Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de eugen dragnea »

Delu scrie:Ce perioada a anului imi recomanzi?
obligatoriu dupa bataie (inceputul lunii Mai de regula),nu in perioade extreme (canicula,furtuni,perioade de scaderi bruste de temperatura),de preferat in cursul saptamanii si obligatoriu in paralel cu o bila in care ai incredere... :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de cipibm »

Zota Stefan Doru scrie:Pentru inceput sfatul meu este sa iei PH-asul la apa din balta pentru care te hotarasti sa faci bilele. In functie de asta o sa stii si cum sa dozezi cantitatile. Pana la o bila buna e drum luuung dar cu perseverenta o sa reusesti,
SUCCES !
Daca ia "PH-ul la apa" sa il dea si inapoi. :D Ia PH-ul si ce? du-ti ideea pana la capat!

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Un lucru mai putin stiut este ca insasi PH-ul apei joaca un rol important in alegerea sau prepararea nadei optime. Intr-un iaz bogat in calciu (PH ridicat) si deci si in hrana, nadele bogate in aminoacizi sunt putin eficace. Bilele “sarace”, pe baza de ...., cu o aroma simpla ca atractant, reprezinta alegerea inteleapta pentru acest caz. O nada simpla si clasica cu o aroma si putin ulei volatil devine usor acida. Intr-o apa cu PH-ul 7-7.5 aceasta diferenta prezinta interes pentru crap. In cazul apei dure (PH 8.5), nada de mai sus devine prea acida pierzandu-si atractivitatea ca urmare a gradientului ridicat de aciditate (diferenta mare de aciditate). In acest caz vom pune in nada putin carbonat de calciu sau coaja de ou care au rolul de a diminua aciditatea nadei. A se intelege aici ca problema este valabila atat pentru nada cat mai ales pentru momeala, cazul reprezentativ – bilele.
Crapul este foarte senzitiv la schimbari ale PH-ului, bilele avand un PH in general de 4 mult mai mic decat al apei care este intre 7 si 8. Aromele folosite in bile au PH-uri diferite unele mai mare altele mai mic, si de aceea unele prind mai bine altele nu. Stim ca mister crapul nu simte aromele, el simte diferenta de PH.
Deci inca odata va urez succes la bile si fire zbuciumate!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de eugen dragnea »

[quote=" Intr-un iaz bogat in calciu (PH ridicat) si deci si in hrana, nadele bogate in aminoacizi sunt putin eficace. Bilele “sarace”, pe baza de ....,In cazul apei dure (PH 8.5), nada de mai sus devine prea acida pierzandu-si atractivitatea ca urmare a gradientului ridicat de aciditate (diferenta mare de aciditate). In acest caz vom pune in nada putin carbonat de calciu sau coaja de ou care au rolul de a diminua aciditatea nadei. A se intelege aici ca problema este valabila atat pentru nada cat mai ales pentru momeala, cazul reprezentativ – bilele.
Crapul este foarte senzitiv la schimbari ale PH-ului, bilele avand un PH in general de 4 mult mai mic decat al apei care este intre 7 si 8. Stim ca mister crapul nu simte aromele, el simte diferenta de PH.
[/quote]

In primul rand apele bogate in calciu sunt ape cu duritate mare,nu cu aciditate mare!!!
In al doilea rand bilele sunt fie pe baza proteica,fie pe baza glucidica,pe baza de 3 puncte de suspensie,mai rar :lol:
Duritatea apei nu are legatura cu aciditeata/alcalinitatea...
La cat este de solubila coaja de ou in apa,sigur o sa influenteze gradientul :shock:
Esti constient ca la PH 4 se topesc buzele crapului ?!? :wink:
Crapul are milioane de papile olfactive,deci percepe mirosul,agentul vehiculant este apa si nu aerul,dar asta nu schimba foarte mult fiziologia mirosului.Papile gustative are mult mai putine dar tot percepe foarte bine diferite gusturi,bineinteles,si PH-ul,dar prin mecanisme complexe de sistem nervos central...

Concluzie: Datorita dezastrului din invatamant in ultimi 20 de ani esti o victima a sistemului intrucat ai fost obligat sa faci chimia cu suplinitorul de serviciu...sau ai citit mult ca sa suplinesti lipsa invatamantului primar...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de cipica »

Salut! experienta mea de peste 15 ani in pescuitul crapului si in testatul nadelor si momenlilor spune ca o bila trebuie testata mai ales in conditii dificile pe tot parcursul unui sezon de pescuit- echipa CPK testeaza nadele pe parcursul a minim doua sezoane pe balti din Romania si nu numai- de la dezghetarea apelor pana inainte de inghetarea lor. Nu vei trage concluzii concludente daca o sa faci testele in perioada de imediat dupa bataie sau in perioadele in care crapul se hraneste frenetic. Atunci mananca aproape orice. Cu toate astea, nada noua trebuie testata si atunci comparativ cu o alta nada, de preferat una careia ii cunosti proprietatile si stii cum functioneaza. Un alt amanunt important este testarea nadelor in conditii ceva mai grele decat cele de pe carpodroame. Exista sanse ca din cauza suprapopularii lacului pestii sa fie infometati si sa manance si o nada mai slaba in lipsa de altceva.
Ca sa concluzionam discutia asta care ar trebui sa se intinda pe zeci de pagini de forum, cu riscul de a fi considerata subiectiva postarea mea, sfatul meu este sa aloci mult mai mult timp testelor sau, de ce nu, sa pescuiesti cu boiliesuri gata facute si sa ii lasi pe cei care au ca job testarea boiliesurilor sa-si cheltuiasca timpul si banii cu teste.
Daca vei alege unul dintre boiliesurile ce se gasesc deja pe piata si il vei folosi cu incredere vei avea mai mult timp pt pescuitul in sine si, garantat, la final vei fi cheltuit mai putini bani pe nada.

Avatar utilizator
Delu
Mesaje: 63
Membru din: Vin Ian 20, 2017 13:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de Delu »

cipica scrie:Salut! experienta mea de peste 15 ani in pescuitul crapului si in testatul nadelor si momenlilor spune ca o bila trebuie testata mai ales in conditii dificile pe tot parcursul unui sezon de pescuit- echipa CPK testeaza nadele pe parcursul a minim doua sezoane pe balti din Romania si nu numai- de la dezghetarea apelor pana inainte de inghetarea lor. Nu vei trage concluzii concludente daca o sa faci testele in perioada de imediat dupa bataie sau in perioadele in care crapul se hraneste frenetic. Atunci mananca aproape orice. Cu toate astea, nada noua trebuie testata si atunci comparativ cu o alta nada, de preferat una careia ii cunosti proprietatile si stii cum functioneaza. Un alt amanunt important este testarea nadelor in conditii ceva mai grele decat cele de pe carpodroame. Exista sanse ca din cauza suprapopularii lacului pestii sa fie infometati si sa manance si o nada mai slaba in lipsa de altceva.
Ca sa concluzionam discutia asta care ar trebui sa se intinda pe zeci de pagini de forum, cu riscul de a fi considerata subiectiva postarea mea, sfatul meu este sa aloci mult mai mult timp testelor sau, de ce nu, sa pescuiesti cu boiliesuri gata facute si sa ii lasi pe cei care au ca job testarea boiliesurilor sa-si cheltuiasca timpul si banii cu teste.
Daca vei alege unul dintre boiliesurile ce se gasesc deja pe piata si il vei folosi cu incredere vei avea mai mult timp pt pescuitul in sine si, garantat, la final vei fi cheltuit mai putini bani pe nada.
Categoric ca prefer bilele gata facute de catre cei care isi mananca painea din asta. Dar putine satisfactii se compara cu a prinde un peste cu propria bila!
Sfatul tau este foarte bun, multumesc. Ce pot face, este sa dedica partide in fiecare luna din an, in care sa evaluez calitatea bilei prin compartie. La sfarsitul anului pot trage o concluzie si pot schimba ceva in mix. Desigur, este o activitate long term, cu implicatii financiare si care consuma timp. Dar prepararea nadei face parte din pescuit, sau asa ar trebui!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de eugen dragnea »

CPK,
tu vorbesti de finisarea unei retete,omul inca nu este hotarat cu ingredientele si proportiile aproximative,primul lucru trebuie sa vada daca le-ar manca un crap hamesit si mai apoi jongleaza la fineturi,mai ales ca-i face bine la psihic sa prinda cat mai repede pesti la compozitia proprie...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Domnule Drahnea nu mai fi asa de virulent si nu mai jigni oamenii de pe forum ca nu s-a luat nimeni de tine. Cel ce jicneste da dovada ca este prost pregatit si vrea sa ii acopere pe ceilalti prin stigate si urlete. Dupa nume cred ca esti un PSD-ist convins de te sui asa pe gard. Uite un linc publicat de Vlad Plavovici pe 4 iulie 2013 si nu este scris de el ci de un as in domeniu. Eu personal mi-am facut bilele mele cu care am si avut rezultate. Punctele din postarea mea se refereau la reteta pe care nu am vrut sa o divulg. Eu nu ma laud, nu vand bile dar daca vrei o recomandare, fara sa fac reclama cele mai bune bile care au dat intodeauna rezultate pe diverse balti cum ar fi Moara Vlasiei- Bucuresti, Corbu- Constanta, Cetariu- Bihor, Horgesti- Bacau au fost bilele lui CIPICA si cele ale lui GEORGE ALEXANDRU de la 4 carp.
Asa ca lasa galagia poarta-te cu respect fata de semeni si citeste lincul. Unde nu intelegi are si poze...
http://carponline.ro/articole/efectul-ph-ului-88067

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de Zota Stefan Doru »

carponline Vlad Pavlovici acolo il gasesti.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Bile de casa pentru Aprilie-Mail

Mesaj de eugen dragnea »

Zota Stefan Doru scrie:carponline Vlad Pavlovici acolo il gasesti.
cred ca nu ai capacitatea sa intelegi ca eu nu ti-am contestat bilele ci doar cultura generala,si orice ar spune Pavlovici sau "expertul fara nume" citat de Pavlovici,chimia ramane aceeasi,chiar si in Moldova...nu ai cum sa ma acuzi de rea credinta doar ca am sustinut sus si tare un fapt demonstrat stiintific...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”