Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilies decathlon

Mesaj de osc1or »

Zmeul2014 scrie:Si legat de bile si de calitatea acestora , precum si de cat de scumpe sau de ieftine sunt acestea, cei care sunt la inceput de drum in acest sport trebuie sa stie ca factorii care influenteaza succesul unei partide de pescuit sunt in urmatoarea ordine :
1. Localizare ;
2. Apetitul de hranire al crapului care depinde intr.o proportie covarsitoare de factorii meteoclimaterici;
3. Prezentarea momemelii- montura si ultimii metri ai acesteia;
4. Nada de la carlig.
Deci cu ce nadesti chiar nu conteaza...
Bine ca ne ai spus!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Zmeul2014 »

Cred ca in ultimii 10 ani nu am avut UN RATEU la carligul Prologic C3 Nr.1 . Pt cei care nu stiu , aste un carlig wide gape ..... De ce sa ma complic sa folosesc firul de par , crosete si stoppere daca eu folosesc boabe de porumb pe tija carligului si inteparea e corecta??
Firul de par il foloseam pe vremea cand pescuiam cu Prologic Mussel - 2 bile de pe firul de par sau Monster Crab SI CEI CA TINE MA INTREBAU :
" Cu ce dai nenea? Ne dai si noua o mana de bile sa prindem si noi un crap? Da...de unde le.ai cumparat? La noi pe bilele astea care au prins o tona la Makonka nu intra decat caras si ciortan......"
.....

Zmeul2014
Mesaje: 127
Membru din: Lun Mai 18, 2015 19:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Zmeul2014 »

osc1or scrie:
Zmeul2014 scrie:Si legat de bile si de calitatea acestora , precum si de cat de scumpe sau de ieftine sunt acestea, cei care sunt la inceput de drum in acest sport trebuie sa stie ca factorii care influenteaza succesul unei partide de pescuit sunt in urmatoarea ordine :
1. Localizare ;
2. Apetitul de hranire al crapului care depinde intr.o proportie covarsitoare de factorii meteoclimaterici;
3. Prezentarea momemelii- montura si ultimii metri ai acesteia;
4. Nada de la carlig.
Deci cu ce nadesti chiar nu conteaza...
Bine ca ne ai spus!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk




-Daca ai fi pescuit dupa trofeu si ai fi observat ca exemplarele mari intra la o distanta considerabila de patul de nada , ai fi inteles cu siguranta cum sta treaba si cu nadirea;
- Daca ai fi pescuit la interceptie , la fel....te.ai fi prins repede cum e cu nadirea ;
.....

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

Incredibila iarna asta...
Imagine

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: Boilies decathlon

Mesaj de adyi01 »

daca bag bile decathlon la blender si le fac "faina" si pun peste lapte de porumb, fac o pasta pentru momitor ?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

da.
Imagine

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: Boilies decathlon

Mesaj de adyi01 »

Alin Galbenu scrie:da.
monster crab sau scopex ?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

De ce nu faci din fiecare, si vezi ce merge mai bine?
Imagine

Avatar utilizator
adyi01
Mesaje: 15
Membru din: Mar Iun 23, 2015 11:10

Re: Boilies decathlon

Mesaj de adyi01 »

Alin Galbenu scrie:De ce nu faci din fiecare, si vezi ce merge mai bine?
nu te contrazic

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Florin Pata »

Multumesc Alin Galbenu pentru "echilibrul si impartialitatea" demonstrate ca moderator stergand doar unele postari daca vroiai sa ramana topicul curat ! Am inteles ca esti prieten si din acelasi oras cu "Zmeul" acest "imperativ" care balmajeste niste chestii de incepator cu pretentii de artist , pasionat suprem si obsedat...de pasiune bineinteles :lol: , datorita caruia cu totii am avut "sansa sa vedem materiale gen Korda underwater"...doar il citez ! Doar tratamentele specializate pot face multe pentru acest "distins" coleg de forum ! Mare noroc pentru 99,9999999% dintre pescari ca au reusit sa obtina rezultate fara sa auda macar...de el !Ai uitat bineinteles sa stergi jignirile acestui inchipuit ...de fapt unul cu 3 fire , 3 tuburi antitangle si cateva carlige nu prea spectaculoase si o gentuta de iesit in oras cu ea...ok la periferie , care ii numeste pe unii pe care nu-i cunoaste "sculeri matriteri , bisnitari, bisnitari marunti sau aghiotanti ai acestora " care au nevoie de o duba pentru echipamente pe care el nici macar nu le viseaza ! Si sa-i explice cineva ca la Prologic carligele sunt xc3 de exemplu deoarece c-urile sunt lansete...asta daca tot le foloseste de "20 de ani" . Spor !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”