Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Alex_Sebastian
Mesaje: 477
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alex_Sebastian »

Alin Galbenu scrie:
Sâm Apr 27, 2019 8:11
Sacosul turcesc din timisoara. Bila Wellmix a cam stricat piata producatorilor locali de boilies, pe balta respectiva se tin concursuri la greu si este cam nasol daca pestele se invata pe anumite bile, care nu sunt produse de ei.
Da acolo se nadeste industrial in concursuri

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Degeaba fac concursuri.
Asta numai pescuit sportiv nu mai e.
Cand primeaza interese financiare sportul se duce pe duda.
Cum s-a intamplat si la ibcc 2019.
Mai bine de mine ca nu ma intereseaza sa particip la concursuri.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Boilies decathlon

Mesaj de florinalin »

Sunt și alte bălți care chiar daca nu au interzis complet aceste bile, administratorii stramba din nas când te vad cu ele pe balta. Este clar că aceste bile ieftine și prinzătoare nu convin industriei locale de bile....
Cpk a scos acum o gama de bile care se apropie ca preț de bilele Decathlon și după testele efectuate de mine până acum sunt și calitative, am avut rezultate cu ele.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

A bad days fishing is better than a good day at work...

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Boilies decathlon

Mesaj de georgehadrian »

Lacul Ruganesti, jud. Harghita le interzice... lacul Varlam.. e drept ca nu,, pe fata,,

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de freespirit »

georgehadrian scrie:
Dum Apr 28, 2019 9:33
Lacul Ruganesti, jud. Harghita le interzice... lacul Varlam.. e drept ca nu,, pe fata,,
Și cum verifică bilele, dacă vii, cu ele, în găleți, sau, în alte recipiente, neinscripționate, evident...!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Boilies decathlon

Mesaj de georgehadrian »

Cu siguranta ca nu au cum, dar mai bine te conformezi... se gasesc variante asemănătoare ca pret. Din pacate administratorii lacurilor nu vin cu o explicatie... desi nu e obligatorie (fac ce si cum cred ei pe lacul lor)

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Sa scoata si producatorii locali bile la 10 lei/kg, la o calitate similara, si atunci o sa sustin in totalitate produsele romanesti.
Sunt foarte curios ce rezultate o sa aiva gama xtrem de la decathlon. Probabil nu or sa fie bine vazute de administratori, chiar daca pretul pe kg e de 45 de lei.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de freespirit »

pescarusull scrie:
Lun Apr 29, 2019 1:05
Sa scoata si producatorii locali bile la 10 lei/kg, la o calitate similara, si atunci o sa sustin in totalitate produsele romanesti.
Sunt foarte curios ce rezultate o sa aiva gama xtrem de la decathlon. Probabil nu or sa fie bine vazute de administratori, chiar daca pretul pe kg e de 45 de lei.
Oare, nu vor proceda, după tendințele economiei "de piață", să scadă calitatea bilelor normale, de până acum, pentru a vinde bilele Xtrem...!? Privind, retrospectiv, la tot ce s-a întâmplat în ultimii 20-30 de ani, la tendințele dinspre Apus, cam așa merg lucrurile, fără să-mi vină în minte, vreo excepție...
P.S. Subliniez, asta, n-am inventat-o noi, toate lucrurile și ideile "bune" vin doar dintr-o parte, cu puține excepții...nu, întotdeauna, (doar) de la ruși, vine ploaia... :twisted:
P.P.S. Așa cum au procedat cu "hypermarketurile", aceste mega-magazine, cu care, ne-au spalat pe creier, au îngropat toți micii comercianți, când au intrat cu prețuri fără concurență, pe piață, apoi, după ce își ating scopul, monopolul, încep să crească prețurile, un exemplu, prețul pâinii a ajuns și în mega-magazinele străine, tot la 1 leu, mă rog, la franzela albă, asta, dacă nu ne "boierim", la alte specialitați de pâine, cu prețuri mult mai mari!
P.P.P.S. Deocamdată, am cumpărat, si eu, și bile Caperlan(și alune tigrate preparate, si nepreparate, și lupin preparat, și nepreparat, și altele), dar, și de la alți producători, dar, am înțeles mecanismul perfid al lucrurilor...
P.P.P.P.S. Oare, nu or produce și bilele Xtrem, la fel ca bilele normale, schimbându-le, doar denumirea, pentru a se baza pe ideea preconcepută a mulțimii, de a mai crede - din inerția trecutului - că (doar) ce e scump, (a rămas)/e și bun...!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu, gama xtrem are alta reteta, alte ingrediente. Pana in momentul de fata, pot spune ca gama xtrem este foarte ok, am prins bine pana in momentul de fata.
Imagine

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de freespirit »

Alin Galbenu scrie:
Mar Apr 30, 2019 8:34
Nu, gama xtrem are alta reteta, alte ingrediente. Pana in momentul de fata, pot spune ca gama xtrem este foarte ok, am prins bine pana in momentul de fata.
1. Care ar fi motivele pentru care să alegi gama Caperlan Xtrem, în loc de cele de 10 lei/kg, sau, în loc de alte bile consacrate, de la alți producători, care au prețuri similare?
2. Bilele Caperlan Xtrem au dat rezultate mai bune, fiind folosite, în paralel cu cele normale, Caperlan, în mai multe partide? Altfel, dupa ce criteriu, le-ai comparat?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”