Boilies decathlon

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: Boilies decathlon

Mesaj de szabo laszlo »

Judecand dupa valoarea nutritiva gama wellmix cea de 10lei /kg este identic cu valoarea nutritiva a porumbului adica 8% proteina ,3% grasimi , desi la continut scrie ca contine soia daca ar fi avut macar 20% ar fi urcat valoarea proteica cu cel putin inca 8% In schimb la gama natural are 20 -22% proteina similar furajelor de crap, gama xtrem nu are o descriere a valorii nutritive dar faptul ca e alcatuit din 13 ingrediente ar trebui sa fie ceva mai bun . Un boiles fabricat din 60 % porumb si 40 % srot de soia plus 10 oua pt rulare ar avea o valoare proteica de de aprox 25 % si costa 1,5 lei mixul si 5 lei ouale rezultand aprox 1,5 kg bile cu 6,5 lei adica 4,3 lei/kg deci se poate face un boiles nutritiv si cu bani putini totul e sa si prinda peste .Eu sunt de parere ca acolo unde un crap este fregvent prins cu bile NHV devine suspicios la momelile NHV si le prefera pe cele "spalate" de arome si nutrienti gen wellmix , iar pe lacurile suprapopulate concurenta pt hrana face ca sa nu conteze calitatea .

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Valerian »

Foarte bune aromele gammarus,spicy,usturoi,liver,prinzatoare,la greu .

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies decathlon

Mesaj de ionut72 »

freespirit scrie:
Mar Apr 30, 2019 4:28
pescarusull scrie:
Lun Apr 29, 2019 1:05
Sa scoata si producatorii locali bile la 10 lei/kg, la o calitate similara, si atunci o sa sustin in totalitate produsele romanesti.
Sunt foarte curios ce rezultate o sa aiva gama xtrem de la decathlon. Probabil nu or sa fie bine vazute de administratori, chiar daca pretul pe kg e de 45 de lei.
P.P.S. Așa cum au procedat cu "hypermarketurile", aceste mega-magazine, cu care, ne-au spalat pe creier, au îngropat toți micii comercianți, când au intrat cu prețuri fără concurență, pe piață, apoi, după ce își ating scopul, monopolul, încep să crească prețurile, un exemplu, prețul pâinii a ajuns și în mega-magazinele străine, tot la 1 leu
"Tot la un leu", ca la mai care alte magazine, dacă deţin monopolul, aşa cum afirmi tu?

Tu îi consideri pe cei care preferă să cumpere totul din acelaşi loc (fară să piardă timp = bani/alte satisfacţii personale), spălaţi pe creier? :D

În altă ordine de idei, am o întrebare pentru utilizatorii de boiliesuri Caperlan: ce îi determină să schimbe boiliesurile de 10 lei kg (care, zic ei, prind foarte bine), cu unele de 45 de lei kg?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Eu folosesc bile decathlon in primul rand pentru pret, nu-mi permit sa nadesc cu bile de 40... 50 de lei kg.
Oricum nu particip eu la concursuri sa vreau sa prind cu sutele de kg. Pt mine e important sa pescuiesc.
Cumpar la sac de 10 kg si ies la 10lei/kg. Le mai stropesc cu cate un dip inainte de folosire...
Probabil daca as avea bani suficienti as nadi si eu cu bile de la 4carp.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

okd
Mesaje: 49
Membru din: Joi Aug 31, 2017 16:44
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: Boilies decathlon

Mesaj de okd »

S-au prins cu sutele de kg atat in concursuri cat si "la placere" cu mamaliga,porumb sau bile cerialiere.Nada a contat mai putin.Sunt putini cei care isi permit sa stea o saptamana pe balta pescuind dupa trofee,situatie unde se justifica sa ai bile scumpe.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de freespirit »

ionut72 scrie:
Lun Mai 06, 2019 21:36
freespirit scrie:
Mar Apr 30, 2019 4:28
pescarusull scrie:
Lun Apr 29, 2019 1:05
Sa scoata si producatorii locali bile la 10 lei/kg, la o calitate similara, si atunci o sa sustin in totalitate produsele romanesti.
Sunt foarte curios ce rezultate o sa aiva gama xtrem de la decathlon. Probabil nu or sa fie bine vazute de administratori, chiar daca pretul pe kg e de 45 de lei.
P.P.S. Așa cum au procedat cu "hypermarketurile", aceste mega-magazine, cu care, ne-au spalat pe creier, au îngropat toți micii comercianți, când au intrat cu prețuri fără concurență, pe piață, apoi, după ce își ating scopul, monopolul, încep să crească prețurile, un exemplu, prețul pâinii a ajuns și în mega-magazinele străine, tot la 1 leu
"Tot la un leu", ca la mai care alte magazine, dacă deţin monopolul, aşa cum afirmi tu?

Tu îi consideri pe cei care preferă să cumpere totul din acelaşi loc (fară să piardă timp = bani/alte satisfacţii personale), spălaţi pe creier? :D

În altă ordine de idei, am o întrebare pentru utilizatorii de boiliesuri Caperlan: ce îi determină să schimbe boiliesurile de 10 lei kg (care, zic ei, prind foarte bine), cu unele de 45 de lei kg?
În primul rând, nu am spus că s-a încheiat totul, încă nu au reușit să rămână singuri, de tot(dacă e nevoie de traducere, pot să detaliez, altfel, la ironii, nu-mi pierd timpul, să răspund... :twisted: ), însă, micii comercianți au cam dispărut, iar prețul pâinii este, minim, 1 leu, după ce mega magazinele, precum Cora, au tentat cumpărătorii, cu prețuri, cum era prețul pâinii, acum, câteva luni, 0,69 lei!
Câta vreme, am ajuns la concluzia că majoritatea produselor sunt mai proaste, și sunt, aproape intelgral, străine, nu am etichetat pe nimeni, în niciun fel, e treaba fiecăruia, cum se simte...realitatea este una singură, unii, au înțeles, alții, poate, vor înțelege, însă, #inteligenții, niciodată... :twisted:
Am folosit, și la pescuitul recreativ, și la concurs, și bile de 10 lei, și nu am constatat diferențe notabile, față de situațiile când am utilizat Dynamite, CC More, Target sau altele, asemenea!

P.S. Apropo de produse, de prețuri, de mega magazine, cum să concurezi așa ceva!? De exemplu, iată cum acorda subvenții și plăți compensatorii, "performanții civilizați" din Apus, respectiv, Austria, citez:

"Motiv pentru plăți compensatorii(din bani europeni și din bani de la statul austriac), pe lângă multe, alte motive, fermă cu pante accentuate, fermă în zonă izolată, ferma la mare altitudine(1.100 m), fermă în zonă cu iarnă grea, MOTIVUL CEL MAI INTERESANT, FERMĂ CARE NU-ȘI POATE ACOPERI COSTURILE DE PRODUCȚIE, DATORITĂ PREȚULUI SCĂZUT AL CARNII DE VITĂ."(am văzut, personal, emisiunea Viața Satului, filmată în Austria, deci, să nu aud cârcoteli, că nu-mi pierd timpul, să răspund).
Așadar, să economisească ce vrea, fiecare...să vedem când/dacă va scoate capul, din nisip, cum va fi... :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies decathlon

Mesaj de pescarusull »

Ce mama dracului treaba au bilele cu vacile din Austria ?
Probabil fac parte din "#inteligentii" de nu inteleg mare lucru din ce spui.
Micii comercianti au disparut, din ce cauza oare ? Daca magazinul din colt vinde ulei de la firma X cu 9 lei litru cand toate magazinele vand acelasi produs al firmei X cu 5,8 lei cine e de vina pt falimentul micului comerciant ? Tot vacile din Austria?
Aici vorbim de boilies, de calitatea oferita pentru un anume pret. Fiecare e liber sa foloseasca ce doreste.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
mausica
Mesaje: 220
Membru din: Dum Aug 26, 2012 23:05
Puncte: 0
Localitate: Baile Felix

Re: Boilies decathlon

Mesaj de mausica »

Ca si completare ,pe lg lacul Sacosu Turces mai sunt :
Cetariu
Iannis
Si vor urma.....

Valerian
Mesaje: 128
Membru din: Lun Iun 12, 2017 19:53
Puncte: 0
Localitate: Cluj

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Valerian »

Care este diferenta ca pescuiesc 72ore cu 3kg de boiles de 55 de lei /kg,sau pescuiesc cu 10kg,de caperlan,100 lei ,cu siguranta cele 10 kg de boiles mai slab calitativ vor prinde mai mult peste decat cele 3kg superioare calitativ,stiu deranjeaza multi producatori de boiles dar asta e.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Boilies decathlon

Mesaj de Alin Galbenu »

La Sacos se arunca in balta, prin prisma concursurilor, tone de seminte nefierte in apa (ca nu sta nimeni sa verifice) si ei dau vina pe bilele Wellmix. Peste tot pe unde se nadeste excesivv, indiferent cu ce, apar probleme de genul.
Excesul de turma predomina la noi in Romania, din pacate. Lumea nu prea gandeste, ci prefera sa urmeze exemplul altora. De asta suntem unde suntem.
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”