Boilies picant

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de pescarusull »

Si la CM a folosit lumea tot bile de pe raft ?
Sau la concursuri, foloseste careva bilele asa cum le vinde ? Eu nu cred asa ceva.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies picant

Mesaj de ionut72 »

pescarusull scrie:Si la CM a folosit lumea tot bile de pe raft ?
Sau la concursuri, foloseste careva bilele asa cum le vinde ? Eu nu cred asa ceva.
Ce se pune intr-un boilies nu poti stii niciodata sigur. Ai 2 sanse: ori iti faci boiliesuri singur, ori cumperi de la un producator cu reputatie, in care ai incredere.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boilies picant

Mesaj de DumiD »

pescarusull scrie:Si la CM a folosit lumea tot bile de pe raft ?
Sau la concursuri, foloseste careva bilele asa cum le vinde ? Eu nu cred asa ceva.
Eu cred ca DA. La cat de scumpe sunt bilele Dudi nu cred ca pune altceva in ele. In plus toata lumea care a pescuit cu ele le lauda! Ramane problema pretului, cand costa kilogramul de nada la peste cat kilogramul de vita angus ceva este gresit, foarte gresit!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de nit_matias »

Bun, hai ca am citit si eu ce se scrie pe aici si am si eu cateva pareri personale de exprimat.
@dumi - Hai sa fim seriosi ca pe la concursurile mari cu premii substantiale sau pentru CM, nu o sa vina nimeni cu punga de bile de pe raft sa dea cu ea in balta. Asa in rest pe la concursuri de duzina se vine si cu caperlan direct din punga
@george iorga - La noi se discuta de concursuri ca nu sunt balti unde sa pescuiesti sa prinzi un peste mai mare de 10 kg, daca ar fi si la noi un respect impus similar ca in afara, cu siguranta s-ar discuta ce balti noi exista si ar fi de 10 ori mai multi pescari decat exista acum. Un alt lucru care la noi se vede, este discrepanta intre orasele mari si restul tarii, adica daca te duci pe Olt o sa vezi pescari cu germina si acum, iar in Bucuresti, daca ai lanseta cu TC de 3 e slaba.
@RR inovativ - Asta e ca aia ca s-a inventat apa, hai sa fim seriosi, RR original isi face treaba, iar chestia ca este un ingredient care nu aduce nimic nutritiv, nu are importanta, importanta este atractia pe care o are. Ca se afirma faptul ca e un ingredient de volum e iar o chestie spusa asa la misto fara sa aibe argumente in spate, pentru ca nu are cum sa fie un ingredient de volum la cat de scump e, mai bine pui gris / pesmet / clo / faina de soia / etc, ingrediente mult mai ieftine. Timp de ani era un must have in bile, iar acum "nu e domne, RR nu e bun de nimic, il puneam asa de volum in bile".
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boilies picant

Mesaj de DumiD »

Pai asta e toata jmecheria, ca e vandut scump, si chipurile tinuta reteta secreta. In anul 2018, cand pe forumuri din Romania, adica un fel de Congo, se vorbeste de receptori de capsaicina si alte chestii tehnice vii tu si zici ca ai un ingredient secret, si sa-l bagi 50gr la suta de mix...la fel de bine lucra si getzem daca il mai tineti minte, dadeai 2 spraiuri pe nada si prindea mai bine, si nu ai cum sa-mi demonstrezi ca nu ar fi facut-o, pentru ca si ei aveau reteta secreta, no?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de Vladut Mateianu »

adnov scrie:Albert... citeste mai atent. Omul sa corectat si a spus ca RR-ul romanesc nu e identic cu cel original. Ala original este o faina de plosnite rosii bun doar ca ingredient de volum pe cand RR-ul romanesc are un rol important in nutritia crapului. Singurul lucru pe care il au in comun sunt culoarea si...cam atat
Aaa... si mai ceva. Dupa ce afirma ca "mai multi producatori" il folosesc ne spune ca este produs exclusiv pentru Senzor. O fi venit vreun telefon intre timp de la unul din producatori? :lol:
Parca il vad pe Dragnea la televizor contrazicandu-se mereu si uitand ce a zis cu o zi inainte.
Sfat: Daca minti macar fi perseverent si du-o pana la capat. :lol:
Exact ptr acest gen de atitudini de barfa de mahala, evit sa le dau sfaturi unora ca tine, voi oricum le stiti pe toate ! Chiar imi pare rau ca am intervenit tehnic la un subiect, acum inteleg de ce nu intervin niciodata colegii de breasla(producatorii de nada) cu sfaturi tehnice ptr incepatori. :oops:

Rappa :
"Nu-ncerca sa dai apa unui om care crede
Ca piatra tine de sete,
O sa ai regrete!
Nu'i da argumente,
Dai doua pietre,
Sparge-i-le-n cap,
Ca poate-o sa se destepte!"
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Boilies picant

Mesaj de georgeRO »

nit_matias scrie:Bun, hai ca am citit si eu ce se scrie pe aici si am si eu cateva pareri personale de exprimat.
@dumi - Hai sa fim seriosi ca pe la concursurile mari cu premii substantiale sau pentru CM, nu o sa vina nimeni cu punga de bile de pe raft sa dea cu ea in balta. Asa in rest pe la concursuri de duzina se vine si cu caperlan direct din punga
@george iorga - La noi se discuta de concursuri ca nu sunt balti unde sa pescuiesti sa prinzi un peste mai mare de 10 kg, daca ar fi si la noi un respect impus similar ca in afara, cu siguranta s-ar discuta ce balti noi exista si ar fi de 10 ori mai multi pescari decat exista acum. Un alt lucru care la noi se vede, este discrepanta intre orasele mari si restul tarii, adica daca te duci pe Olt o sa vezi pescari cu germina si acum, iar in Bucuresti, daca ai lanseta cu TC de 3 e slaba.
@RR inovativ - Asta e ca aia ca s-a inventat apa, hai sa fim seriosi, RR original isi face treaba, iar chestia ca este un ingredient care nu aduce nimic nutritiv, nu are importanta, importanta este atractia pe care o are. Ca se afirma faptul ca e un ingredient de volum e iar o chestie spusa asa la misto fara sa aibe argumente in spate, pentru ca nu are cum sa fie un ingredient de volum la cat de scump e, mai bine pui gris / pesmet / clo / faina de soia / etc, ingrediente mult mai ieftine. Timp de ani era un must have in bile, iar acum "nu e domne, RR nu e bun de nimic, il puneam asa de volum in bile".
Nici tu nu ai argumente care sa sustina atractivitatea RR.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Boilies picant

Mesaj de gabi1 »

Imagine :lol: :lol:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Boilies picant

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Iar nu mai vedeti padurea, din cauza copacilor :roll:

RR, Super RR ... Nu cred ca cineva cumpara un anume model/marca de bile, DOAR pt ce ingredient minune contin acestea.... ci in functie de rezultatele avute cu ele.
La fel cum nici o firma ( romaneasca sau nu ), nu cred ca baga pe gat cuiva nada proprie. Daca Vladut, Cipica, Dragan, Dudi etc aleg sa testeze diverse arome, ingrediente "secrete" in bile si sa nu le divulge, e fix dreptul lor, atat timp cat macar incearca sa inoveze ceva.
ionut72 scrie:
pescarusull scrie:Si la CM a folosit lumea tot bile de pe raft ?
Sau la concursuri, foloseste careva bilele asa cum le vinde ? Eu nu cred asa ceva.
Ce se pune intr-un boilies nu poti stii niciodata sigur. Ai 2 sanse: ori iti faci boiliesuri singur, ori cumperi de la un producator cu reputatie, in care ai incredere.
Gone fishing....

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies picant

Mesaj de osc1or »

Vladut Mateianu scrie: Exact ptr acest gen de atitudini de barfa de mahala, evit sa le dau sfaturi unora ca tine, voi oricum le stiti pe toate ! Chiar imi pare rau ca am intervenit tehnic la un subiect, acum inteleg de ce nu intervin niciodata colegii de breasla(producatorii de nada) cu sfaturi tehnice ptr incepatori. :oops:
Am citit foarte atent tot topicul asta. Chiar nu vad nici o interventie tehnica la subiect sau vreun sfat tehnic pentru incepatori, pe bune...
Sfaturile pentru incepatori sunt abureli de genul robin red autohton mai bun decat originalul fabricat special pentru senzor dar din care folosesc mai multi producatori?

Spunea cineva mai sus ca reteta de robin red este tinuta secreta si nu are cum sa fie un ingredient de umplutura pt ca e foarte scump. Asta mi se pare o gluma... cum ar fi sa dezvaluie Haith's reteta originala sa descoperim ca e formata din ingrediente care costa separat maxim 3 lire/kg? s-ar prabusi vanzarile instant... si cu siguranta s-ar diminua si cantitatile folosite de pescari de RR in bile, pt ca nu ar mai fi un ingredient de atractie scump :)

Stau si ma intreb, daca in Robin Red-ul ala original inglobezi 30% (sa zicem) gris si il vindem mai departe ca robin red autohton, isi da cineva seama? nu... pentru ca reteta e secreta :)
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”