Boilies picant

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boilies picant

Mesaj de Dan Mitranescu »

jugarucristian scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Dan Mitranescu scrie:Oricum, cea mai prinzatoare aroma, inventie toamna 2017, apreciata de absolut toti pescarii care au auzit de ea, tot in Romania s-a conceput !
Si nici ca va mai spun ! :D

Nu vreau sa ma injure cineva, dar este vorba despre Squirt cu pruna? :lol: :lol: :lol:
Am auzit ceva, ceva si eu, sper ca nu gresit :lol: :lol: :lol:
Stii tu ceva. :D
Acum trebuie sa o spun.
Aroma ce a intrat imediat in atentia tuturor celor care au auzit de ea este:
SQUIRT CU STROPEALA DE BANANA !

Ia sa intrebam englezii : Stiu de ea ????? Aaa ?!!! :D

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilies picant

Mesaj de osc1or »

Squirt cu stropeala de zucchini

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: Boilies picant

Mesaj de betucu »

Nu cumva e squid ?

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Boilies picant

Mesaj de eugen dragnea »

betucu scrie:Nu cumva e squid ?
Betucu tata...e o mare sepie care are un prelung squirt alaturi de o mare banana...e mai pentru competitie asa!!! :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boilies picant

Mesaj de DumiD »

betucu scrie:Nu cumva e squid ?
ba da, dar se transforma in squirt de la stropeala de banana, zucchini, castravete sau morcov

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Boilies picant

Mesaj de eugen dragnea »

Acum on topic...
Orice bila decenta are minim 3 componente :
-ingrediente de volum ... care sa tina stomacul crapului ocupat
-ingrediente de legatura ... care sa tina bila rotunda (sferica)
-ingrediente pentru fraieri ... care sa tina pescarul ocupat

Trebuie sa intelegem ca pestele are nevoie ca sa fie apt sa se hraneasca de minim 2 parametri : temperatura si oxigen in limitele de abatere,orice bile fantastice i-ai da,nu se va hrani daca nu se afla in limitele de comfort.Totodata,daca acesti parametrii sunt ideali va manca in disperare mamaliga lu Mitranescu la fel ca bilele cu super RR ale lu Mateianu fara sa mai stie care-i una si care-i alta pe principiul "baga tot in sac ca socotim la final".
Problema apare cand pestele nu se hraneste ca porcu si nu poti face pescuit de selectie dintr-o tona de crap pe care-l ai pe vad ca sa-i prinzi doar pe cei de +cat vrei tu,aici intervine jmecheria vulpilor batrane si anume: microelementele din nada,aroma,prezentarea etc.,in acest moment se separa pescarul de ocazie de pescarul de elita...

Fiziologic si biochimic,cine a mentionat aici despre capsaicina cum ca nu ar avea crapul receptori pentru aceasta substanta, este corect, ca si studiu practic,intradevar,nu s-a putut demonstra o relatie directa a receptorilor, dar crapul raspundea pozitiv la unele materii prime care contineau in cantitate semnificativa capsaicina,ceea ce a dus la dezvoltarea studiilor spre alte substante din materia prima,si astfel s-a constatat ca de fapt cantaxantina este cea care atrage crapii mari si foarte mari datorita rolului sau in producerea de hormoni gonadostimulatori...pe scurt,cat timp sunt crapii de dimensiuni mici le ajunge cantaxantina pe care o gasesc in crustacei si vegetatie acvatica,cand se face animalul mare...creste si dorinta de carotenoizi...apropo,bagati un goagal sa vedeti ce aspect are cantaxantina in comparatie cu RR-ul de la marele Haith"s " :) si mai este un aspect,noroc cu industria alimentara a lumii ca altfel Haith"s ar muri de foame asteptand sa cumpere producatorul de bile cativa saci de Robin Red...

Mentionez ca nu vreau sa denigrez cu nimic producatorii de bile autohtoni,chiar si eu,din comoditate, sunt un consumator de anumite bile autohtone si o fac si pentru ca am incredere in ele si astfel pot sa-mi vad de pescuit linistit fara sa ma intreb:oare am ce trebuie in apa?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilies picant

Mesaj de osc1or »

betucu scrie:Nu cumva e squid ?
Ai si tu dreptate, squirtul are un usor iz de squid. Google it.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

adnov
Mesaje: 58
Membru din: Lun Feb 22, 2016 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de adnov »

Eugen...jos palaria! In sfarsit un raspuns la obiect, documentat si foarte util celor care au inteles ce ai vrut sa spui tu acolo. Postarea ta a fost ca o gura de aer proaspat intr-o mare de "bullshit" si discutii fara rost marea majoritate departe de subiectul topicului. Sincer...cred ca ai gresit forumul :D

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: Boilies picant

Mesaj de betucu »

Cine are la vanzare , aroma d-asta de squirt ? :))

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies picant

Mesaj de robyvan »

betucu scrie:Cine are la vanzare , aroma d-asta de squirt ? :))
Te tenteaza ha? Inca o aroma care prinde la pescar in primul rand. :lol: :lol: :lol:
slowly we rot- by Obituary

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”