Cojile de ou in boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

RB Baits
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 794
Membru din: Dum Oct 03, 2010 10:30

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de RB Baits »

Mai ales ca in comert toate oule sunt obligat spalate cu jet de substante CHIMICE sa nu faca SALMONELA sunt un real progres! CRAPUL este inebunit dupa cojile de ou cu ACID NUTRITIV si se inebuneste dupa ingredientul de volum gen "NIMIC NU SE ARUNCA TOTUL SE VINDE"

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de shahjaban »

RB Baits scrie:Mai ales ca in comert toate oule sunt obligat spalate cu jet de substante CHIMICE sa nu faca SALMONELA sunt un real progres! CRAPUL este inebunit dupa cojile de ou cu ACID NUTRITIV si se inebuneste dupa ingredientul de volum gen "NIMIC NU SE ARUNCA TOTUL SE VINDE"
Asa este , ai mare dreptate ......ar trebui informat de asta si Terry Hearn care a folosit o groaza de coaja de ou in boiliesurile lui SOURCE
( sau poate in Anglia nu le este frica de salmonella, si lasa ouale "natur" ???/ ) ...
Dragos C. - Brasov

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de elencu »

Folosesc si eu cojile de ou de cativa ani in boiliesuri, dar eu intai le pun la uscat cel putin o saptamana, dupa care le macin. Asta inseamna cu alte cuvinte ca pot utiliza cojile rezultate de la o sedinta de rulat de astazi, abia la tura urmatoare. Voi le puneti proaspete?( Am incercat si aceasta varianta la inceput, dar nu le puteam macina cum trebuie din cauza pielitei din interiorul cojii). Multumesc.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de shahjaban »

e le bag intr-o tava in cuptor si se usuca in 10-15 minute , se fac numai bune de maruntit....( ptr asta folosesc un mojar , dureaza si asta cam 5 minute :lol: )
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de George-Alexandru »

elencu scrie:Folosesc si eu cojile de ou de cativa ani in boiliesuri, dar eu intai le pun la uscat cel putin o saptamana, dupa care le macin. Asta inseamna cu alte cuvinte ca pot utiliza cojile rezultate de la o sedinta de rulat de astazi, abia la tura urmatoare. Voi le puneti proaspete?( Am incercat si aceasta varianta la inceput, dar nu le puteam macina cum trebuie din cauza pielitei din interiorul cojii). Multumesc.

Salut,

Daca vrei sa le folosesti proaspete incearca sa amesteci ouale intr un blender,nu trebuie sa fie obligatoriu foarte fin macinate.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de elencu »

Multumesc Shahjaban, multumesc George. Probabil ca solutia lui George are avantajul ca fiind cojile proaspete, menajez masa. La cele foarte uscate am observat ca totusi o zgarie putin. Oricum, locul unde am constatat diferanta evidenta intre bilele cu coji de ou si fara, a fost Delta. Am invatat smecheria prima data de la Calin de la Doctor Fishing, care mi-a spus ca baga intotdeauna coji in bilele de Belachan sau Krill. E limpede ca il determina pe crap sa asocieza spartura de coji de ou cu cea de carapace de scoica. Si asta se intampla in mod sigur si pe baltile cu scoica pe substrat.

Avatar utilizator
Bogdan BN
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 19:25
Puncte: 0
Localitate: Bistrita

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de Bogdan BN »

Spalarea oualor cu cloramina se realizeaza in patiserii sau restaurante inainte de utilizare, atata timp cat cumparati oua din comert puteti sa utilizati cojile lor fara probleme nu sunt tratate cu nimic. Ouale din supermarket dezinfectate sunt o legenda.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cojile de ou in boilies

Mesaj de freespirit »

Multumiri pentru idee, mai ales in zone unde se gasesc scoici, de incercat pe loc utilizarea acestora si in nada, si de facut stocuri de coaja de ou. :) La prima iesire in Delta sau pe Dunare probez ingredintele.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”