De ce crapa boiliesurile la rulat?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Ce dimensiune trb sa am in interioru conului pt bile de 20?

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de danutlupu »

Depinde de coca, mai ales de consistenta ei si de cum e de legata, eu am cate 2-3 conuri pe acelasi diametru in f de consistenta. Nu conteaza daca mixul e cumparat sau nu, sunt multe variabile in discutie: prafuri care trag mai multa apa, parte lichida mai vascoasa, oua diferite ca marime, temperatura mediului, timpul cat a stat dupa omogenizare.

Ca sa fiu mai clar daca e coca mai dura, pun un con taiat mai mic (de 18,5 sau 19 sa zicem) dar carnatii ies tot de 20 ca e presiune mare. Daca e mai moale coca si mai fluida bagam conul de 20, daca e super fluida bagam pe ala de 20 inca largit un pic (21 real) ca nu e presiune si curge prea rapid si iese subtire. Ca regula conul se taie de la 0 putin cate putin si numai dupa ce coca a stat destul; se face un carnat, se face proba pe placa, se mai taie un pic din con.

La rulare cu placa cand e prea gros carnatul pt diametru placii, bilele nu se ruleaza si se sparg si la fel se sparg cand coca nu e omogena si nu a stat destul sa se odihneasca si sa lucreze substantele, adica sa traga mixul cum se zice. Ca sa scurtez timpul de asteptare si sa se ruleze mai usor, eu mai trec odata compozitia prin pistol, evident e unul pneumatic de mare capacitate si adaug ceva ulei in mix.

Cand se ruleaza un carnat prea subtire, bilele nu ies perfect rotunde ci sub forma de dumbells de exemplu se ruleaza un carnat de 18 cu placa de 20.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de Cucu Ionel »

Ptr. masa mea de 20, cel mai bun con este cel de 17,3mm. Am o alta masa, mai uzata, unde conul este de 17,8 mm. Nu poti sti exact cat trebuie taiat din con decat prin incercari repetate, cu mai multe dimensiuni ale gaurii, depinde si de cat de repede ti se misca mana cu pistolul, depinde si de consistenta mixului ... :D
Fir intins

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Am inteles,o sa incerc in seara asta iar si o sa tai putin cate putin sa vad ce iese,poate o sa ma ajut de un subler!sunt curios ce o sa iasa mai ales ca am lasat coca intr o punga in frigider de sambata seara!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ovideli »

stoian06 scrie:Am inteles,o sa incerc in seara asta iar si o sa tai putin cate putin sa vad ce iese,poate o sa ma ajut de un subler!sunt curios ce o sa iasa mai ales ca am lasat coca intr o punga in frigider de sambata seara!
rabdare si bani de cheltuit sa ai, in rest succes
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Problema este timpu ca nu prea am cand si uite asa ma prinde tot 2 noapte si a 2 a zi la munca sunt obosit si nu imi sta capu decat la coca de acasa!!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ritesco »

Fi mai explicit,ai folosit 1 kg de mix birdfood senzor ce cantitati ai folosit la partea lichida ?
Eu bine,Tu ?

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

1kg Mix birdfood senzor
40ml lichid nutritiv
10ml ulei de somon
10ml aroma
1ml acid n-butyric
1ml ulei esential de piper
220 ml lapte de porumb+250 apa

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Am reusit cat de cat sa aduc conu la adevar!am taiat putin cate putin din el si la 15.10 mi au iesit bilele ceva mai ok fata de esuatele care le scoteam inainte!tot mai ies unele bile cu o mica urma de crapatura prin ele!

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de Cucu Ionel »

Formeaza-ti mana la manuit pistolul cu aceeasi viteza, unde intarzii fractiuni de secunda iti va iesi carnatul mai gros si-ti va crapa boillesuri-le pe masa de rulat, fiind mai mari decat santurile mesei.
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”