De ce crapa boiliesurile la rulat?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Pana la urma un pistol pe aer si gata,mi am usurat munca!oricum am dubii ca si pasta nu a fost cum trebuia pt ca nu stiu daca a fost partea lichida suficienta!

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de pharaoh »

stoian06 scrie:oricum am dubii ca si pasta nu a fost cum trebuia pt ca nu stiu daca a fost partea lichida suficienta!
Pai de fapt asta era problema.
Marius Sârbu

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Prima data am mai dreso cu 200 ml lapte de porumb+100apa,dar din asta am pus doar 250 si am lasat o de sambata seara pana luni seara la frigider!luni seara cand am scos o de la frigider tot nu mi s a parut ok si am mai bagat un ou!!acum ma gandesc sa nu imi mucegaiasca pana in primavara sau sa crape!de mucegait ma gandesc sa nu imi mucegaisca de la ou!sunt curios,chiar nu a facut nimeni bile doar din mix birdfood ca sa imi zica cata parte lichida sa pun?

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de pilbak levente »

ai putea trimite un mail sau mesaj celor de la senzor sa intrebi cata parte lichida ia mixul birdfood,sau pe Vladut Mateianu sa il intrebi

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de danutlupu »

Dupa un timp ai sa simti coca la mana daca e buna sau nu, mai incolo ai sa-ti dai seama inca din faza de mix ce mai trebuie pus si cat ca sa se ruleze bine. Rabdare, dupa 30-40 de sarje si 2-3 tone de bile te inveti tu :D
Ca sa legi un mix crapacios, poti rasni mai fin unele ingrediente sau macar o parte din mix, depinde de cantitate si de ce masina dispui pt rasnit. Te mai poti ajuta de fainuri de legatura iar la partea lichida poti apela la melasa in loc sa pui apa in laptele de porumb.
Eu am pus 3-4 oua la kg de mix pt solubile si au iesit semisolubile, mi-au placut tare mult bilele alea mai ales ca am scapat de fiert la ele. Nu mi-au mucegait dar fiind de 24 s-au uscat tare greu, cam 6 saptamani pe raft de uscare dedicat, asta in conditii de vara si aerisire buna.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

I am trimis lui Vladut un mail si l am intrebat dar nu mi a raspuns!uite ca la chestia asta nu m am gandit cu melasa in loc de apa!dar nu iese prea lipicios mixu?

momete
Mesaje: 5
Membru din: Dum Ian 19, 2014 22:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de momete »

danutlupu scrie: depinde de cantitate si de ce masina dispui pt rasnit..
Ai o recomandare accesibila pentru o masina de rasnit cu o capacitate decenta, min. 1kg?
0726.549.962

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de cipibm »

[quote="danutlupu"]poti apela la melasa in loc sa pui apa in laptele de porumb.
[/quote]

...si faci bilele "praf".

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

De ce?

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ovideli »

ovideli scrie:
stoian06 scrie:De ce imi crapa boiliesurile la rulat?pur si simplu se rup in doua cand le rulez!oare se fie de la con?nu stiu daca am nimerit conul cand l am taiat,mixul este cumparat!sau am folosit prea mult ulei pe placa de rulat!vreau sa fac solubile pe un mix birdfood!
daca zici ca mixul e cumparat si nu e "inmultit" atunci ai taiat conul prea mult
deci am avut dreptate nu numai ca ai taiat conul gresit dar ai probleme si cu mixul, mai bine ar fi sa respecti reteta asa cum ai luat-o de la senzor fara sa schimbi nimic nici la mix si nici la parte lichida
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”