De ce crapa boiliesurile la rulat?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de danutlupu »

cipibm scrie:
danutlupu scrie:poti apela la melasa in loc sa pui apa in laptele de porumb.
...si faci bilele "praf".
E vorba de solubile, nu vb de fierte, la fiert intradevar melasa nu se preteaza.
Si vorbim de melasa in loc de apa pusa in laptele de porumb, nu stiu de ce zici ca se fac praf. Eu am pus deseori si nu am avut probleme, e drept nu am pus multa.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

La inceput am zis ca este bine cum mi a iesit coca dar dupa ce am lasat o la frigider de sambata pana luni a trebuit sa o mai dreg putin!oricum conu a fost din start si el o problema!pai la mix nu am schimbat nimic doar partea lichida am schimbat o putin si am bagat ceva mai bunicel!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ritesco »

Pai laso putin mai moale,cand o bagi la frigider ea isi mai trage,in orice caz eu dupa ce fac coca,o las jumatate de ora la frigider si dupaia rulez.De acum testeaza pe cate 100 g mix ,pana nimeresti echivalentul partii lichide,ca asa strici toate mixurile,pierzi si timp si bani.
Eu bine,Tu ?

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Acum imi este clar ca am avut si prea putina parte lichida dar o sa modific,o sa bag 400 lapte de porumb si 125 apa +restu si eventual fac loc si la niste csl si melasa!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ritesco »

pune ceva de genul , 30 - 50 ml lichid nutritiv,de preferat de calitate,poti completa cu 40 ml csl (poti renunta la csl ), 40 ml melasa,poti folosi chiar si 1-2 ml de indulcitor de profil,5-10 ml aroma,iar apoi 60% lapte de porumb si 40% apa ,pana la cantitatea de 500-600 ml ,depinde cat trage mixul,dar birdfoodul acela cred ca trage undeva la 600.

P.S Pui totdeauna mix peste partea lichida,in momentul cand pasta are consistenta dorita te opresti,tot timpul fa putin mai moale pasta,dupa 15-20 de minute mixul isi trage,eu il tin in pungi la frigider in timpul asta.
Eu bine,Tu ?

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

600+ la partea lichida!ma gandeam sa pun 900gr Mix birdfood si 100gr clo si poate merge mai bine la rulat!

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de ritesco »

stoian06 scrie:600+ la partea lichida!ma gandeam sa pun 900gr Mix birdfood si 100gr clo si poate merge mai bine la rulat!
Mixul ala e facut sa se ruleze,nu mai umbla la mix,lasa-l asa cum este.Ca astia de la Senzor nu is mai prosti ca tine crede-ma .. Respecta doar regulile de baza la rulare si nu o sa ai probleme,ai primit o gramada de sfaturi ..
Eu bine,Tu ?

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Atunci nu mai umblu la mix,doar la partea lichida!

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de cipibm »

[quote="stoian06"]De ce?[/quote]

La fabricarea unei bile solubile apa este esentiala,ea activeaza agentii de legatura din mix.Cu cat vei folosi mai mult lichid "dulce",mecanica pastei va fi mai proasta.Siropul dulce(melasa,sau oricum s-o numi )nu este liant.
Ca recomandare,la bilele solubile,nu tine aluatul la rece si incearca sa il lucrezi dupa ce l-ai framantat.
Daca simti ca incepe sa se intareasca,stropeste-l fara probleme cu putina apa si framanta.
Apa care o pui in plus, nu va afecta calitatea bilei,ea urmand sa se evapore la uscare.

stoian06
Mesaje: 103
Membru din: Vin Apr 03, 2015 22:07

Re: De ce crapa boiliesurile la rulat?

Mesaj de stoian06 »

Buna informatia!multumesc!400 lapte si 200 apa este ok?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”