Ingrediente mix boilies !

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de cornelserbu »

osc1or scrie:A testat cineva ceva de genul? Sa pescuiasca cu mixul x in parallel cu mixul x+3-5%GLM si a observant diferente??
fii sigur ca au testat mai multi, dar pentru astfel de teste care se desfasoara de-a lungul anilor in competitii, pe multi bani...se plateste ! :wink:
deja se observa ca vrei sa treci prea usor peste niste ani de experienta si nu cred ca e bine, fiindca s-ar putea sa ai surprize neplacute din cauza unor informatii anapoda venite de le diversi.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

cornelserbu scrie:
osc1or scrie:A testat cineva ceva de genul? Sa pescuiasca cu mixul x in parallel cu mixul x+3-5%GLM si a observant diferente??
fii sigur ca au testat mai multi, dar pentru astfel de teste care se desfasoara de-a lungul anilor in competitii, pe multi bani...se plateste ! :wink:
deja se observa ca vrei sa treci prea usor peste niste ani de experienta si nu cred ca e bine, fiindca s-ar putea sa ai surprize neplacute din cauza unor informatii anapoda venite de le diversi.
pe mine nu ma surprinde faptul ca ,mai ales cei la inceput de drum cad in capcana unor informatii venite fara nici un fel de argumentatie stiintifica,atata timp cat fisele tehnice ale unor produse sant pline de "bullshit-uri " comerciale...pun ei botu' sau se complac in situatie pescari cu mare experienta ,dar incepatorii...uite aici un exemplu recent,nu o sa pomenesc numele ptr ca nu are nici un rost,nu asta e ideea...:"Acum in ceea ce priveste produsul pot sa va spun ca ingredientul "secret" nu este boia sau mai cine stie ce condiment ci chlorophyll red..."
stii si matale cum merge treaba in toate domaniile ,nu numai in pescuit...ai de ales intre a lua o informatie ca atare sau a te informa in prealabil..de cele mai multe ori insa, se alege calea mai usoara...si daca tot e loc,de ce sa nu faca lumea un ban cinstit? :D
astfel si in pescuit,de-a lungul timpului au aparut niste "nenici" care in urma experientei acumulate in zeci de ani de pescuit,au capatat oarecare credibilitate... diversi producatori de nade,s-au gandit ei,ca e pacat ca acest "dram" de credibilitate sa nu fie si exploatat dpv comercial...prin prisma acestui fapt,de-a lungul timpului,au aparut diverse teorii cu pretentii de axiome in pescuit...cat este realitate si cat este vrajeala comerciala,ramane la aprecierea fiecaruia...doar cateva exemple:
1. csl-ul este un excelent atractant ,mai ales in perioadele cu apa rece datorita continutului mare de alcool,care ajuta la dispersie,bla bla bla...-discutia a fost consumata de-a lungul timpului si s-a demonstrat ca csl-ul nu are nici o treaba cu alcoolul...intre timp ,formularea a disparut din fisa tehnica a produsului :wink:
2.robin red-ul...
exemplul de mai sus:"Acum in ceea ce priveste produsul pot sa va spun ca ingredientul "secret" nu este boia sau mai cine stie ce condiment ci chlorophyll red..."o afrirmatie recenta,pe care am gasit-o rasfoind paginile forumului..
ce este de fapt acest red carophyl?
este de fapt un colorant natural, o substanta numita canthaxanthina,izolata ptr prima oara dintr-o ciuperca comestibila...a fost scoasa pe piata de consum ptr prima data ,ca marca inregistrata , sub denumirea de Red Carophyl de o firma din olanda ,DSM Production ...intre timp s-a reusit reproducerea ei in laborator si era folosita ca si colorant in industria alimentara si in crescatoriile de animale de consum,in special in crescatoriile de gaini ouatoare si in crescatoriile de salmonide, deoarece este un excelent potentator de culoare(colora galbenusul oului si carnea somonului :wink: )si astazi se foloseste dar cu unele restrictii din partea celor de la sanatate... ceva de genul 8 gr/kg in furajele gainilor ouatoare si vreo 25g /kg la salmonide...intre timp ,o firma producatoare de hrana ptr pasarile de colivie,firma haith's ,dealtfel, mult mai cunoscuta pescarilor, a introdus acest colorant in hrana pasarelelor de colivie cu foarte bune rezultate privind coloritul penajului acestora...astfel a luat nastere celebrul Robin Red(in traducere libera:sticlete rosu)...cum a ajuns ingredient de mix considerat "indispensabil" de multi si cum a ajuns un excelent atractant ptr ca,"contine o mare doza de red carophyl",nu stiu...intrebati-i pe cei care afirma acest lucru...personal nu pot sa afirm asa ceva ,cel putin,nu pe baza argumentului ca red carophyl este "ingredientul minune"...nu neg insa faptul ca RR poate fi intr-adevar un foarte bun atractant dar datorita altor ingrediente( mai ales atata timp cat nu stiu exact fisa tehnica a produsului)dar in nici un caz doar unui simplu colorant natural...asta ar insemna sa admit ca orice colorant natural este un atractant minune...
ps:vedeti ca intre timp haith's a mai scos si alte RR-uri care...upss nu mai sant...rosii :wink:
3.betaina anhidra sau derivatul ei betaina hcl
de-a lungul timpului i s-au atribuit fel si fel de functii care mai de care mai folositoare in pescuit ,dar din pacate fara nici o sustinere argumentativa...a fost pe rand un -laxativ,purgativ,digestiv, si mai nou-un "excelent stimulator de hranire si atractant"...trebuie luate pe rand si e foarte mult de scris,si eu sant un pic presat de timp in ac mom si nu stiu nici voi daca aveti rabdare sa cititi...revin si o sa incerc cat mai pe scurt fara prea multe detalii...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Dan Andrei
Pescar de competitie
Mesaje: 481
Membru din: Mie Apr 08, 2009 20:28
Puncte: 0
Localitate: Campina PH

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de Dan Andrei »

Like,le zici bine :D
“Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți..... la fel și când ești prost.”

Philippe Geluck.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

sa revin...cu o mica introducere: ce este betaina de fapt?
pe scurt:unele specii de plante dezvolta un sistem defensiv(de la maracini,spini,celule urzicante,etc pana la cazul nostru) producand niste toxine,unele dintre ele fiind letale ptr animale si chiar ptr om,altele mai putin.....aceste toxine au fost izolate de catre biochimisti si denumite alcaloizi...odata cu dezvoltarea tehnologica,medicina a reusit sa gaseasca si niste atributii curative a acestor alcaloizi sau a derivatilor acestora,in ziua de astazi fiind folositi pe o scara mai mica sau mai larga in industria farmaceutica(si nu numai)...sa va faceti o oarecare idee despre ce e vorba,din aceasta clasa a alcaloizilor si derivatilor acestora fac parte(cei mai cunoscuti ptr multi)-nicotina,codeina,cocaina,morfina,etc...tot din aceasta clasa face parte si betaina noastra...ca sursa principala este folosita trestia de zahar dar este prezenta si in alte vegetale,precum si in regnul animal...in forma pura se numeste betaina anhidra(anhidra=fara apa) si are o puritate undeva la 95%...in medicina se foloseste atat in forma pura cat si un derivat numit betaina HCL...
sa revenim la "calitatile" atribuite de catre firmele producatoare de nada acestui produs...
-laxativ,purgativ....
s-a mai discutat subiectul nu o sa insist cu amanunte...purgatia fiind un procel indus care are loc in intestinul gros,nu are nici o treaba in primul rand cu crapul,care nu are intestin gros si nici cu betaina care nu este implicata sub nici o forma chimica-biologica ,etc cu acest fenomen nici macar la om ...betaina in forma pura fiind folosita intr-o afectiune care tine de sintetizarea cistinei(parca) din metionina si cateva functii la nivelul ficatului,in nici un caz ca laxativ...nu are rost sa insit cu detalii ptr ca sigur nu va intereseaza...intre timp s-a renuntat a fi numita "purgativ" si s-a trecut la..."digestiv...
-digestiv...
probabil alt termen "imprumutat" din medicina umana dar fara documentare, astfel ca, acest termen nu se poate sustine cu argumente in cazul crapului...acest "digestiv" probabil legandu-se de folosirea betainei hcl intr-o afectiune a aparatului digestiv la om,si mai exact spus la nivelul stomacului......aceasta afectiune (la om )se prezenta sub forma insuficientei de acid clorhidric in stomac,fapt care atrage dupa sine o serie de "compromisuri" care duc la grave afectiuni ale organismului...pe scurt,fara detalii : acidul clorhidric in stomac stimuleaza secretia unei enzime-pepsina,care este direct rapsunzatoare de "maruntirea" macronutrientilor si ,astfel, odata trecuta "hrana" in intestin sa poata fi preluata de celelalte enzime si de aici mai departe in organism.....astfel, daca acid nu e suficient,nici pepsina nu se secreta suficient,iar cea care se secreta nu se poate activa,ptr ca pepsinei ii trebuie un mediu extrem de acid ptr a deveni activa,un mediu cu valori ale ph-ului sub 2.daca pepsina nu isi face treaba,nici enzimele din intestin nu isi fac treaba,iar in organism nu ajung nutrientii necesari...aici,una din solutiile medicinei,a fost (si)folosirea acestui derivat al betainei,si anume betaina hcl,care este un clorhidrat cu un ph extrem de acid(,valoare 1),adica acid clorhidric+betaina ,aducand un supliment de acid clorhidric in stomac.
tinand cont de aceste aspecte,putem observa ca "toata treaba" se intampla in stomac,si de fapt nu este sub actiunea betainei ,ci a acidului clorhidric continut de betaina hcl...cum crapul nu are stomac,iar pe noi de fapt ne intereseaza betaina,nu acidul clorhidric,putem sesiza doua aspecte care nu sant in concordanta cu ceea ce ne intereseaza pe noi-pescuitul crapului....mai pe scurt spus:actiunea digestiva a betainei hcl nu are nici o legatura cu sistemul digestiv al crapului,prin urmare,in cazul crapului,betaina hcl nu poate fi numit un digestiv...ca tot am ajuns in acest punct al discutiei o sa "ma leg" la punctul 4 de alta formulare a unor producatori de nade"...contine pepsina..." :wink:
-stimulator de hranire si atractant...
tinand cont de aportul betainei in organism,descris mai sus,-practic betaina este un stabilizator al metioninei si ajuta(alaturi de colina, metionina si chiar acetilcolina ) la biosinteza fosfolipidelor în ficat pe care apoi le pun în circulatie....in absenta acestor subsatnte ficatul se înfiltreaza cu grasimi (steatoza hepatica)-nu vad cum poate fi considerat stimulator de hranire...cat despre,atractant,aici nu ma bag,fiind un termen atat de vag,prin prisma faptului ca nu prea s-au facut eforturi mari in cercetare privind aspectul atractiei anumitor substante...dar cine stie,poate ne spun producatorii de nada sau comerciantii produsului. :?: pe ce argumente se bazeaza...
4. pepsina...
am remarcat pe unele produse ca este mentionat ca fiind ceva benefic,faptul ca acel produs contine pepsina...am mentionat mai sus ca pepsina este o enzima care se secreta in stomac si care are nevoie ptr a deveni activa de un mediu foarte acid,cu un ph sub valoarea 2....cum crapul nu are stomac, sistemul lui digestiv nu secreta aceasta enzima,deci nu este dependent de pepsina...dar hai sa vedem ce se intampla daca introducem totusi aceasta pepsina in intestinul crapului...
la om,hrana trece din stomac in intestin unde este preluata de alte enzime...dar acestor enzime,fata de cele din stomac ,le trebuie cu totul alt mediu,un mediu cu un ph neutru sau usor alcalin,valoarea ph-ului optim la care enzimele intestinale,[printre care cele mai importante(mai ales din pdv al digestiei crapului) tripsina si chemotripsina],devin active fiind cuprinsa intre valorile 7-8...odata activate s-a demonstrat ca pot ramane active si pana la valoarea 6 sau 9...sub/peste aceste valori devin inactive...dar cum treci hrana dintr-un mediu extrem de acid ,intr-un mediu neutru/alcalin fara a destabiliza respectivele relatii? organismul uman a gasit rezolvare,printr-o glanda(glandele brunner) aflata in prima parte a intestinului subtire ,numita duoden,glanda care secreta un mucus foarte alcalin bogat in bicarbonat,astfel neutralizand aciditatea materiei venita din stomac...la crap insa,neavand stomac,deci materia nu trebuie sa treaca dintr-un mediu extrem de acid intr-un mediu alcalin,nu exista aceste glande si pe toata lungimea lui,intestinul subtire al crapului prezinta un ph cu valori cuprinse intre 6 si 9.... tinand cont de acest aspect si stiind deja faptul ca pepsina,enzima secretata in stomac, nu se poate activa decat la valori foarte acide ale ph-ului( <2) putem sa concluzionam ca, degeaba introducem pepsina in intestinul crapului ptr ca aceasta nu poate ajuta la digestie,ramanand inactiva....
...ar mai fi multe de adaugat(de exemplu ,ce se intampla daca introduci in intestinul crapului ,intr-un mediu care trebuie sa ramana cu un ph stabil in limitele 6-9,niste substante extrem de acide ca...betaina hcl :wink: ) dar cam atat, ca am obosit sa mor...ma dor deshtele :D :D :D ...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de osc1or »

Foarte interesante informatii. Imi intaresti tare convingerile care ma macina de cand m-am apucat de pescuit..
Critic echilibrat

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de Hert »

@marin laurentiu - esti un fel de edward snowden al carpfishingului :D . ai grija ca s-ar putea sa-ti iei embargo pe toate siteurile de profil :D

rugam un administrator sa modifice titlul topicului in "wikileaks boillies"!

sper ca ai simtul umorului. te rog sa continui cu lista ta de dezvaluiri pentru ca sunt foarte ineresante pentru noi - bine inteles dupa ce iti trece durerea de "deshte"!
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiue »

Interesant acum ar fi sa vină un producator de nada cu argumentele sale, la fel de solide, de ce introduce în produse aceste ingrediente, de ce le laudă, le recomanda şi mai cere şi bani pe ele! :)
Se încumetă careva? Poate cel mai mare producător al nostru? ;)


Sent using tapatalk

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ingrediente mix boilies !

Mesaj de alinteodor79 »

in 2012 am folosit betaina si glm variantele lichide, cate 10 ml din fiecare. in 2013 am scazut la jumatate si nu am observat diferente, chiar pot sa spun ca am avut rezultate mai bune. am renuntat sa mai cred in ce scriu vanzatorii, la fel cum nu prea mai cred nici in calitatea si provenienta ingredientelor vandute in romania.

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de szabo laszlo »

Era si normal sa nu vezi nici o diferenta cu 10 ml lichid care daca are 50 % substanta uscata inseamna ca ai pus 5 gr betaina si 5 de glm spun '' Daca are 50 % substanta uscata '' dupa acea ai redus la jumatate totul ,deci din 5gr ai coborat la 2,5 gr /kg .
O incercare nu costa o avere puneti cel putin la bilele pe care le folositi pe firul de par minim 50 gr/kg GLM sau pudra de ficat sau belachan sau daca gasiti krill hidrolizat ( carp zone it. avea intr-o vreme )o sa vedeti ca garantat rezultatele se schimba vizibil.
Dupa parerea mea faina de peste predigerata trebuie sa fie coloana vertebrala a fiecarui mix dozat cel putin de la 100 gr/kg in sus .
Drojdia de bere in 70-100 gr / kg la mine este nelipsit ,iar ingredientul trei ca importanta este atractantul pus in dozaj adecvat .

Avatar utilizator
firu.cristi
Pescar de competitie
Mesaje: 206
Membru din: Lun Feb 01, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: brasov

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de firu.cristi »

pt marin laurentiu:
afirmatiile tale par foarte documentate si cred ca destul de greu de combatut de cineva in aceste conditii. am inteles cate ceva despre importanta sau mai bine zis neimportanta anumitor produse relativ scumpe folosite la prepararea boiliesurilor. as fi totusi curios si de un raspuns on topic si anume care ar fi cele 3 produse care nu ar trebui sa lipseasca din componenta mix-ului :?: si de ce nu mai asteptam si alte informatii de genul celor expuse anterior :wink: numai bine!
Clubul Sportiv GREEN LAKE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”