Ingrediente mix boilies !

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de alinteodor79 »

Genes Florin scrie:perfect adevarat
te ajuta google-ul dar trebuie sa cunosti denumirea reala
normal ca ma ajuta google, am citit si un studiu de caz facut in polonia prin 1999 cu folosirea betaine(betafin) in cresterea crapilor si rezultatele obtinute. despre efectele betainei in cresterea pastravilor/somoni sunt carti si din anii 80.
Ultima oară modificat Mie Ian 29, 2014 17:20 de către alinteodor79, modificat 1 dată în total.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de Genes Florin »

alinteodor79 scrie:
Genes Florin scrie:perfect adevarat
te ajuta google-ul dar trebuie sa cunosti denumirea reala
normal ca ma ajuta google, am citit si un studiu de caz facut in polonia prin 1999 cu folosirea betaine(betafin) in cresterea crapilor si rezultatele obtinute. despre afectele betainein in cresterea pastravilor/somoni sunt carti si din anii 80.
nu am vrut sa spun decat ca anumite ingrediente daca nu toate le gasesti pe net, dar sa cunosti denumirea reala, asta este tot.
eu am aflat de la un prieten cu ferma de bovine, dupa care am cautat si documentat, oricum daca cumperi de la distribuitori iti dau fisa technica la orice produs.
Balta Puiesti

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

alinteodor79 scrie:sincer nu stiu ce sa mai cred, sunt atat de multe pareri pro si contra incat ma gandesc sa trec la mamaliga clasica, fara betaine robin roade, glmeuri si alte din astea greu de pronuntat si de cumparat.


Betaine, L-alanine, L-glutamic acid, L-arginine, glycine and inosine are known as dietary feeding attractants for many fish species. However, these additives also have very important physiological functions within the animal body. For example, betaine given singly or mixed with other attractants has been found to have a positive effect on fish growth and survival rate. Betaine is also a very important substance for methyl donation and osmoregulation during the transfer of salmon and trout from freshwater to seawater. Similarly, L-alanine and L-glutamic acid can readily enter the citric acid cycle and be used for energy supply in fish and fish larvae. Moreover, L-arginine is an essential amino acid for fish, glycine is an important constituent of collagen and elastin, and inosine is a nucleoside and has vitamin activity in many fish species.

Betaine and certain free amino acids give the opportunity to fish nutritionists in preparing more palatable feed for fish during the different growth stages. As a mixture of attractive substances, they can usually beneficially affect both feed consumption and fish growth.
http://om.ciheam.org/om/pdf/c37/99600018.pdf
in toate domeniile din ratiuni pur comerciale se cauta senzationalul,iar acolo unde nu exista...se fabrica :D ...astfel se folosesc aceste hiperbole,aceste exagerari intentionate ptr a impresiona clientela...nici pescuitul nu face exceptie...sa nu va inchipuiti ca vreun producator de nada are laboratoare stiintifice unde studiaza fiecare particularitate in parte a fiecarui ingredient...toate aceste informatii folosite in pescuit provin in mare parte din piscicultura si medicina...problema este ca unele informatii sant luate "la pachet" fara a avea legatura in primul rand cu crapul,si mai apoi cu ...pescuitul(un exemplu ar putea fi si textul citat mai sus)... eu am combatut numai acest aspect,adica aceste exagerari,poate intentionate,poate datorate lipsei de aprofundare a informatiilor(daca se foloseste in piscicultura...e bun,nu conteaza ca e vorba de crap ,somn,anghila sau salmonide...da-i reaq tot pesti sant...sant,dar nu prea...sant la fel :wink: ), dar asta nu inseamna ca produsele respective sant de proasta calitate sau nu au alte insusiri benefice pescuitului...atentie,pescuitului si nu...pisciculturii... ptr mine personal cele mai importante aspecte ale pescuitului(nadelor) sant atractia si digestia,bineinteles avand la baza teoria recunoasterii nutritive.
din pacate,termenul atractant,(termen care este, cred, cel mai folosit in descrierea produselor), este destul de vag si de ordin general,informatiile argumentate stiintific sant destul de putine...asa ca,practic, poti numi orice produs ca fiind...atractant fara riscul ca cineva sa te contrazica :wink: :D ...astfel exista cateva sute de arome(nu am avut curiozitatea sa le numar),cateva zeci de uleiuri esentiale si uleiuri de origine animala,condimente,complexe de vitamine, complexe de aminoacizi,extracte naturale,drojdii,etc + orice alt produs care contine cel putin unul dintre ingredientele anterioare,toate putand fi catalogate drept...atractanti....ca sant atractanti sau nu...asta poate concluziona fiecare dintre voi,in urma unor teste personale...cine are timp si bani sa testeze...dar nu uitati ca rezultatul unei partide este destul de ...relativ.... rata capturilor depinde de f multi factori-balta,loc,durata,anotimp,conditii meteo,temperatura apei,nivelul oxigenului solvit,densitatea pestelui,gradul de infometare,etc,etc :wink: ...deci,pana la urma betaina este...atractant sau nu :?: :lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

alinteodor79
Mesaje: 263
Membru din: Lun Iul 20, 2009 9:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de alinteodor79 »

pana la urma e foarte greu de spus daca e atractant sau nu. din ce am citit pana acum sunt cateva studii de caz despre impactul betainei asupra mai multor specii de pesti, inclusiv crap.
Ideea e ca aceste studii nu urmaresc sa dovedeasca nivelul de atractie al betainei, ci efectul asupra ratelor de crestere, de conversie a hranei, rata de supravietuire, aspecte care sunt interesante pentru piscicultura si nu neaparat pentru pescuit.
Cred ca putem scrie pagini intregi de forum cu diverse teorii(reale sau de marketing) despre ingredientele pe care le folosim, dar raman nu cred ca are rost. Nu cred ca exista studii documentate facute special pentru pescuit, ci doar opinii emise de diversi pescari in baza observatiilor proprii in urma unor partide de pescuit, observatii care pot fi influentate si de alti factori.

Eu personal voi continua sa folosesc betaina ca si pana acum pentru ca :
1. la 0,5- 1% din mix(nivelul folosit de mine) nu-mi face gaura in buget
2. daca prin folosirea ei pestele care mananca bilele aruncate de mine se simte mai bine, de ce nu :D

p.s. pentru d-nul Marin Laurentiu: chiar as fi curios sa ne spuneti si noua daca folositi sau nu betaina in mixurile dumneavoastra.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

alinteodor79 scrie:pana la urma e foarte greu de spus daca e atractant sau nu. din ce am citit pana acum sunt cateva studii de caz despre impactul betainei asupra mai multor specii de pesti, inclusiv crap.
Ideea e ca aceste studii nu urmaresc sa dovedeasca nivelul de atractie al betainei, ci efectul asupra ratelor de crestere, de conversie a hranei, rata de supravietuire, aspecte care sunt interesante pentru piscicultura si nu neaparat pentru pescuit.
Cred ca putem scrie pagini intregi de forum cu diverse teorii(reale sau de marketing) despre ingredientele pe care le folosim, dar raman nu cred ca are rost. Nu cred ca exista studii documentate facute special pentru pescuit, ci doar opinii emise de diversi pescari in baza observatiilor proprii in urma unor partide de pescuit, observatii care pot fi influentate si de alti factori.

Eu personal voi continua sa folosesc betaina ca si pana acum pentru ca :
1. la 0,5- 1% din mix(nivelul folosit de mine) nu-mi face gaura in buget
2. daca prin folosirea ei pestele care mananca bilele aruncate de mine se simte mai bine, de ce nu :D

p.s. pentru d-nul Marin Laurentiu: chiar as fi curios sa ne spuneti si noua daca folositi sau nu betaina in mixurile dumneavoastra.
mixul,ptr ca fac un singur mix la care modific anumite procente in functie de anotimp si temperatura apei.
nu,nu mai folosesc de vreo 2 ani...cu toate ca am citit undeva la peste 25 de carti de piscicultura,teze de doctorat, tratate de ihtiologie si cam tot ce inseamna articole in revistele de profil,si deja aveam anumite convingeri,am continuat sa folosesc mult timp cam din aceleasi principii ca ale tale...plus ca mereu imi puneam intrebarea: de ce sa schimb ceva ce a mers bine pana acum?...un raspuns era: din curiozitate,dar nu a fost suficient sa ma motiveze...facem cateva teste si apoi renuntam din lipsa de timp...prin 2008 parca ,nu imi aduc bine aminte,la un astfel de test,am castigat impreuna cu irinel bunica,un concurs intre 12 echipe ale clubului pelicanul pe lacul darvari,pescuind cu boiliesuri facute doar din mix si ou...nu am prins mult peste ,dar a fost suficient :D, in 72 ore =10 crapi = 112 kg...paradoxal,acest rezultat nu m-a motivat,ci pur si simplu m-a coplesit un sentiment de multumire personala in sensul ca mi-am demonstrat mie insumi ca se poate.si am renuntat definitiv, nu numai sa fac teste ci pur si simplu sa mai pescuiesc cu acest mix... am inceput sa pescuies cu diverse mixuri din comert sau boiliesuri gata facute de la producatorii nostri ,dar intr-un final mi s-a pus pata pe bfm :D ,cu care am pescuit vreo 2 ani..in 2012,dupa ce scosesem un podium cu peste 140 kg, un rezultat foarte bun,zic eu,la cupa sbs in primavara de pe stanga salcie,cu bile de la maimutoiu' (bogdan dragan),niste boiliesuri in care am mare incredere,mi s-a pus iar pata si in vara lui 2012 am inceput din nou sa pescuiesc cu mixul meu,primul pescuit -open tancabesti...fara RR si fara betaina, in prima mansa,pe Rapa-80 kg in 44 ore,dintre care 3 crapi over 16-16,100...16,400...17,800...in a doua mansa ne-am curatat pe ponton 2,dar am ramas cu captura concursului...la urmatorul concurs ,in 2013,primavara, pe motiv de...lene acuta :D (pur si simplu mi-a fost lene sa mai fac combinatia de condimente cu care am inlocuit RR) am folosit din nou RR dar tot fara betaina...din nou podium ,la crapmania ,cu vreo 94 kg din 7 pesti...am continuat cu RR si la concursurile din vara -locul 2 si captura la primul si locul 1 sector la urmatorul...
o paranteza mai lunga cu care am vrut sa subliniez ceea ce ai spus si tu mai sus: putem scrie zeci de pagini de forum...pana la urma decizia ii apartine fiecaruia in urma unor concluzii personale...daca aceste concluzii sant si impartasite cu atat mai bine...am mai invata cate ceva...dar din pacate se prefera alt gen de subiecte...
ne mai auzim...ma duc sa ma odihnesc ca m-a rupt datul la zapada...

ps:as prefera totusi fara d-nul si dumneavoastra daca se poate :D ...la mine in ferentari nu prea se poarta si nu sant obisnuit :lol: :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de osc1or »

Marine, daca ne mai impartasesti din "secretele" tale testate, trimit doi oameni sa iti curete toata curtea la urmatoarea ninsoare serioasa!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de tecsi78 »

osc1or scrie:Marine, daca ne mai impartasesti din "secretele" tale testate, trimit doi oameni sa iti curete toata curtea la urmatoarea ninsoare serioasa!
Ma bag si eu cu 2. :)

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

ce baieti buni santeti...acum cand deja s-a topit zapada :lol: :lol: :lol: arde-v-ar soarele 2 saptamani prin ibiza... :lol: :lol:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

osc1or scrie:Marine, daca ne mai impartasesti din "secretele" tale testate, trimit doi oameni sa iti curete toata curtea la urmatoarea ninsoare serioasa!
nu este vorba despre secrete man...sant doar niste informatii pe care ,din curiozitate am incercat sa le aprofundez...este drept,am studiat f multa informatie la nivel teoretic,am avut si curajul sa fac anumite experimente practice,atat cat mi-au permis timpul si banii,dar am avut si avantajul ca am in familie 2 medici-sora mea si cumnatul,ambii cu cate 2 facultati la activ-chimie+medicina si bilogie+medicina,lucru care m-a ajutat sa inteleg mult mai bine anumite procese,mecanisme mai complexe...in fond, sant doar niste concluzii personale,pe care sant convins ca si alti pescari le -au tras in urma experientei acumulate in ani de studiu teoretic si foarte multe experimente practice...doar ca multi prefera din varii motive,fie ca e vorba despre orgoliu,fie ca este vorba despre biznis, sa nu le faca publice...si din pmdv este ceva normal,daca stai sa te gandesti ce eforturi implica un biznis in acest domeniu...zilele trecute vorbeam cu george (GL) si printre altele(nu prea se fereste de mine ptr ca stie ca eu nu fac si nici nu voi face vreodata bile ptr vanzare),imi marturisea ca este f greu sa tina pe linia de plutire atelierul...cand vrei sa faci ceva bun si ieftin,profitul scade drastic... mai ales cand are in spate si un megaclub care beneficieaza de avantaje financiare.
dar sa revenim la ale noastre...eu zic ca nu forumul este cea mai buna solutie daca vrei sa "ciupesti" informatii reale...mergeti pe balta,in concursuri,prin standurile astora mai "batrani"(in ghilimele ca sant multi mai tineri decat mine ,dar cu mult mai mare experienta) si cu o intrebare colo,una dincolo,fara a deveni agasanti, va garantez ca tot plecati 2-3 informatii utile...si eu ,de cate ori am ocazia mai "ciupesc" cate una -alta..pe nea cornel serbu,de cate ori il prind pe garla il disper cu intrebarile :lol: :lol: ...din zece raspunsuri tot mai fur"o informatie" noua :wink:
ptr cei la inceput de drum sant multe informatii utile si pe fiorum...important este sa intelegeti rolul fiecarui ingredint bagat in mix,iar apoi depinde cum stie fiecare sa sintetizeze informatia...nu asteptati sa va fie date informatiile mura-'n gura,cautati raspunsuri-punand intrebari :wink: ,iar apoi ramane la aprecierea voastra unde trageti linie intre real si comercial,ptr ca pescuitul este atat de...relativ ,incat este foarte greu sa emiti niste teorii exacte...raspunsurile vor fi doar niste concluzii personale ale fiecarui membru al forumului implicat in discutie,fie ca este incepator ,fie ca este producator de nada...ar fi ideal ,ca toti cei care isi produc nade personal, sa fie implicati in aceste detalii tehnice,bineinteles cat le permite...biznisul sau orgoliul :D

uite eu propun o tema de discutie,avand in vedere ca majoritatea produc boilisuri HNV:
care este procentuL IDEAL de proteina care trebuie sa se regaseasca in boilies? ...cand spun ideal,ma refer la faptul :sa acopere necesarul teoretic al crapului,(ptr ca practic este mai greu de depistat,avand in vedere ca pescuitul nu este piscicultura),dar sa nu fie nici in plus,ptr ca acest aspect poate duce la ..pierderi finaciare.mai direct spus: poti baga si 80% proteina,dar asa cum am spus si in alte randuri:ce e mult,nu neaparat inseamna ca e si bun si pe deasupra sant si bani irositi. :wink:
sa vedem cine se incumeta...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ingrediente mix boilies !

Mesaj de marin laurentiu »

se pare ca nu se incumeta nimeni...probabil este un subiect neinteresant...totusi,ptr a nu ramane subiectul in.."coada de peste" o sa incerc eu o concluzie...
odata cu introducerea acestui concept prin anii 70 de catre fred wilton,a aparut ,cum era si normal,intrebarea: de ce hnv?
teoria nu face referire strict la nivelul proteic,dar pe langa celelate aspecte, proteina, s-a dovedit stiintific ca joaca un rol f important in hrana pestelui..de aici aparand si teoria recunoasterii nutritive.
de-a lungul timpului parerile au fost impartite,unii pescari au acceptat necesitatea unui procent ridicat de proteina in nade ,altii au contestat-o...personal,tocmai aceste indoieli ,m-au facut sa caut niste raspunsuri mai aprofundate stiintific...tinand cont de morfologia crapului,mai exact de aparatul sau digestiv,unul destul de primitiv in comparatie cu alte specii,inevitabil apar intrebari de genul :de ce procent de proteina ridicat? ok,ridicat -ridicat...dar cat?
sa urmarim cateva aspecte...
1.comparand cu sistemul digestiv a altor specii,se observa diferenta majore in ceea ce priveste "dotarile" fiecarei specii in functie de hrana naturala... in cazul speciilor rapitoare,digestia proteinelor nu este o problema,acestea avand un aparat digestiv mult mai complex,prin prezenta stomacului si implicit a acizilor si a pepsinei,o enzima care joaca un rol extrem de important in digestia proteinelor...de exemplu,ptr a va face o idee cat de puternic este sistemul digestiv al unor specii privind digestia proteinelor, in cazul stiuci s-a dovedit stiintific ca in stomacul acesteia se secreta de 4 ori mai multa pepsina decat in stomacul porcului,care la randul lui are un stomac extrem de puternic...in cazul crapului,prin absenta stomacului,digestia proteinelor se face doar la nivelul intestinului cu ajutorul a 2 enzime-tripsina si chimotripsina...acestor enzime(am mai pomenit acest aspect) le trebuie un mediu optim ptr a se activa,principalele repere fiind ph-ul si temperatura...in urma cercetarilor s-a dovedit ca aceste repere la valori optime sant :ph-ul usor alcalin 7-8,iar temperatura,atentie, intre 30-40 grade,cu un optim la 35-37 grade...din pacate,crapul ,ca toti pesti de altfel,fiind animale poikiloterme(popular-cu sange rece),adica isi regleza temperatura cu ajutorul mediului inconjurator,nu va putea atinge niciodata aceasta valoare optima a temperaturii,ptr ca deja daca apa atinge 37 grade,probabil ar fi mort demult...mergand mai departe pe acest segment al valorilor optime ptr sistemul enzimatic,cercetatorii au decoperit ca in cazul digestiei carbohidratilor,lucrurile stau mult mai bine ptr crap...enzimele principale dedicate scindarii carbohidratilor-amilaza si maltaza(parca-nu imi mai aduc aminte exact daca sant scrise corect)avand nevoie de niste valori optime mult mai apropiate de ceea ce mediul inconjurator ii poate oferii crapului,si anume :valoarea optima a ph-ului intre 6-8,iar temperatura intre 20-30 grade cu un optim de 25...sintetizand informatiile,pe scurt se poate spune ca,crapul poate digera mult mai bine carbohidratii decat proteinele...in urma cercetarilor s-a mai descoperit si alte aspecte,de exemplu: primele enzime care isi incep activitatea in tractul digestiv la crap sant tot amilaza si maltaza,acestea prezentand activitate inca de la 7-10 zile de la ecloziune,precum si faptul ca ,mergand comparativ cu digestia pestilor rapitori,s-a demonstrat ca ,cantitatile de enzime ce actioneaza asupra carbohidratilor secretate la crap sant de 1000 (o mie!!)de ori mai mari decat cantitatea secretata de pestii rapitori...tinand cont de aceste aspecte(si nu numai),cercetatorii au concluzionat ca ,crapul este mult mai bine "dotat din fabrica" :lol: " ptr digestia carbohidratilor decat cea a proteinelor,dealtfel, crapul nu absoarbe in organism decat un procent de 30-40% din proteina ingerata si pana la 95% din carbohidrati....atunci de ce proteina? raspunsul este simplu,nu cred ca mai este nevoie sa intram in detalii privind necesarul de aminoacizi al oricarui organism,singura problema fiind legata de ...calitatea proteinei...in piscicultura folosindu-se cu precadere furaje cereale,s-a demonstrat ca aceastea nu acopereau necesarul aminoacidic al pestilor,proteinele de origine cereala fiind in marea lor majoritate incomplete sau de calitate biologica inferioara.s-a facut chiar si o clasificare pe punctaje in urma unor algoritmi stiintifci,acest clasament reflectand diferentele mari intre calitatea anumitor proteine..de exemplu,doar niste repere ptr a va face o parere,maximul de punctaj fiind de 100 ,proteina de peste intocmeste 95 de pct , de grau 60 iar de porumb 30 pct...mergand pe aceasta idee,s-a admis de comun acord ca este neaparat necesara folosirea unei proteine calitative,ramand sa se descopere procentul optim pe care trebuie sa-l atinga hrana pestilor.aici am descoperit valori diferite,de la cercetator la cercetator,in functie de diferitele teste facute de fiecare in parte..asa ca o sa ma refer doar la o medie a acestor valori si o sa fac referire doar la cele cercetari care mi s-au parut interesante ptr pescuit.unul din aceste teste a fost cam asa: unui grup de pesti care a fost hranit numai cu hrana vegetala li s-a administrat o hrana combinata- atat pelete vegetale cat si pelete vegetale care contineau un plus de 10%proteina animala(peste)...daca in prima faza acestia se hraneau "la gramada" ,dupa 2 zile s-a constatat ca pesti au inceput sa prefere clar peletele care contineau proteina de peste...s-a mers mai departe si s-a crescut valoarea proteica pana la 60%...peste a continuat sa se hraneasca preferential o perioada,dupa care a revenit la hranirea ..."la gramada"....in urma testelor de laborator s-a constatat ca nivelul proteinelor din hrana influenteaza in mod direct nivelul proteinelor corporale pana la o anumita valoare...astfel,cantitatea proteinelor corporale a crescut direct proportional cu procentul introdus in hrana,doar pana la valoarea de 35%,concluzia specialistilor fiind ca dupa aceasta valoare concentratiile mai mari sant nefolositoare,deci nerentabile.in concluzie,in piscicultura valoarea optima data de specialisti este undeva la o medie de 38% proteina ...in urma altor cercetari s-a dovedit ca aceasta valoare este influentata de marimea pestelui,practic pestii mai mici avand nevoie de un procent mai mare de proteina,acesta ajungand la 45%,iar crapii mari de procente intre 30-32%...paradoxal zic eu,fata de ce se aplica in pescuit,unde intotdeauna s-a mers pe ideea ca boiliesurile HNV sant destinate crapilor capitali...
sintetizand informatiile putem sublinia unele idei folositoare in pescuit:
-crapul,chiar daca la inceput va manca orice hrana,e o chestiune de timp pana va ajunge sa prefere hrana cu continut proteic mai calitativ
-se hraneste preferential in functie de gradul de infometare,implict de carentele metabolice
-peste 35% proteina-nerentabil
-valoare optima medie:38%
-ptr crapii mici pana in 3 veri,valoarea optima este de 45%
-ptr crapii mari-optim 30-32%
problema este cum aplicam aceste valori in pescuit... in piscicultura aceste valori sant determinate ptr o hranire constanta...practic pestii fiind hraniti zilnic ,doar cu o pauza de o zi pe saptamana...automat nu se pune problema infometarii sau a carentelor metabolice...in pescuit situatiile difera de la balta la balta,in functie de densitate, marimea pestilor,furajari,hrana naturala,etc...sant balti cu densitati foarte mari,fara resurse importante de hrana naturala,unde pestele nu se furajeaza...astfel gradul de infometare va fi mult ridicat...ganditi-va ce inseaman la o balta gen MV2 necesarul zilnic...sa zicem o populatie estimativa de 40 de tone(victorash poate estima mai corect) cu un procent de hrana de 5% din masa corporala,ar insemna ca zilnic va trebui o cantitate de hrana de 2 tone...
in fine ,sa revenim la subiect...de aici inainte fiecare e liber sa traga concluziile personale in ceea ce priveste cantitatea de proteina necesara in boilies...
parerea mea este ca procentul optim ar fi de 40-45% ...daca mai mergi pe ideea ca la unele produse producatorii pot exagera anumite procente,as merge pana la un maxim de 50% proteina pe boilies...atentie nu pe mix...ptr ca trebuie sa se ia in calcul si aportul proteic al oualelor...
spor la calculat :D ...si de ce nu, astept si alte pareri personale.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”