Recomandare Solubile pentru cobra

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de danbd »

rinvid2000 scrie:In principiu pentru a scapa de spargere in aruncare eu le tin 10 min in apa inainte de a le arunca .
pentru a evita spargerea ud bilele si cobra, dar nu le las 10 min deoarece am observat ca fac un strat "vascos" la suprafata care taie mult din aruncare.

Da, si eu cred ca sunt un pic mai mari cele din Decathlon, (in wk le masor :D ) dar se potrivesc de minune pe cobra de "20" care si ea cred ca e un "21-22" (si pe ea o masor in wk)
Multumesc,

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de danbd »

Cucu Ionel scrie:Sigur sant mai mari, de aia incap in cobra de 20 fara probleme!! :wink: :D Inainte de a avea atatea prejudecati despre bilele ieftine de la Decathlon ar fi bine sa le incercati la o partida de 24 sau 48 ore, sa le masurati daca vreti, sa vedeti cum se comporta in apa dupa un anumit interval de timp si ar fi interesant daca ati afla si cine le ruleaza, s-ar putea sa aveti o mare surpriza.
Revenind la titlul topicului. Nu am o experienta prea placuta cu solubilele rulate de producatori autohtoni, am incercat cateva tipuri de la diversi si n-am fost incantat; ba erau prea cerate si nu aveau aderenta pe peretele cobrei ptr. a i se imprima acea miscare de rotatie care sa o faca sa mearga mai departe, ba se sfarama, mai ales cu cobrele de carbon( chiar si udata cobra sau bilele la fiecare aruncare), ba sant prea usoare, ba sant un mare rahat ... etc
E adevarat ca n-am incercat, inca, solubilele facute de Dragan, Vali Bonto, 4carp sau Radu Badica Momentan prefer sa-mi fac singur solubilele dar pe viitor, chiar destul de apropiat, s-ar putea sa nu mai am spatiu unde sa rulez solubile si, mai ales, timp de rulat, din cauza serviciului. Asa ca sant si eu destul de interesat de acest topic! :)
Nu am adus bila Decathlon in discutie decat ca exemplu de comportament in aruncare. (Nu ca nu ar fi bune in anumite situatii)

Sunt constient de faptul ca bilele/ solubilele proaspete, indiferent de producatur sunt superioare dar, sunt peste buget si mai greu de procurat, mai ales in cantitati mici (1-2 kg)

Multumesc,

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de danbd »

Alin Galbenu scrie:
robyvan scrie:
Alin Galbenu scrie:Decathlon Squid, la sac de 10 kg. Sunt ideale :D
Reciteste titlul :wink: SOLUBILE
Sunt solubile.
Eu sunt deacord ca sunt solubile, dar nu prea :D . (cred ca asta zice si Gabi1)
Lasand gluma la o parte interesul meu este pentru Solubile rapide cu timp de dizolvare 1-2 ore, pe care sa le folosec in partide scurte de 12- 24 ore.

Multumesc si sper sa nu te superi pe gluma mea,

Avatar utilizator
andrei amaritei
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Ian 18, 2014 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de andrei amaritei »

Daca te intereseaza poti incerca bilele Bucovina solubile iti spun sincer ca sunt foarte grele si au un timp de dizolvare rapid .. dar in majoritatea cazurilor depind mai mult de curentii din apa .
Vicecampion National de Tineret 2013

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Vladut Mateianu »

andrei amaritei scrie:Daca te intereseaza poti incerca bilele Bucovina solubile iti spun sincer ca sunt foarte grele si au un timp de dizolvare rapid .. dar in majoritatea cazurilor depind mai mult de curentii din apa .
Si bilele Borsec sunt de incercat, cele de la Biborteni se cam sparg... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
hascecalex
Mesaje: 87
Membru din: Joi Dec 06, 2012 17:16
Puncte: 0
Localitate: Radauti jud. Suceava

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de hascecalex »

Vladut Mateianu scrie:
andrei amaritei scrie:Daca te intereseaza poti incerca bilele Bucovina solubile iti spun sincer ca sunt foarte grele si au un timp de dizolvare rapid .. dar in majoritatea cazurilor depind mai mult de curentii din apa .
Si bilele Borsec sunt de incercat, cele de la Biborteni se cam sparg... :D
Bine ca te.ai gandit la apa si nu la oua incondeiate :D . Poate ne explici de ce lotul Senzor pescuieste cu alt producator de bile la CN. Atata incredere aveti in ceea ce faceti?
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Vladut Mateianu »

hascecalex scrie:
Vladut Mateianu scrie:
andrei amaritei scrie:Daca te intereseaza poti incerca bilele Bucovina solubile iti spun sincer ca sunt foarte grele si au un timp de dizolvare rapid .. dar in majoritatea cazurilor depind mai mult de curentii din apa .
Si bilele Borsec sunt de incercat, cele de la Biborteni se cam sparg... :D
Bine ca te.ai gandit la apa si nu la oua incondeiate :D . Poate ne explici de ce lotul Senzor pescuieste cu alt producator de bile la CN. Atata incredere aveti in ceea ce faceti?
Cand o sa ai un minim de experienta, o sa intelegi multe " chei" care se fac pe balta, in concursuri ! :D
Iar cand o sa ajungi prima oara la Corbu, o sa vezi si daca bila face sau nu diferenta !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
hascecalex
Mesaje: 87
Membru din: Joi Dec 06, 2012 17:16
Puncte: 0
Localitate: Radauti jud. Suceava

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de hascecalex »

Eu cred ca toti merita un minim de respect si credibilitate, nu doar dinozaurii. Am vazut Corbu multumesc. Dar sa sti ca mai sunt sunt producatori care fac bile bune si nu folosesc doar faina furajera :D :D
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea...

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Andrei91 »

Termenu de faina furajera e cam ambiguu alex ... daca sti ce vreau sa zic, nu Vladut ?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Recomandare Solubile pentru cobra

Mesaj de Vladut Mateianu »

hascecalex scrie:Eu cred ca toti merita un minim de respect si credibilitate, nu doar dinozaurii. Am vazut Corbu multumesc. Dar sa sti ca mai sunt sunt producatori care fac bile bune si nu folosesc doar faina furajera :D :D
Acum am inteles, de fapt tu vinzi bile Bucovina ! De aceea ai luat foc. Scuze, nu auzisem pana acum, spor la treaba si vanzari, dar vezi ca ai inceput cu stangul....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”