TigerNuts opinie

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Lucian SV »

gabi1 scrie:Dacă tot recomanzi "reţeta cu zahăr" argumentează te rog avantajul folosirii lui.
Dacă ai ciuguli vreo câteva cu mămăligă rece făcută cu fulgi chili...ai să zici că=i tartina ta preferată! :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

E plină lumea de recomandaci cu "slăbiciuni" şi fără o minimă expertiză.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de cipica »

Salut!
Cu sau fara zahar, frierte 50 min sau 2 ore, alunele sunt o nada/momeala ce prinde si in Romania destul de bine.
Personal hidratez alunele 24 ore si dupa le fierb 3 ore. Pastrate in zeama in care au fiert in 48 ore formeaza acea zeama mucilaginoasa.
Cele mai bune rezultate le am folosind la carlig 2 alune cu spuma intre ele. Ca si proportie in nada, prefer 30% alune, 70% boilies.

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Sigi »

Eu mai bine le inmoi 72 ore si le fierb 45 minute.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de DumiD »

cate bordeie atatea obiceie. englezii au interzis pe multe lacuri tigernuts, cica preparate necorespunzator ar dauna pestilor.

Avatar utilizator
BigMomma
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 24, 2017 20:16
Puncte: 0
Localitate: Bârlad

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de BigMomma »

de la decathlon... "cooked" inseamna ca sunt pregatite pentru folosire, nu le folositi ca atare?!?

Imagine

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de ejas »

BigMomma scrie:de la decathlon... "cooked" inseamna ca sunt pregatite pentru folosire, nu le folositi ca atare?!?

Imagine
Borcanul asta de 1kg e gata preparat..

Aici se vorbeste de prepararea celor la saci de 5 kg de la Decathlon, vezi pagina 1..

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Albert »

La astea mega-ultra preparate, indiferent de firma, unde-i "zeama mucilaginoasa"? Oare sunt preparate corect? Sunt bune? ...ca la cat costa...

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de ejas »

Albert scrie:La astea mega-ultra preparate, indiferent de firma, unde-i "zeama mucilaginoasa"? Oare sunt preparate corect? Sunt bune? ...ca la cat costa...
Salut Albert,

Pe astea la borcan de 1kg le-am folosit pentru saculetii solubili sau pe firul de par impreuna cu spuma flotanta. In nada le-am folosit pe celelalte preparate in zahar.
Am incercat sa vad daca fac diferenta. Si.. nu.. nu o fac.. Nu merita diferenta de bani.

Cu cele la sac de 5kg, preparate cu oricare din metodele de mai sus, acoperi tot ce ai nevoie in materie de nada, momeala, etc

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de DumiD »

ejas scrie:
Albert scrie:La astea mega-ultra preparate, indiferent de firma, unde-i "zeama mucilaginoasa"? Oare sunt preparate corect? Sunt bune? ...ca la cat costa...
Salut Albert,

Pe astea la borcan de 1kg le-am folosit pentru saculetii solubili sau pe firul de par impreuna cu spuma flotanta. In nada le-am folosit pe celelalte preparate in zahar.
Am incercat sa vad daca fac diferenta. Si.. nu.. nu o fac.. Nu merita diferenta de bani.

Cu cele la sac de 5kg, preparate cu oricare din metodele de mai sus, acoperi tot ce ai nevoie in materie de nada, momeala, etc
Salut. Eu nu am incredere in aceasta nada tocmai din motivul asta. Am incercat si eu cu alune gata preparate si nimic. Daca sunt atractive pentru crapi doar cand au intrat in fermentare inseamna ca pestele vine la aroma aia de fermentare, nu la alune, si un kg de porumb fiert si lasat la fermentat probabil e mai bun pentru ca are mai mult zahar si fermenteaza mai puternic.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”