Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de mihai turiac »

HENRICH scrie:Bine! Dar la modelele de aero- technium si altele de ce nu incarca cu plastice?Mai este si un alt lucru-de ex la modelele de xtc-xsc(ultegra),pinionul principal este din material MULT mai slab la calitate decat la modele CI4(s-au s-a bagat frica in ei sa nu mai faca o mulineta ca BBLC ,numai la un pret mai ridicat),nu cred ca procesul de anodizare a-r fii asa de scump.Din pacate (parere personala),inginerii de la shimano nu sunt devina,menegmentul este de vina,care da ordinul.
Va puteti anodiza singuri piesele ;) interesativa care este procedeul sau daca nu ducetile lancineva care face lucrul asta :)
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de HENRICH »

Nu vreau sa scriu prostii,dar dupa cum stiu ,nu toate aliajele de aluminiu sunt bune pentru procesul de anodizare .

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de mrs »

Decat sa mai interesez pt. adonizarea pinioanelor... mai bine ma interesez sa le fac din alt material mai rezistent decat aluminiu eloxat.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de mrs »

Oricum daca nu facem drilul din "mulineta" si o folosim corespunzator si acel pinion va rezista destul de mult.

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de mihai turiac »

mrs scrie:Oricum daca nu facem drilul din "mulineta" si o folosim corespunzator si acel pinion va rezista destul de mult.
Raspuns corect ;)
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de ejas »

dragoss19 scrie:Salutare si la multi ani.
Mi-am luat si eu 2 ultegra 14000 xsc si vreau sa le fac un upgrade.pe langa ce spunea-ti cu inlocuirea bucsilor 4004 si 15181 am vazut intr-un videoclip ca mai schimba si bucsa 15167 cu 2 rulmenti de aceeasi dimensiune ca si pt busca 15181.Crede-ti ca,daca schimb bucsile 4004 si 15181,sa schimb si asta 15167? Mentionez ca nu sunt foarte convins sa le schimb dar cam toata lumea le schimba de noi.Daca ma lasa administratorul sa pun si link-ul la video sa vedeti despre ce vb.Multumesc
Salut,

Am fost plecat si nu am avut cum sa ma uit in schema sa vad pozitia bucsei 15167 (capatul superior al worm shaftului). Sincer, eu nu as schimba-o cu 2 rulmenti de calitate, din doua motive:

- nici macar la Aerotehnium MgS aceasta bucsa nu este schimbata cu un rulment (vezi schema ARTCMGS-12000XTB de pe site-ul Shimano, capatul superior al worm shaftului).
Modificarile pe care le-am facut eu, bucsile 4004 si 15181 (capatul inferior al worm shaftului) sunt inlocuite si la Aerotehnium cu rulmenti. In total Ultegra mea are 6 rulmenti, exact in pozitiile de la Aerotehnium. Aerotehnium are 2 rulmenti in plus pentru ca are 2 rulmenti la fluturele minerului (2 x 13269), lucru care pe mine nu ma intereseaza.

- motivul al doilea, este ca rulmentii de calitate costa... Eu am rulmenti ceramici Boca Bearings si rulmentul cel mic, pentru bucsa 15181, m-a costat 35 de lei.. Eu cred ca nu merita investit mai mult de atit intr-o Ultegra XTC/XSC... Pinionul principal cel de ZAMAK si piesele de plastic ce asigura demultiplicarea pentru slow oscilation la tambur, nu pot fi inlocuite, si dau limitele acestei mulinete..

Spaniolul din video clip am vazut ca foloseste rulmenti SKF, nu stiu cit costa. Oricum, in locul tau, n-as investi mai mult de rulmentul de la manivela si cel de la worm shaft, iar la momentul aparitiei jocurilor le-as diminua (pentru a nu se distruge mulineta) din saibele 743.

Dragos Gruia
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2015 13:06
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de Dragos Gruia »

Ok,am inteles.Iti multumesc mult pentru acest raspuns detaliat.Intradevar acei rulmenti de la SKF costa 11 euro fara tva un rulment.O sa schimb doar bucsile 4004 si 15181.Iti multumesc mult inca o data pentru ajutor.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de ejas »

dragoss19 scrie:Ok,am inteles.Iti multumesc mult pentru acest raspuns detaliat.Intradevar acei rulmenti de la SKF costa 11 euro fara tva un rulment.O sa schimb doar bucsile 4004 si 15181.Iti multumesc mult inca o data pentru ajutor.
Sincer sa fiu mi se par prea scumpi rulmentii SKF... 11 EUR fara TVA !?

Eu am cumparat cu 40 de lei rulmentul de la manivela si cu 35 cel de la wormshaft... Boca Bearings stainless steel cu bile ceramice. Am gasit codul de la cel mare
http://www.bocabearings.com/bearing-inv ... 689cyzznb2

Eu, in Bucuresti, i-am luat direct de la Edi (edi_curiosul@yahoo.com) are un site de intretinere mulinete..

Dragos Gruia
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mai 17, 2015 13:06
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Detalii upgrade rulmenti la Ultegra 14000 XTC

Mesaj de Dragos Gruia »

Am gasit si site-ul.O sa iau de la el rulmentii.Multumesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”