PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Re:

Mesaj de claudiue »

odoctee scrie:
osc1or scrie:Mugurel de la tf recomanda sa nu bagam ulei in mulinete deloc.. uleiul 'spala' vaselina din mulineta. El recomanda curatarea si gresarea anual.
inseamna ca cei de la Shimano nu prea stiu ce fac ...

https://www.youtube.com/watch?v=xgg8xEkqGA4
Si eu am bagat vreo 3 ani ulei intr-un stradic si nu am remarcat sa se intample ceva cu mulineta.
Dar apoi tot pe vreun forum ceva am gasit ca uleiul respectiv e pt galet.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Bogdan Zaharia »

pentru cei care vor sa isi faca singuri upgrate la mulineta sunt 2 filmulete de prezentare pe youtube:






[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dq4JEd9T ... e=youtu.be[/youtube]
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mihai turiac »

Salut.
Sunt posesor de xsc de cateva luni dar in aceste cateva luni mulinetele au fost foloite intens. Ca si upgrade la ele am schimbat pasla venita standard din interiorul tamburului cu unele facute din polietilena cu insertie de aluminiu ( o teava de ppr pt. apa calda taiata la strung) frana se comporta exemplar la mine este free spool la 360°, de curand am reusit sa pun si rulmentul 'lipsa pe axul la manivele si vreau sa va spun ca pana sa fac acest lucru sustineam ca bucsa aceea de plastic nu incurca cu nimic ca nu este o forta care sa se exercite acolo.......eh am inlocuit bucsa cea albastra din plastic cu un rulment pe dimensiunea bucsei si spre surprinderea mea este cu totul alta mulineta, diferenta dintre una cu bucsa si una cu rulment este extraordinar mare, se simt diferentele in manivela, in cursivitatea ei, scade zgomotul produs (ala care nu prea era acum nu mai este deloc) mulineta pare (pare doar) ca are mai multa forta pt ca ruleaza foarte lin, dai o palma la manivela si pare ca este perpetuum mobile...se invarte din inertie mult si bine lucru care nu se intampla inainte.
Acum partea proasta. Uzura. La interiorul mulinetei constructorul a gresato cu o vaselina de culoare alba, iar pe pinionul de aluminiu care eate angrenat direct de manivela vaselina este deja gri ( semn clar de uzura adica particule fine provenite de la frecarea pinionului manivelei cu un altul din angrenaj care este de alama) avand in vedere ca alama este mult mai dura decat aluminiu acesta se va manca in timp. Modelele bbrlc si toate ci4 au acest pinion tit din aluminiu dar este anodizat adica este scufundat intr un acid pana cand superficial aceata devine negru si foarte dur astfel incat rezista munt mai mult la lucru mecanic. Nu va speriati de asta pt ca 90% din mulinetele aflate pe piata nu au pinionul acesta tratat anticoroziune.

Ca si o concluzie....frana fata este buna dupa schimbatea seibilor de pasla iar pt cine poate si isi permite sa dea inca 100 de lei pe rulmenti aceia sa nu mai astepte este cu totul altceva .
La ungere mulinetelor eu folosesc vaselina si ulei de la penn, synt de o mre calitate cel putin vaselina isi mentine vascozitatea atat la +30°c cat si la -10°c.........
Cu alte intrebari daca aveti...nu de alta dar am desfacut xsc xtc pana la ultimul surubel, apropo de xtc la interior sunt identice cu xsc.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de osc1or »

mihai turiac scrie:Salut.
Sunt posesor de xsc de cateva luni dar in aceste cateva luni mulinetele au fost foloite intens. Ca si upgrade la ele am schimbat pasla venita standard din interiorul tamburului cu unele facute din polietilena cu insertie de aluminiu ( o teava de ppr pt. apa calda taiata la strung) frana se comporta exemplar la mine este free spool la 360°, de curand am reusit sa pun si rulmentul 'lipsa pe axul la manivele si vreau sa va spun ca pana sa fac acest lucru sustineam ca bucsa aceea de plastic nu incurca cu nimic ca nu este o forta care sa se exercite acolo.......eh am inlocuit bucsa cea albastra din plastic cu un rulment pe dimensiunea bucsei si spre surprinderea mea este cu totul alta mulineta, diferenta dintre una cu bucsa si una cu rulment este extraordinar mare, se simt diferentele in manivela, in cursivitatea ei, scade zgomotul produs (ala care nu prea era acum nu mai este deloc) mulineta pare (pare doar) ca are mai multa forta pt ca ruleaza foarte lin, dai o palma la manivela si pare ca este perpetuum mobile...se invarte din inertie mult si bine lucru care nu se intampla inainte.
Acum partea proasta. Uzura. La interiorul mulinetei constructorul a gresato cu o vaselina de culoare alba, iar pe pinionul de aluminiu care eate angrenat direct de manivela vaselina este deja gri ( semn clar de uzura adica particule fine provenite de la frecarea pinionului manivelei cu un altul din angrenaj care este de alama) avand in vedere ca alama este mult mai dura decat aluminiu acesta se va manca in timp. Modelele bbrlc si toate ci4 au acest pinion tit din aluminiu dar este anodizat adica este scufundat intr un acid pana cand superficial aceata devine negru si foarte dur astfel incat rezista munt mai mult la lucru mecanic. Nu va speriati de asta pt ca 90% din mulinetele aflate pe piata nu au pinionul acesta tratat anticoroziune.

Ca si o concluzie....frana fata este buna dupa schimbatea seibilor de pasla iar pt cine poate si isi permite sa dea inca 100 de lei pe rulmenti aceia sa nu mai astepte este cu totul altceva .
La ungere mulinetelor eu folosesc vaselina si ulei de la penn, synt de o mre calitate cel putin vaselina isi mentine vascozitatea atat la +30°c cat si la -10°c.........
Cu alte intrebari daca aveti...nu de alta dar am desfacut xsc xtc pana la ultimul surubel, apropo de xtc la interior sunt identice cu xsc.
Super interesant review-ul tau. Eu prima data cand am luat in mana o mulineta shimano xsc mi-a dat senzatia de fragilitate si de atunci nu am reusit sa imi mai scot din cap acest lucru.
Totusi, o mulineta din gama medium-high de la firma firmelor in domeniu, care are nevoie de atatea upgrade-uri, pune multe semen de intrebare...
Critic echilibrat

alichivu
Mesaje: 124
Membru din: Mar Ian 03, 2012 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de alichivu »

Referitor la postarea lui Mihai vis a vis de de uzura pinionului de atac din aluminium netratat, am avut placerea sa schimb rulmenti la mai multe mulinete xsc si pot spune din ce am vazut comparand cu mulineta mea care, este noua adica doua pescuituri ca nu am observat semne de uzura pe pinion,in schimb la un set de xsc care le-am gresat de curand am constatat jocuri destul de mari datorate tociri bucsei de la pinionul de atac, bucsele au fost inlocuite cu rulmenti si mulineta ruleaza minunat iar jocurile aproape au disparut .
Ps : in concluzie si eu recomand inlocuirea bucsei cu un rulment ,iar faza cu gresarea cu ulei pe la surubel la angenajele din interior nu recomand ,daca desfaceti mulineta o sa vedeti ca fanta de ungere este fix o apa de ploaie adica nu are nici o treaba cu gresatul ba mai mult chiar spala vaselina de pe angrenaje.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Alin Galbenu »

Foarte frumos spus, felicitari pentru articol.
Adaug si eu ceva.
Uleiul care vine cu anumite modele de mulinete Shimano, se poate pune in portul de mentenanta, insa din ce am discutat cu baietii de la shimano, pentru ca eram curios, recomandarea lor ar fi sa punem cateva picaturi, odata la 6 luni sau chiar mai mult pentru ca mulinetele vin deja unse si nu este nevoie sa surplus. Mai mult ulei ar face decat rau.
Personal recomand folosirea acelui ulei, dupa cativa ani de folosire, desi uleiul din mulinete nu se pierde pentru ca sunt inchise etans.

Si inca o precizare, gama de mulinete Ultegra, asa cum zicea si odocte mai sus, se face in 2 versiuni - 4500/5500 si 10000/14000 dar corpul NU este identic ci difera, la toate modelele de Ultegra :mrgreen:
Imagine

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de odoctee »

Daca m-am exprimat gresit, sa-mi fie cu iertare, Allen spuse bine:
versiunea 4500/5500 corp identic diferenta consta in adancimea tamburului
versiunea 10000/14000 idem ca mai sus

topic deschis la subiect!
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Andrei Costache
Mesaje: 449
Membru din: Mie Iun 09, 2010 10:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Andrei Costache »

De plasticul acela negru de la galet nu aveti nimic de spus?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mihai turiac »

Uleiul daca se pune prin orificiul de mentenanta ajunge fix intr un loc unde comform instructiunilor din ambalaj (cutie) scrie ca acolo trebuie "grease" si nu "oil". Comform manualului ulei se pune doar la galet si la doua pinioane de la slow oscilation (2 pinioane din plastic din cele 4 de plastic existente la ultegra xsc/xtc) cel putin asa am vazut eu sper sa nu gresesc, nu arata ca trebuie pus ulei sau vaselina la rulmenti......probabil ca in timp se vor gripa cu praf mai ales la manivela.

Da cu siguranta ultegra xsc/xtc este mai slab calitativa decat multe alte modele shimano dar totusi este cu mult peste alte modele de succes de la alti producatori pe care am avut ocazia sa le desfac.

Ca si vaselina recomand una care nu este hidroscopica da stiu o sa spuneti ca vaselina nu este miscibila cu apa dar totusi pe fiecare cutie/ ambalaj scrie pe ea gradul de absortie al apei, oricum este o discutie inutila deoarece orice vaselina este buna atata timp cat se reunge odata la 2 ani, o sa spuneti ca nu este nevoie de reungere....ba culmeaca este pt ca forta centrifuga si lucru mecanic existent impinge vaselina catre extremitatile pinioanelor si pana la urma o va arunca de tot pe carcasa interioara a mulinetei. Pt curatarea vaselinei eu folosesc un sprei cu care se curata franele.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de mihai turiac »

Andrei Costache scrie:De plasticul acela negru de la galet nu aveti nimic de spus?

Sent from my HTC One using Tapatalk
Am pescuit cu fire de maxim 0,20mm si nu am avut pana in momentul de fata nici un fel de problema cu acel plastic, singura problema pana in momentul de fata la xsc este ca am rupt o fustita (probabil din cauza mea normal) dar am rezolvato cu niste poxipol, aici este alta problema la mulinetele shimano, lipsa pieselor de schimb. Lipsa totala a pieselor de schimb :((((
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”