PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Alin Galbenu »

l3ogdan scrie:Salut,

Tocmai ce am comandat 2 bucati noi XSC 10.000, sunt pe drum. Desi am citit toate informatiile din acest articol cu interes, trebuie sa recunosc ca un lucru in continuare nu prea este clar: schimbarea acelei bucse din plastic cu un rulment (chiar si in cazul mulinetelor noi) ajuta sau nu si la prevenirea uzurii altor elemente din mulineta? Se recomanda aceasta operatiune imediat dupa achizitionare sau ar fi mai indicat ca acea bucsa sa fie inlocuita in momentul in care apar primele semne de uzura? Presupun ca automat se pierde si garantia in momentul desfacerii mulinetei, corect?

Merci.
Daca nu apareau poze pe internet cu mulineta desfacuta, oare mai apareau semne de uzura ?
Cred ca este mai mult o problema psihica a noastra :D
Mulineta este foarte bine facuta, asa cum este ea. Nu are nevoie de imbunatatiri urgente, si nu apar semne de usura in caz ca nu schimbam noi piesele. Un rulment in plus la manivela, asigura doar o mulinare mai fina, atat. Sunt mulinete Shimano care nu au rulmenti in nici o parte a manivelei, si nu s-a plans nimeni de ele niciodata. Am un Biomaster XSA, de multi ani, si nu i-am schimbat pinionul central sau vreun rulment, vreodata, si nu as vinde mulineta asta pt nimic.
Este ok sa remediem problemele aparute, dar la o mulineta noua nu cred ca e cazul sa schimbam piese. Macar dupa un sezon.
Imagine

Avatar utilizator
cristiand
Mesaje: 250
Membru din: Joi Oct 21, 2010 15:33
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti/Alexandria

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de cristiand »

ca un mic amanunt dar in opinia mea destul de important: se pot achizitiona tamburi de rezerva pentru oricare model iar pretul lor nu mai este asa piperat ca cei de la bbrlc care costau in jur de 200ron ci undeva la 100ron/buc ceea ce nu este nici putin dar nici exagerat.
BARICADA CARP CLUB
(part-time)

mogo
Mesaje: 44
Membru din: Dum Mai 11, 2014 4:24
Puncte: 0
Localitate: Dej

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mogo »

colegi...am avut xsc-uri si sunt convins ca n-o sa mai am niciodata...m-au dezamagit total...noi platim cam 50% numele si cam 50% valoarea ei

mogo
Mesaje: 44
Membru din: Dum Mai 11, 2014 4:24
Puncte: 0
Localitate: Dej

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mogo »

Sper ca nu aveti de gand sa-mi sariti in cap cu vechea poveste..."bai e shimano cum iti permiti sa zici asa ceva?"

1. La 2 din cele 3 mulinete aproape noi....cand sa alunece firul frumos de pe sarma galetului...pe galet...se oprea pe plasticul ala negru se facea un mic canal la frecarea firului si se rupea firul... DE NEACCEPTAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! am schimbat 2 role de fir in doua partide.

2. Dupa 5 partide de pescuit nu mi se pare normal ca la una din ele sa apara un huruit si sa mearga putin mai greu la recuperarea plumbului din lac

3. Cu tot cu saibe special cumparate de mine pt frana rapida...totusi frana nu e nici pe departe foarte rapida..trebuie sa dai cel putin 2-3 ture complete de la nivelul strans maxim la nivelul luptei cu un peste...ceea ce mie nu mi se pare deloc foarte rapida.

Shimano pe mine m-a dezamagit total la capitolul mulinete.

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mihai turiac »

mogo scrie:Sper ca nu aveti de gand sa-mi sariti in cap cu vechea poveste..."bai e shimano cum iti permiti sa zici asa ceva?"

1. La 2 din cele 3 mulinete aproape noi....cand sa alunece firul frumos de pe sarma galetului...pe galet...se oprea pe plasticul ala negru se facea un mic canal la frecarea firului si se rupea firul... DE NEACCEPTAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! am schimbat 2 role de fir in doua partide.

2. Dupa 5 partide de pescuit nu mi se pare normal ca la una din ele sa apara un huruit si sa mearga putin mai greu la recuperarea plumbului din lac

3. Cu tot cu saibe special cumparate de mine pt frana rapida...totusi frana nu e nici pe departe foarte rapida..trebuie sa dai cel putin 2-3 ture complete de la nivelul strans maxim la nivelul luptei cu un peste...ceea ce mie nu mi se pare deloc foarte rapida.

Shimano pe mine m-a dezamagit total la capitolul mulinete.
1. Este doar din vina ta, cu putina atentie evitai lucrul asta.
2. Intradevar este dubioasa chestia.
3. Mi se pare greu de crezut.........ai zbarcito tu pe undeva.
(Strict parerea mea)
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de mariusangler »

Pot sa spun ca am avut numeroase mulinete Shimano de-a lungul anilor si din prezent nici un model nu mai are calitatea generatiei XT si XTA.De la Navi,Ultegra,Superultegra si Aerotecnium la toate aceste modele calitatea e peste ce sa face acum .Le-am avut pe toate am ramas cu Aerotechnium care culmea ca dupa atatia ani nu are nici un joc,nu baga firul la galet,nu am schimbat la frana nimic si nici macar nu au probleme cu vopseaua de pe corp.Un lucru le-as reprosa celor de la Shimano,la toate modelel de mai sus se duce scrisul de pe lateralul tamburilor relativ usor si trebuie grija mare la asta.Si culmea Navi a fost una dintre cele mai bune mulinete de casting din generatia aceea,mult peste Ultegra.
Mad carp Team

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Alin Galbenu »

mariusangler scrie:Pot sa spun ca am avut numeroase mulinete Shimano de-a lungul anilor si din prezent nici un model nu mai are calitatea generatiei XT si XTA.De la Navi,Ultegra,Superultegra si Aerotecnium la toate aceste modele calitatea e peste ce sa face acum .Le-am avut pe toate am ramas cu Aerotechnium care culmea ca dupa atatia ani nu are nici un joc,nu baga firul la galet,nu am schimbat la frana nimic si nici macar nu au probleme cu vopseaua de pe corp.Un lucru le-as reprosa celor de la Shimano,la toate modelel de mai sus se duce scrisul de pe lateralul tamburilor relativ usor si trebuie grija mare la asta.Si culmea Navi a fost una dintre cele mai bune mulinete de casting din generatia aceea,mult peste Ultegra.
Ce model de Aerotechnium folosesti ?
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de gabi1 »

Allen Besnovich scrie:
mariusangler scrie:Pot sa spun ca am avut numeroase mulinete Shimano de-a lungul anilor si din prezent nici un model nu mai are calitatea generatiei XT si XTA.De la Navi,Ultegra,Superultegra si Aerotecnium la toate aceste modele calitatea e peste ce sa face acum .Le-am avut pe toate am ramas cu Aerotechnium care culmea ca dupa atatia ani nu are nici un joc,nu baga firul la galet,nu am schimbat la frana nimic si nici macar nu au probleme cu vopseaua de pe corp.Un lucru le-as reprosa celor de la Shimano,la toate modelel de mai sus se duce scrisul de pe lateralul tamburilor relativ usor si trebuie grija mare la asta.Si culmea Navi a fost una dintre cele mai bune mulinete de casting din generatia aceea,mult peste Ultegra.
Ce model de Aerotechnium folosesti ?
Shimano Aerotechnium XT 10000(sa nu spui la nimeni). :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3764
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de odoctee »

schimbare bucsa plastic cu rulment :
Fişiere ataşate
DSC_0374.JPG
DSC_0374.JPG (224.17 KiB) Vizualizat de 1965 ori
DSC_0376.JPG
DSC_0376.JPG (206.07 KiB) Vizualizat de 1965 ori
DSC_0377.JPG
DSC_0377.JPG (139.74 KiB) Vizualizat de 1965 ori
DSC_0379.JPG
DSC_0379.JPG (182.53 KiB) Vizualizat de 1965 ori
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de doruSV »

odoctee scrie: - sistem Slow Oscilation – oscilatie super lenta ce asigura o excelenta asezare a firul pe bobina
Ultegra are doar Slow Oscilation.
Aero T. are Super Slow Oscilation, adica super lenta.
Cu stima.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”