PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Moderatori: Bogdan Zaharia, odoctee, gor965, Adi Forest

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de odoctee »

doruSV scrie:
odoctee scrie: - sistem Slow Oscilation – oscilatie super lenta ce asigura o excelenta asezare a firul pe bobina
Ultegra are doar Slow Oscilation.
Aero T. are Super Slow Oscilation, adica super lenta.
Cu stima.
Sursa totalfishing
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Carpatic Club »

pai penn-ul afinity are super super slow oscilatons atunci https://www.youtube.com/watch?v=kjGEerOnBfU

Avatar utilizator
hascecalex
Mesaje: 87
Membru din: Joi Dec 06, 2012 17:16
Puncte: 0
Localitate: Radauti jud. Suceava

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de hascecalex »

odoctee scrie:
doruSV scrie:
odoctee scrie: - sistem Slow Oscilation – oscilatie super lenta ce asigura o excelenta asezare a firul pe bobina
Ultegra are doar Slow Oscilation.
Aero T. are Super Slow Oscilation, adica super lenta.
Cu stima.
Sursa totalfishing
Slow oscilation la modelul ci4 (28 de spire) ca le restul e doar oscilation :)
Penn affinity ar fi super slow 49 de spire (25 pe urcare-24 pe coborare)
Basia si Aero T ar fi super super slow oscilation.
Ca sa intelegi ca esti prost, trebuie sa iti mearga mintea...

Avatar utilizator
Carpatic Club
Mesaje: 654
Membru din: Joi Noi 10, 2011 17:58
Puncte: 0
Localitate: Suceava
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Carpatic Club »

De fapt la orice mulineta la care rotorul actioneaza direct wormshaft-ul (adica pinionul aflat pe tubul pe care este fixat rotorul actioneaza pinionul wormshaft-ului) este o mulineta cu oscilatie normala.
Atunci cand intre pinionul rotorului si cel al wormshaftului intervin si pinioane de demultiplicare, in functie de complexitatea si raporturile lor, vorbim despre oscilatie mai mult sau mai putin redusa.
Astfel, raportat la o rotire completa a wormshaft-ului, cu cat exista mai multe rotiri complete ale rotorului, cu atat oscilatia va fi mai lenta.
Sau altfel spus, privind in celalat sens, cu cat avem mai multe rotiri complete ale rotorului si mai putine rotiri din partea wormshaft-ului, oscilatia tamburului sus-jos este din ce in ce mai slow.
M-am uitat pe schema de la basia si pare sa aiba oscilatie normala totusi.
O alta mulineta cu oscilatie lenta este Spro Salerno (20 ture sus, 20 jos)

Horia Cotler
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iun 26, 2014 10:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de Horia Cotler »

1 Uleiul spala vaselina si este acid. Efecte adverse :distrugerea componentelor din masa plastica in timp ,pierderea proprietatilor vaselinei si solidificarea unsorii in cavitati
2 rulmentii cu role, bile se pot unge cu vaselina pentru ca aceasta nu paraseste calea de rulare
Atentie si la vaselina si aceasta poate dauna fie in exces fie prin componenta chimica
Ungerea se poate face prin pensulare nu cu lingura
Daca sunt rulmenti capsulati si avem impresiaca nu au vaselina ii putem incalzi cu uscatorul de par pentru ca vaselina sa patrunda mai bine
Uleiul se foloseste la galet pentru ca este o imbinare cu joc iar uleiul are rol de ungere si de a spala mizeria acumulata
Asa cum uleiul de servodirectie distruge bucsaraia masini asa si uleiul de galet poate spala vaselina sau ditruge componetele mulinetei in timp.
Scuze de of tpic

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de szucs lorand »

Salut baieti poate e off topic dar vreau sa va intreb cand aseaza firul cel mai ok xsc 10000.vreau sa stiu daca e nevoie de saibele alea ce sunt in cutie.mersi

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de odoctee »

szucs lorand scrie:Salut baieti poate e off topic dar vreau sa va intreb cand aseaza firul cel mai ok xsc 10000.vreau sa stiu daca e nevoie de saibele alea ce sunt in cutie.mersi
ai citit primul post al meu?
raspunsul este acolo ... :wink:
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

guby
Mesaje: 17
Membru din: Mie Apr 29, 2015 17:54

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de guby »

Salutare !! Daca se poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu fabricarea lor (ultegra 10000/14000), in China ,Japonia sau ... unde ? Doresc sa trec de la Daiwa Emcast Advanced la Ultegra 10000 sau 14000 ! ,,Buba'' care este ? Am ,,prieteni'' (pescari) care ,,ma imping'' catre Penn Afinnity 8000 (ca ar fi mai bun, mai ieftin si facut in America ). Acum ... ,,mi-au bagat mortu-n casa" !! Stau ,,si bocesc" si nu stiu ce sa fac . Va rog sa ma lamuriti !!! Eu sustin Shimano ca e japoneza ,ei nu .... ca e China ! Eu zic de Penn ca e ,,alte nationalitati'', ei nu.... ca e America . Ajutoor !!! Nu stiu ce sa fac !!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de DumiD »

affinity lc8000 e facuta in china. scrie mare pe cutie "made in china , fabrique en chine , fabricado en china , tillverkad i kina , in china hergestellt", ca sa nu fie nici o confuzie unde e facuta

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREZENTARE MULINETA SHIMANO ULTEGRA XSC 10000

Mesaj de osc1or »

Si in completare, SHIMANO e facut in MALAEZIA. Scrie mare pe mulineta Made in Malaysia. :)

P.S. Parerea mea e ca ce iti place tie mai mult e cea mai buna alegere. Una are avantaj ca e mai usoara cu vreo 100g (Ultegra), alta ca infasoara firul putin mai bine (PENN)... dar in mare.. faci cam acelasi lucru cu ele.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “PREZENTARE ARTICOLE PESCUIT”