TARIFE ABONAMENTE 2014

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de ionut72 »

Hert scrie:
ionut72 scrie:

Desi, in opinia mea, nu vad de ce as face o treaba de genul asta,
- pentru a imparti costul abonamentului la 2 persoane :D
Pai, nu mai bine o fac pastrand nr. de partide? :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Hert »

pai si daca iei un abonament NELIMITAT - 1500 lei si-l imparti la doi? :D Cu 750 lei pot pescui doua persoane, pe doua standuri diferite, nelimitat :roll: .

in fine, eu am dat exemplu un caz extrem.

sau alt calcul: abonament 10 partide - 400 lei. luat in doi => 200 lei/persoana/5 partide. abonamentul normal de 5 partide - 220 lei =>reducere de aproape 10%. nu mai calculez raportat la taxa normala de pescuit, 55lei/12 h. si ai si avantajul pescuitului de noapte.

pentru celelalte tipuri de abonamente, cu numar fix de partide, depinde de calculele pe care si le face fiecare pescar in parte in functie de timp petrecut pe balta, buget disponibil etc.
Bogdan Chiriac

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de valiauto68 »

ABONAMENT TRANSMISIBIL???

Parca s-a discutat ca sistemul de tichete cu partide limitate este cel mai cautat si mai avantajos. Aici nu vad nicio problema in a pescuii cu un tichet "la purtator" nenominal.

Dar in cazul unui abonament NOMINAL de ce s-ar vrea ,de catre administratia baltii, sa fie transmisibil?
Ideea unui abonament , in perceptia mea, creeaza un avantaj pentru proprietarul baltii de a folosi in avans o anumita suma de bani.
S-a constatat de catre pescari , ca "numai daca ai timp" un abonament poate fi rentabil. AICI E PROFITUL BALTII , PLATESTI DAR NU POTI VENII DIN DIFERITE MOTIVE.

Din punctul de vedere al posesorului , acesta isi face anumite calcule privind numarul de partide pe care crede ca le va face pe acea balta si daca valoarea abonamentului este mai mica decat valoare partidelor (mai avantajoasa decat tichetele cu partide limitate), atunci il achizitioneaza.

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de RSC »

"Tichetele" astea de 5/10/15 partide trebuie sa fie "transmisibile", ca e si in interesul "baltarului".
"Keep it simple!"

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de valiauto68 »

RSC scrie:"Tichetele" astea de 5/10/15 partide trebuie sa fie "transmisibile", ca e si in interesul "baltarului".
Corect!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de ionut72 »

sau alt calcul: abonament 10 partide - 400 lei. luat in doi => 200 lei/persoana/5 partide. abonamentul normal de 5 partide - 220 lei =>reducere de aproape 10%. nu mai calculez raportat la taxa normala de pescuit, 55lei/12 h. si ai si avantajul pescuitului de noapte.
Pai tocmai aici e problema: ca partidele astea calculate de tine sunt de 12 ore! Deci, daca-ti mai iei si un partener separat, iti raman doar 5 partide de zi, adica 2,5 partide de 24h (ca sa incluzi si pescuitul de noapte)! Chiar si la cel de 15 partide, injumatatit si calculat in partide de 24h, iti ies doar 3 partide. Nu mai intelegi nimc din abonamentul ala!

Pe cand, daca-l iei cu tine in stand (pe acelasi partener), injumatatesti costurile, dar iti ramane acelasi numar de partide (5 de 24 h, in cazul asta). Sigurul lucru care se injumatateste e nr. de scule ale fiecaruia. Aspect neinsemnat in ce ma priveste, eu oricum pescuind cu 3 lansete maxim! :)
pai si daca iei un abonament NELIMITAT - 1500 lei si-l imparti la doi? :D
Asta este altceva, avand nr. nelimitat de partide, injumatatite da tot ... nelimitat (si se injumatatesc doar costurile)! :D Asa da, merita!

Atentie insa, exista insa o situatie posibila care schimba complet datele problemei: prin acesta metoda se dubleaza practic nr de pescari, lucru care, la un nr. destul de mic de locuri, poate crea discutii. Adica sunt 25 de abonamente in total si eu, unul dintre abonatii care vrea sa faca o partida de 12 h, sun la un moment dat si aflu ca nu pot veni pe balta pentru ca e ocupata de 12 abonati ... care ocupa 24 de locuri (impreuna cu partenerii). Iar daca stau sa ma gandesc ca pescuitul de noapte nu e posibil decat pe jumatate de locuri, problema devine si mai acuta, locurile pe care se poate pescui si noaptea sunt ocupate de doar 6 posesori de abonament (presupunem ca cele 2 sectoare au cate 12 locuri fiecare). Nu e in regula!

Ca sa nu mai spun ca nu e in regula nici d.p.d.v. al administratiei: vin intr-o zi pentru partida de 12 ore 12 insi + partenerii lor (presupunem ca toate locurile sunt 24). Pai gata, au ocupat toata balta, nu se mai pot vinde nici bilete zilnice! Iarasi nu e corect, se pierde mai mult de jumatate din posibilele incasari.

Imi pare rau, la chestia asta eu votez NU!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Hert »

Cum am zis, calcule se pot face de ambele parti: atat administratia locatiei cat si clientul. Decizia finala o va lua Vladut iar noua ne raman doua optiuni: venim pe sulimanu sau nu! Eu vreau sa vin :-)
Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de ionut72 »

Cum am zis, calcule se pot face de ambele parti: atat administratia locatiei cat si clientul. Decizia finala o va lua Vladut iar noua ne raman doua optiuni: venim pe sulimanu sau nu! Eu vreau sa vin :-)
Fara indoiala (si eu am declarat ca vreau un pachet de 15 partide), doar ca aspectul asta face parte, mai degraba, din rubrica "prevederi ale regulamentului", pentru care Vladut a cerut ajutor. Si eu cred ca discutiile astea chiar ii sunt de ajutor.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

peterpan
Mesaje: 42
Membru din: Joi Sep 20, 2012 15:53
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de peterpan »

ionut72 scrie:
Imi pare rau, la chestia asta eu votez NU!
Si eu tot NU!!!

In opinia mea, doar abonamentele cu numar limitat de partide ar trebui sa fie EVENTUAL transmisibile sau nenominale.
Abonamentele cu numar nelimitat de partide sub nici o forma nu ar trebui sa fie transmisibile! Nu ar fi o situatie " win - win", balta fiind clar defavorizata!
valiauto68 scrie:ABONAMENT TRANSMISIBIL???

S-a constatat de catre pescari , ca "numai daca ai timp" un abonament poate fi rentabil. AICI E PROFITUL BALTII , PLATESTI DAR NU POTI VENII DIN DIFERITE MOTIVE.
Eu cred ca este greseala pescarului sa isi cumpere un abonament nelimitat pe o balta fara sa isi faca niste calcule inainte! Nu cred ca este "PROFITUL" baltii... Pana la urma "balta" nu obliga pe nimeni cu nimic, face doar o oferta si atat! Pana la urma asta este esenta "economiei de piata" :lol: :lol: :lol: Cererea si oferta!
sau ca sa zic altfel:
Cine nu casca ochii, casca punga!

stima tuturor!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: TARIFE ABONAMENTE 2014

Mesaj de Vladut Mateianu »

In urma intamplarilor din ultimele 2 weekenduri am hotarat sa retrag de la vanzare abonamentele.

Altfel am vazut eu pescarul care opteaza ptr pescuit C&R pe baza de abonament.... se pare ca m-am inselat profund ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”