ABONAMENT TANCABESTI 2012

http://www.tancabesti.ro

Moderator: Lukyan

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

O mica clarificare, dar destul de importanta. Pe fiecare lac in parte, PATRONUL hotareste numarul de concursuri care se vor desfasura pe balta in anul respectiv, taxa de inchiriere a baltii ptr concursuri, precum si pretul abonamentelor .
Sunt balti precum Tancabesti, MV 2,Solacolu unde insa mare parte din profit se reintorc in populari , amenajari, curatenie,etc. Si altele, nu du nume :oops: , unde profitul se duce doar in buzunarul patronului, fara sa le pese de pescari !

Din punctul meu de vedere, RESPECT ptr patronii de balti care se gandesc intai la pescari ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de Lucian Manea »

De acord Vladut. Nu neaga nimeni implicarea si investitia pe care o fac an de an fratii Parfene, in populare, amenajare si crearea unor conditii de pescuit care cresc calitativ de la an la an. Dar trebuie sa ajungem sa ne bucuram si noi de ele. Daca nu ne permitem mai mult de 1-2 concursuri pe an (desi sunt unii care nu suporta concursurile, pescari f buni cu renume) si platim 1000 eur pentru un abonament vrem sa ne destindem in timpul liber pe balta, nu acasa urmarind desfasurarea concursurilor. Iar atunci cand nu sunt concursuri si putem ajunge sa pescuim pe "D-uri" pentru ca alte locuri nu sunt libere, sau sunt rezervate cu 1 luna inainte. Sa fim seriosi, pentru a plati 1000 eur muncim si nu stim ca peste 1 luna, in weekendul x vom fi pe balta, pentru a ne rezerva un loc bun si pentru a nu ne inghesui cu alti pescari. Cu totii ne hotaram cu 3-4 zile inainte.
Ideea este sa se gaseasca o solutie ca platitorii de abonamente sa beneficieze de conditiile pe care le ofera un lac superb precum Tancabestiul.

Numai bine,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 115
Membru din: Vin Aug 13, 2010 15:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de mihaiboaca »

Sunt atat de multe lucruri cu care nu sunt de acord(din cele spuse) incat nu stiu daca merita chinul. De ce zic asta? Pentru ca "patronii", administorii de balti nu-i intereseaza ce vor pescarii.
Legat de luxul mentionat mai devreme as spune ca nu exista in totalitate. Pe langa cele enumerate ar trebui sa se mai faca anumite lucruri ca sa ai lux-ul dorit - sa se curete balta de firele ramase peste an, stiu ca se face dar din pacate nu cu simt de raspundere si cum incepe noul an in scurt timp se ajunge sa existe o panza de paianjen in apa. Lucru care dauneaza in mare masura si pestilor nu doar pescarilor. Cu sobolanii nu se face nimic, mai mult au ajuns asa de indiferenti incat nu se mai sperie de nimic.
Tare as vrea sa vad pe Tancabesti un concurs pentru acei pescari care nu-si permit 300ron sau 1000eur taxe, cu o taxa modica de sa zicem 150 ron. Tare as vrea sa vad un concurs de feeder, rube, match.... Tare as vrea sa vad un concurs pentru copii nevoiasi unde toti sa primeasca premii de la sponsorii - cu siguranta se gasesc acesti sponsori.
La fel de mult mi-as dori sa nu se mai fure, la fel de mult as vrea sa dispara braconierii si tot asa.
Hai ca deja fac lista pentru Mos Craciun :D .
Daca apele salbatice ti-ar oferi pestele pe care il cauti, si din fericire mai sunt cateva ape, garantat baltile sub administratie privata ar avea o mare concurenta si sigur ar reduce costurile ca sa atraga clienti.
Sunt multe care se pot face dar din pacate dupa cum se vede noi distrugem nu protejam - vezi DD, vezi paduri defrisate, vezi fabrici vandute pe 1 leu etc.

NU SE DORESTE DECAT CASTIGUL IMEDIAT.

Va doresc un an nou plin de satisfactii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de Vladut Mateianu »

lucianman scrie:De acord Vladut. Nu neaga nimeni implicarea si investitia pe care o fac an de an fratii Parfene, in populare, amenajare si crearea unor conditii de pescuit care cresc calitativ de la an la an. Dar trebuie sa ajungem sa ne bucuram si noi de ele. Daca nu ne permitem mai mult de 1-2 concursuri pe an (desi sunt unii care nu suporta concursurile, pescari f buni cu renume) si platim 1000 eur pentru un abonament vrem sa ne destindem in timpul liber pe balta, nu acasa urmarind desfasurarea concursurilor. Iar atunci cand nu sunt concursuri si putem ajunge sa pescuim pe "D-uri" pentru ca alte locuri nu sunt libere, sau sunt rezervate cu 1 luna inainte. Sa fim seriosi, pentru a plati 1000 eur muncim si nu stim ca peste 1 luna, in weekendul x vom fi pe balta, pentru a ne rezerva un loc bun si pentru a nu ne inghesui cu alti pescari. Cu totii ne hotaram cu 3-4 zile inainte.
Ideea este sa se gaseasca o solutie ca platitorii de abonamente sa beneficieze de conditiile pe care le ofera un lac superb precum Tancabestiul.

Numai bine,

Ai dreptate. O sa discut si cu Vlad referitor la aceasta problema, oricum de anul trecut poate ca ai observat ca absolut toate concursurile se tin in cursul saptamanii, weekendul fiind dedicat abonatiilor !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de Lucian Manea »

Merci Vladut.
Cred ca te referi la anul viitor, nu la cel trecut. :D Am remarcat ca pentru 2012 toate concursurile organizate si anuntate de tine pana in acest moment vor avea loc in timpul saptamanii. Este un lucru bun si de apreciat, pentru ca sincer in 2011 a fost jale.

Un An Nou plin de impliniri,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de claudiue »

Mai apare o problema in cele descrise mai sus. Exista f multi abonati. Zeci, chiar sute poate.

In momentul in care se gaseste liber pe balta, in week-end mai ales, locurile sunt rezervate deja cu 2-3 saptamani inainte. Si nu numai locurile bune, ci chiar si locurile mai putin productive.
Asta se poate rezolva s asuni inainte...dar nici Vlad nu are cum sa ii imparta pe toti langa plaur sau pe Gorgan.

Balta are cerere f mare si de abonati si de concursuri si nu are capacitatea de ai primi pe toti.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de popescu59 »

Deci nu pot sa inteleg si daca ma poate lamuri cineva rog sa o faca. Se face abonament platesti sa zicem cei 1000 de eu si ce primesti in schimb????
Ca din ce vad ca se scrie pe aici nu primesti nimic poate doar vre-un vint in apa daca se mai gaseste un loc.
Eu am detinut in 2011 un abonament pe o balta si vreau sa spun ca s-a discutat problema si s-a rezolvat foarte simplu. Pentru cei cu abonamente s-au amenajat citeva locuri in care pescuiesc doar abonati care detin abonament in acel an.In momentul cind merg la balta si gasesc pe acel loc de pescuit un pescar care nu detine abonament acela isi stringe taraba si eliberaza locul. Au fost amenajate atitea locuri de pescuit pentru abonati incit pe locurile abonatilor gasesti foarte rar alt gen de pescar, mai risca cite unul sa se aseze pe locul abonatilor dar nu stiu cit de satisfacut este cind trebuie sa isi stringa sculele sa se mute.
Eu asta consider ca este respect pentru cei care achita abonamente.
Si vad foarte normal ca pentru cei care achita abonamente sa fie facute locuri marcate si sa se stie ca acolo pescuiesc cei care detin abonament, si in conjunctura cind nu sunt libere acele locuri sa poti pescui pe orice loc gasit liber pe balta . Darrrrrrrrrrrr daca nu gasesti loc liber atunci ce faci ???? Ce valoare mai are acel abonament platit ???
In afara concursurilor pe locurile acelea nu au prioritate decit abonatii.
Abonamentul pe o balta in cursul unui an iti da prioritatea sa mergi la pescuit pe aceea balta la ce ora doresti sau in ce zi doresti de cite ori doresti si sa pescuiesti cite ore sau zile doresti.
In aceste conditii e foarte normal sa platesti suma convenita cu administratorul balti si mai ales aceeia care spuneti dumneavoastra ca ne asigura conditii de LUX trebuie sa puna la dispozitia abonatilor cea ce prevede plata acelui abonament.
Dar spre surprinderea mea din ce am citit pe aici treaba sta cu totul altfel.

marius.mohan
Mesaje: 157
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 16:37
Puncte: 0
Contact:

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de marius.mohan »

popescu59 scrie:Deci nu pot sa inteleg si daca ma poate lamuri cineva rog sa o faca. Se face abonament platesti sa zicem cei 1000 de eu si ce primesti in schimb????
Ca din ce vad ca se scrie pe aici nu primesti nimic poate doar vre-un vint in apa daca se mai gaseste un loc.
Eu am detinut in 2011 un abonament pe o balta si vreau sa spun ca s-a discutat problema si s-a rezolvat foarte simplu. Pentru cei cu abonamente s-au amenajat citeva locuri in care pescuiesc doar abonati care detin abonament in acel an.In momentul cind merg la balta si gasesc pe acel loc de pescuit un pescar care nu detine abonament acela isi stringe taraba si eliberaza locul. Au fost amenajate atitea locuri de pescuit pentru abonati incit pe locurile abonatilor gasesti foarte rar alt gen de pescar, mai risca cite unul sa se aseze pe locul abonatilor dar nu stiu cit de satisfacut este cind trebuie sa isi stringa sculele sa se mute.
Eu asta consider ca este respect pentru cei care achita abonamente.
Si vad foarte normal ca pentru cei care achita abonamente sa fie facute locuri marcate si sa se stie ca acolo pescuiesc cei care detin abonament, si in conjunctura cind nu sunt libere acele locuri sa poti pescui pe orice loc gasit liber pe balta . Darrrrrrrrrrrr daca nu gasesti loc liber atunci ce faci ???? Ce valoare mai are acel abonament platit ???
In afara concursurilor pe locurile acelea nu au prioritate decit abonatii.
Abonamentul pe o balta in cursul unui an iti da prioritatea sa mergi la pescuit pe aceea balta la ce ora doresti sau in ce zi doresti de cite ori doresti si sa pescuiesti cite ore sau zile doresti.
In aceste conditii e foarte normal sa platesti suma convenita cu administratorul balti si mai ales aceeia care spuneti dumneavoastra ca ne asigura conditii de LUX trebuie sa puna la dispozitia abonatilor cea ce prevede plata acelui abonament.
Dar spre surprinderea mea din ce am citit pe aici treaba sta cu totul altfel.
Ti se pare corect sa platesti pentru un loc de pescuit si apoi sa te scoata cineva de pe locul de pescuit?Iti da cineva banii de taxa inapoi?chiar sunt curios pe ce balta ai avut abonament si daca iti mai faci si la anul.Zicea cineva aici ca in momentul in care platesti abonamentul stii toate avantajele si dezavantajele care ti le ofera acest abonament,deci in consecinta atunci cand iti achizitionezi un astfel de abonament stii la ce sa te astepti.Poate ar mai fi de discutat referitor la pretul acestui abonament care difera in functie de cine il vinde(au fost nenumarate cazuri in care se vindeau abonamente pe forum sub pretul real).Daca e ceva de reprosat la aceasta balta,acest lucru este preţul prohibitiv care nu ofera posibilitatea prea multor pescari sa mearga acolo.Aici sunt perfect de acord cu Mihai si cu lista lui pentru Mos Craciun.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de popescu59 »

La locurile care sunt amenajate pentru abonati exista un afis care spune asa- Acest loc de pescuit este amenajat pentru abonamente si aveti obligatia in momentul cind vine un abonat si vrea sa pescuiasca aici sa va stringeti sculele si sa eliberati acel loc.
Deci cind un pescar plateste si vrea sa pescuiasca in acel loc isi asuma riscul ca pe la ora 10 sa apara un abonat si automat stie ce trebuie sa faca, mie unul mi s-a intimplat cind am mers sa pescuiesc sa gasesc pe cineva pe un astfel de loc.
Si omul si-a strins sculele si s-a dus .
Asta consider eu ca este respectul aratat pentru cel care a platit un abonament, ca doar pentru asta platesc o anumita suma de bani destul de piperata din primele luni ale anului.

marius.mohan
Mesaje: 157
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 16:37
Puncte: 0
Contact:

Re: ABONAMENT TANCABESTI 2012

Mesaj de marius.mohan »

popescu59 scrie:La locurile care sunt amenajate pentru abonati exista un afis care spune asa- Acest loc de pescuit este amenajat pentru abonamente si aveti obligatia in momentul cind vine un abonat si vrea sa pescuiasca aici sa va stringeti sculele si sa eliberati acel loc.
Deci cind un pescar plateste si vrea sa pescuiasca in acel loc isi asuma riscul ca pe la ora 10 sa apara un abonat si automat stie ce trebuie sa faca, mie unul mi s-a intimplat cind am mers sa pescuiesc sa gasesc pe cineva pe un astfel de loc.
Si omul si-a strins sculele si s-a dus .
Asta consider eu ca este respectul aratat pentru cel care a platit un abonament, ca doar pentru asta platesc o anumita suma de bani destul de piperata din primele luni ale anului.
Si totusi: ,,chiar sunt curios pe ce balta ai avut abonament si daca iti mai faci si la anul."

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “TANCABESTI”