Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancabesti

http://www.tancabesti.ro

Moderator: Lukyan

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de Lukyan »

Lacul Tancabesti 2 :
Resize of Lacul-Tancabesti-2.jpg
Resize of Lacul-Tancabesti-2.jpg (89.46 KiB) Vizualizat de 1002 ori
Rezervari stand pescuit pe Lacul Tancabesti 2 :
Marcel Sofrone : 0724.272.493


Lacul Tancabesti 1 :
Resize of Lacul-Tancabesti-1.jpg
Resize of Lacul-Tancabesti-1.jpg (88.94 KiB) Vizualizat de 1002 ori
Rezervari stand pescuit pe Lacul Tancabesti 1 :
Vlad Parfene 0766.428.026
Fişiere ataşate
Resize of Lacul-Tancabesti-1.jpg
Resize of Lacul-Tancabesti-1.jpg (126.63 KiB) Vizualizat de 781 ori
Resize of Lacul-Tancabesti-2.jpg
Resize of Lacul-Tancabesti-2.jpg (127.76 KiB) Vizualizat de 781 ori

Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de claudiue »

Ca sa fiu sigur ca am inteles corect...taxele in tabel sunt afisate pentru 12 ore, pentru fiecare serviciu in parte?
Punctual, vin sa pescuiesc 24 de ore pe un stand consacrat, ma va costa :

- Taxa 100 X 2 = 200
- Plantat 50 X 2 = 100
- Barca 50 X 2 = 100
- Saltea 50 X 2 = 100

TOTAL 500 RON 24 de ore de pescuit.

Sunt corecte calculele?

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de Lukyan »

claudiue scrie:Ca sa fiu sigur ca am inteles corect...taxele in tabel sunt afisate pentru 12 ore, pentru fiecare serviciu in parte?
Punctual, vin sa pescuiesc 24 de ore pe un stand consacrat, ma va costa :

- Taxa 100 X 2 = 200
- Plantat 50 X 2 = 100
- Barca 50 X 2 = 100
- Saltea 50 X 2 = 100

TOTAL 500 RON 24 de ore de pescuit.

Sunt corecte calculele?
Plantat - Barca - Saltea - sunt taxe (o singura data) / partida de pescuit, fie ca stai 12 ore sau mai mult.

Daca nu plantezi, daca ai propria saltea de primire, calculul e mai simplu 24 ore = 200 Ron stand consacrat.

Plantat 50 Ron pe partida (cu vaporasul, barca ta proprie)
sau
Barca Tancabesti - 50 Ron pe partida
iar cu
Saltea de primire Tancabesti - 50 Ron (in caz ca nu ai la tine si inchiriezi de la noi)

Rezulta :

1. Nu plantezi - arunci din mana si ai saltea proprie, pescuit 24 de ore stand consacrat;

= 200 Ron

2. plantezi cu barca ta proprie si cu saltea de la noi pe 24 de ore stand consacrat :

= 50 + 50 + 200 = 300 Ron

3. plantezi cu barca Tancabesti si cu saltea de la noi pe 24 de ore stand consacrat :

= 50 + 50 + 200 = 300 Ron

Restul de combinatii de 3 luate cate doua e mai simplu acum, nu ?

Pe Lacurile Tancabesti (1 si 2) nu este acceptat motorul cu ardere interna. Doar motor electric sau vasle.

Multumesc de intrebare.

Astept si alte intrebari.

Sanatate.

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de Lukyan »

Taxa de barca (de la Tancabesti) exclude taxa de plantat.

Abonatii nu platesc taxa de plantat cand vin cu barcile proprii.

Astept si alte intrebari.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de ionut72 »

Legat de pret pentru 24 de ore :

se ia pretul ptr 12 ore si se inmulteste (x) cu 2 .
Pentru Tancabesti 2, pentru 24 h, e valabila si dublarea cantitatii de peste retinut?

Adica, sa zicem ca pescuim de la inceput pe unul dintre standurile pe care este permis si pescuitul pe timpul noptii, sa zicem pe digul mare (n-ar fi tocmai in regula, in opinia mea, sa pescuiesti si sa nadesti ziua un loc si pe timpul noptii sa te muti). Pentru 12 ore taxa e de 100 de lei cu 6 kg de peste retinut. Pentru 24 de ore taxa e 200 de lei si se pot retine 12kg?

Si inca ceva: sotia poate veni sa pescuiasca cu o varga in aceeasi bani? La caras? Si carasul se poate retine, la randu-i? Si daca da, cate kg si daca e contracost sau gratis?

Multumesc!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de Lukyan »

@ionut72

1. Pentru Tancabesti 2, pentru 24 h, e valabila si dublarea cantitatii de peste retinut?

R: Normal, este de la sine inteles.

Uneori, sunt pescari care prind si doresc sa ia mai mult peste acasa si se calculeaza :

- ori se mai taie inca o taxa de pescuit pentru inca 5 kg de peste, sau

- se taie bon cu valoarea de 20 Ron / kg
-----------------------------------------------------------------------------------------

2. La caras? Si carasul se poate retine, la randu-i? Si daca da, cate kg si daca e contracost sau gratis?

R : Totalul de peste retinut in kg (5 kg sau 6 kg functie de taxa) poate fi :

- o singura specie de peste ;

- cumulat dintre speciile de pesti care au :

a) cfrm gramaj/greutate din regulament : caras, crap, stiuca, salau, cteno, somn , novac, sanger, biban, oblete, rosioara, platica etc,

b) nu depaseasc 3, 4 sau 5 kg pe bucata conform grilei din Regulamentul de pescuit pe lacul Tancabesti 2.
------------------------------------------------------------------------------------------

3. Adica, sa zicem ca pescuim de la inceput pe unul dintre standurile pe care este permis si pescuitul pe timpul noptii, sa zicem pe digul mare (n-ar fi tocmai in regula, in opinia mea, sa pescuiesti si sa nadesti ziua un loc si pe timpul noptii sa te muti).

R. Pare foarte in regula. Se pescuieste pe timpul noptii doar in zonele indicate atat pentru faptul ca este o zona de siguranta atat pentru organizarea noastra interna, cat si pentru siguranta pescarilor.

Malurile sunt supravegheate / pazite si daca unii pescari doresc sa stea si pe timpul noptii, acestia vor desfasura toata partida de pescuit in zona indicata in regulament zi+noapte si acesta numai cu acceptul strict al administratiei.

Este o regula eleganta zic eu , atata timp cat sunt bazine piscicole in tara si Lege in strainatate, unde nu se pescuieste noaptea, sau este cu bariera, sau si mai rau pentru pescari, acestia lasa masinile intr-un loc special si isi cara bagajele pana la locul de pescuit si pleaca doar dupa un control strict.

Fiecare se apara si se organizeaza cum poate. De aceea zic ca ... este chiar in regula, fara suparare.
_________________________________________________________________________________________

... Sotia poate veni sa pescuiasca cu o varga in aceeasi bani? La caras?

R : Cunosc doamne pescarite, sotii de pescar (sau nu) care vin la Tancabesti, au abonament si care dau lectii de pescuit la multi pescari daca si-ar propune asta.

Pentru lacul Tancabesti 2 eu unul as dori ca feminist convins, doamnele sa pescuiasca si dansele si gratis nu sa stea doar la plaja sau sa se plictiseasca si sa-l bata la cap pe sotul pescar doar doar sa plece cat mai repede acasa de pe balta. Cunosc aceste probleme.

Optiunea administratiei care o regasesc si eu in regulament este ca doamnele, sotiile pescarilor sau prietenele, care nu pescuiesc platesc

taxa de agrement de

- 10 Ron pe lacul Tancabesti 2 si

- 20 de Ron pe lacul Tancabesti 1

Daca pescuiesc cu 1 undita sau o lanseta sau cu 6 unditi sau cu 6 lansete (doamna, sotia) plateste taxa intreaga.

Am sa repun in discutie aceasta problema , considerand si eu ca doamna, sotia, prietena sa poata pescui cu o undita in conditiile in care pescarul a achitat taxa de pescuit a zilei si taxa de agrement.
(Aici promit sa revin cu ce obtin din sedinta zilnica a administratiei )

_____________________________________________________________________________________

Multumesc pentru intrebarile pertinente, si astept intrebari in continuare.

Revin cu raspunsul promis.

Link direct taxele si regulamentele de la Tancabesti :

http://tancabesti.ro/index.php/taxe-si-abonamente/

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de ionut72 »

1. Pentru Tancabesti 2, pentru 24 h, e valabila si dublarea cantitatii de peste retinut?

R: Normal, este de la sine inteles.

Uneori, sunt pescari care prind si doresc sa ia mai mult peste acasa si se calculeaza :

- ori se mai taie inca o taxa de pescuit pentru inca 5 kg de peste, sau

- se taie bon cu valoarea de 20 Ron / kg
Scuza-mi insistenta, da' tot nu m-am lamurit: contra celor 200 de lei (contravaloare partidei de 24 de ore) se pot retine 12 kg de peste, sau pentru pescuitul de 24 de ore se platesc 200 de lei, se retin 6 kg de peste si pentru inca 6 kg se plateste o taxa suplimentara?
Fiecare se apara si se organizeaza cum poate. De aceea zic ca ... este chiar in regula, fara suparare.
Aici, la acest punct, trebuie sa-mi fac mea culpa, nu m-am facut bine inteles!! Am inteles perfect de ce noaptea nu se poate pescui decat in locurile care pot fi supravegheate, afirmatia mea aceea cu , "nu mi se pare in regula" se referea la cu totul altceva, nu la regulament, ci la o eventuala si posibila abordare a partidei de genul urmator :

Ziua pescuit pe un stand cu 80 de lei si noaptea mutat (obligatoriu conform regulament) pe unul dintre standurile ce pot fi supravegheate, stand ce costa 100 de lei. Asta in vederea micsorarii (fie si cu 20 de lei) a costului total al partidei.

Apropo, inca 2 nelamuriri:

1) Partida de 24 de ore, poate incepe oricand (si dimineata si seara)?
2) Se poate pescui doar pe o perioada de 12 ore noaptea?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de Lukyan »

@ionut72

80 Ron - 12 ore ZIUA - pe standuri DN - pana la gard curte Restaurant se pot retine 5 kg de peste

100 Ron - 12 ore - pe standuri la dig, in curte si pe malul opus se pot retine 6 kg de peste

200 Ron - 24 ore - pe standuri la dig, in curte si pe malul opus se pot retine 12 kg de peste

__________________________________________

Daca vrei sa stai si ziua si noaptea , este bine sa specifici administratorului baltii de la inceput aceasta, cand sosesti pe balta..

Daca vii prea devreme, in afara de paznicii de pe lac, la Restaurant este cineva care poate da informatii la orice ora .

Se poate pescui NOAPTEA doar in zona: dig, in curte si pe malul opus - taxa 100 Ron / 12 ore

Clar se pierd cei 20 de Ron diferenta dintre 80 ron taxa pe standurile DN-Restaurant fata de cele de la dig, in curte si pe malul opus dar si nadirea locului.

Rezulta ca mai bine dai 20 de ron de la inceput si castigi nadirea locului pe care ramai in continuare si noaptea.

_____________________________________________

Mai este o varianta pe care o discuti direct cu administratorul baltii sa pescuiesti cu 80 de ron ziua si in continuare si noaptea , daca este liber standul Langa gard - langa gardul curtii restaurantului. .

Vei avea un calcul 80+80=160 Ron / 24 ore si peste retinut 5+5=10 kg.

Link direct telefoane : http://tancabesti.ro/index.php/contact/[/b]
_____________________________________________

1) Partida de 24 de ore, poate incepe oricand (si dimineata si seara)?

Da ! Pentru pescuit de noapte si sa vii seara este bine sa suni in timpul zilei :

Link direct : http://tancabesti.ro/index.php/contact/


2) Se poate pescui doar pe o perioada de 12 ore noaptea?

Da ! Pentru pescuit de noapte si sa vii seara este bine sa suni in timpul zilei :

Link direct : http://tancabesti.ro/index.php/contact/


_______________________________________________

Persoanele care au abonament sau care au dovedit in timp Fair Play fata de balta si fata de peste, pescuiesc si noaptea pe standurile intre DN si gard curte Restaurant, insa si acestia pescuiesc noaptea doar dupa ce primesc confirmarea direct de la Vlad sau Ovidiu Parfene.


Astept si alte intrebari.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de ionut72 »

Rezulta ca mai bine dai 20 de ron de la inceput si castigi nadirea locului pe care ramai in continuare si noaptea.
Exact acesta era continuarea logica (pe care eu n-am mai postat-o) a frazei mele "n-ar fi tocmai in regula, in opinia mea, sa pescuiesti si sa nadesti ziua un loc si pe timpul noptii sa te muti", omisiune care a creat confuzia! Inca o data, mea culpa!

In rest s-a clarificat totul. Multumesc pentru amabilitate si astept raspunsul in legatura cu posibilitatea sotiei de a pescui cu o undita/varga (la lanseta nu stie si nici nu-i place) cu conditia ca sa plateasca taxa de agrement de 10 lei/12 ore. Mai ales ca eu pescuiesc intotdeauna cu doar 3 lansete.

Toate cele bune si fire zbuciumate!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancab

Mesaj de ionut72 »

Precum se vede, nelamuririle nu se termina niciodata:

este permis inaintasul textil la pescuitul pe Tancabesti 2?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “TANCABESTI”