Reclamatii - AICI va rog !

http://www.tancabesti.ro

Moderator: Lukyan

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de ionut72 »

Vladut Mateianu scrie:Dpmdv, trebuie sa fi nebun sa umbli la nivelul apei (adica sa influentezi negativ pescuitul) la o balta in care se practica doar pescuitul catch&release, adica unde interesul patronului este ca toata lumea sa prinda peste...

Vladut, acidutzu reclamase "umblatul la apa" pe Tancabesti 2 unde se practica pescuitul cu retinere...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de ionut72 »

Eu as avea o alta intrebare/nedumerire (intrebarea am pus-o si administratorului unui alt lac dar, tot ce am primit drept raspuns, a fost ... stergerea postarilor) : care este explicatia logica pentru care insotitorul pescarului nu poate pescui? Sau, daca o poate face, de ce trebuie sa plateasca in plus desi nr. de lansete ramane acelasi?

In conditiile in care cererea de bilete este mai mare decat oferta de locuri disponibile, e usor de inteles care este logica ce sta in spatele luarii unei astfel de masuri: administratia doreste partide cat mai scurte (12-24 de ore maxim) din partea fiecarui pescar pentru a da si altora posibilitatea pescuitului pe acel lac. Dar, daca lucrurile nu stau asa si locurile nu se ocupa in marea majoritate a timpului in totalitate (cum e cazul pe Tancabesti 2), acesta masura care impiedica de facto desfasurarea de partide mai lungi de 24 de ore nu este in contra interesului administratiei?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de acidutzu »

ionut72 scrie:Eu as avea o alta intrebare/nedumerire (intrebarea am pus-o si administratorului unui alt lac dar, tot ce am primit drept raspuns, a fost ... stergerea postarilor) : care este explicatia logica pentru care insotitorul pescarului nu poate pescui? Sau, daca o poate face, de ce trebuie sa plateasca in plus desi nr. de lansete ramane acelasi?

In conditiile in care cererea de bilete este mai mare decat oferta de locuri disponibile, e usor de inteles care este logica ce sta in spatele luarii unei astfel de masuri: administratia doreste partide cat mai scurte (12-24 de ore maxim) din partea fiecarui pescar pentru a da si altora posibilitatea pescuitului pe acel lac. Dar, daca lucrurile nu stau asa si locurile nu se ocupa in marea majoritate a timpului in totalitate (cum e cazul pe Tancabesti 2), acesta masura care impiedica de facto desfasurarea de partide mai lungi de 24 de ore nu este in contra interesului administratiei?
Sper ca intr-o buna zi sa ne caute administratorii batilor pe noi si nu, ca acum, noi pe ei!
SPER!!!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de Lukyan »

Astept intrebari, solicitari, discutii obiective.

Multumesc.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de ionut72 »

"Poate pescui foarte bine la betele pescarului pe care il insoteste dar devine in acel moment si el pescar. Ce nu este logic?"

Pai e simplu: exista concursuri individuale la care participa 1 (un) pescar/stand si concursuri la care participa echipa 2 sau 3 pescari/stand ( toti 3 cu drepturi depline de pescuit). . Sa inteleg ca pretul pentru pentru un stand in cadrul concursului unde se pescuieste individual este diferit fata de cel in care pescuiesc echipe de 2 sau 3 pescari? Si daca raspunsul e negativ, cum se face ca situatia e diferita fata de pescuitul de placere?

"Administratia nu doreste partide cat mai scurte ci din contra ..."

Si cum crede administratia ca singur un pescar poate pescui non-stop mai mult de 24 de ore? Sau administratia considera ca, desi plateste sa pescuiasca efectiv, clientul trebuie sa si intrerupa pescuitul si sa si doarma pentru ca regulamentul nu-i permite un insotitor (sau 2 ca la concurs) cu drepturi depline?

"de ce o administratie ar trebui doar sa investeasca si pescarii doar sa insoteasca ?"

Am inteles, e vorba despre ceea ce, in domeniul vanzarilor, poarta numele de "vanzare fortata". Deci, cei ce vor sa pescuiasca sa ia obligatoriu un stand separat sau, daca nu, sa plateasca in plus (desi nr. total de lansete prezente in apa e acelasi).

"Ca locurile nu se ocupa toate asta sa ramana problema administratiei"

Iarasi e clar, asta e raspunsul "logic": administratia prefera sa aiba balta goala decat sa faca un pas firesc si sa vina in intampinarea pescarilor!

P.S. Am rugamintea sa nu ma intelegi gresit, intrebarile exprima doar o nedumerire. Ce e trist este ca, in loc de o explicatie logica, ai ales, in bunul renume romanesc, sa incepi postul cu o replica a celebrului slogan romanesc: "iti convine bine, nu, du-te in alta parte" (unde insotitorul/insotitorii au drepturi depline fara taxare suplimentara). Ce e si mai trist e ca o parte dintre nedumeriri au primit un anume gen de raspuns, desi eu ma asteptam la (cu totul) altul.

Disclaimer: n-am comentat nimic impotriva incercarii de minimizare a fraudelor, inclusiv prin controlul la plecare (ce mi se pare absolut legitim).

P.S.1 Sunt oarecum nedumerit:

Fraza

"Insotitorul care a platit taxa de agrement, si vrea sa pescuiasca cu una din unditile sau lansetele pescarului pe care il insoteste, devine din acel moment pescar, si de aceea si pentru el se aplica regulamentul de pescuit si trebuie sa plateasca taxa"

este in asa fel construita si postata incat da impresia ca tu esti de acord cu ea si ca, mai mult, ti se pare o prevedere foarte logica si in regula! Am dreptate?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de Lukyan »

Va astept si cu alte intrebari.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de ionut72 »

Lukyan scrie:Va astept si cu alte intrebari.
In regula, si tacerea e un raspuns!


P.S.1 (continuare). In cadrul topicului "Promotie la Abonamente si la Taxe pe anul 2013 la Tancabesti" ti-am pus o intrebare (in legatura cu posibilitatea sotiei de a pescui gratis cu o undita/teava"), intrebare la care ai dat de inteles ca si tu, personal, la randu-ti, ai fi de acord ca raspunsul sa fie unul pozitiv si ca, mai mult, vei supune atentiei administratiei acesta problema.

Dupa raspunsul transat insa pe care mi l-ai dat in ultimul post (si care inteleg ca este punctul de vedere al administratiei), anume "ca insotitorul care vrea sa pescuiasca cu una dintre sculele folosite de pescar, in acel moment, devine, la randu-i, pescar si, ca atare, va plati taxa intreaga", inteleg ca acesta doleanta are mici sanse de a fi aprobata.

Totusi, in continuare, sunt curios daca adminstratia se va dovedi in continuare inflexibila in acesta privinta si astept, cu speranta, raspunsul tau (gandindu-ma ca acest principiu deja a fost abolit pe Tancabesti 1 si insotitorul pescuieste platind jumatate de taxa :P ).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de Lukyan »

Astept intrebari, solicitari, discutii obiective.

Multumesc.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de ionut72 »

Astept intrebari, solicitari, discutii obiective.

Multumesc.
In ce ma priveste, nici o discutie cu pescarii de pe forum nu este inutila, ci din contra.

Apreciez ca administratia a numit o persoana (pe tine) care sa fie in stare sa poarte dialogul cu pescarii la nivelul la care o faci tu.

"Astept intrebari, solicitari, discutii obiective.

Multumesc. .."

Altfel, nu te-am somat in nici un caz sa te grabesti sa-mi dai raspunsul promis, ci doar am facut legatura dintre cele 2 subiecte de discutie de pe cele 2 topicuri diferite.


P.S. Avand in vedere ca existenta - inexistenta lui dumnezeu este o antinomie ... sunt agnostic (dar promit sa-mi dedic intreaga eternitate, dupa moarte, aflarii adevarului).
P.S.1. La mine, Sambata, e ziua a 6-a! :lol: :lol:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reclamatii - AICI va rog !

Mesaj de Lukyan »

Astept intrebari, solicitari, discutii obiective.

Multumesc.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “TANCABESTI”