Abrambureli long-casing

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:]) Spitul in sus la aruncare n-are nici o treaba cu tehnica, ci doar cu confortul pescarului in pozitia respectiva! Iar pendularea corpului din spate in fata e mult mai lejera si usor de executat cu laba piciorului ridicata. Cine nu crede are 30 de secunde sa incerce pozitia respectiva in ambele variante. Dupa care sa vina sa ne spuna ce si cum.



De urmarit: min 3:35, 5:15, 9:46, 11:06, 12:20

E foarte adevarat ca sunt si dintre cei care arunca cu laba piciorului din fata lipita de pamant. Dar, repet, asta tine de lejeritatea si confortul pozitiei si nu neaparat de tehnica aruncarii.

Cat despre "tamburii plini de fir", a se vedea cum e incarcata mulineta lui Nicu Dinescu: min 14:55. Fix ca ai lui Hutchinson! :D
Pai eu pe tema cui glumesc. :D

Totusi incearca sa observi cum arunca Nicu Dinescu ( a castigat in 2014) , Iohann ( a castigat in 2012 cu o mulineta cu tamburul avand firul mai jos cu cel putin 3 mm ) , Cristi Mihalcea ( acastigat in 2013 la noi si toate categoriile din Bulgaria. Imi pare rau ca nu a putut participa in 2015 ) , cum arunca Lucian Vaduva ( actualul record national cu 2013m ) .
Au trecut si ei prin faza cu "martorii lui Hutchinson" :D , dar au decis ca nu are rost sa tina "catarea".

Cu incarcarea tamburului nu insist, pentru ca imi aduce putintele avantaje comerciale. Fire incurcate, rupte , ..., creste vanzarea. :D
Cine vrea sa inteleaga si are puterea sa nu ia lucrurile de-a gata , trebuie sa aiba un avantaj, nu este asa ? :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

Confortul indus, este numai o iluzie. :wink:
"Tehnica" ramane tehnica ! :D

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »



Min 3.23!

Acu am inteles de ce a rupt plumbul Maxx! :lol:

Maxx, las-o 'reacu de "catare", n-auzi ce zice Dan, lucreaza la tehnica si pune varful ala jos! :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:

Min 3.23!

Acu am inteles de ce a rupt plumbul Maxx! :lol:

Maxx, las-o 'reacu de "catare", n-auzi ce zice Dan, lucreaza la tehnica si pune varful ala jos! :D :D
Ca bine il dai ca exemplu.
Sa il vezi pe ponton cum arunca cu stilul asta, mai ales cand aluneca. :wink:

Lanseaza super bine, dar tot ce mai are sa faca pentru a prinde si el podiumul :) este sa lase spitul jos si sa arunce putin mai natural.
I-am spus de multe ori:
Cand copiezi pe cineva nu ai cum sa urci mai mult de locul 2.
El ii copiaza pe mai multi. :D
Valabil si pentru toti ceilalti "spitari". :D

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:

Min 3.23!

Acu am inteles de ce a rupt plumbul Maxx! :lol:

Maxx, las-o 'reacu de "catare", n-auzi ce zice Dan, lucreaza la tehnica si pune varful ala jos! :D :D
Ca bine il dai ca exemplu.
Sa il vezi pe ponton cum arunca cu stilul asta, mai ales cand aluneca. :wink:

Lanseaza super bine, dar tot ce mai are sa faca pentru a prinde si el podiumul :) este sa lase spitul jos si sa arunce putin mai natural.
I-am spus de multe ori:
Cand copiezi pe cineva nu ai cum sa urci mai mult de locul 2.
El ii copiaza pe mai multi. :D
Valabil si pentru toti ceilalti "spitari". :D
Mda! :mrgreen:
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

dar tot ce mai are sa faca pentru a prinde si el podiumul :) este sa lase spitul jos si sa arunce putin mai natural.
Clar, "daca lasa spitul jos si arunca mai natural", Hutchinson arunca, nu 237yd (cca 217m) cu fir de 0,30, ci undeva spre 240-250m! Sa-i spuna cineva, zic! :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

livi29
pescar de competitie
Mesaje: 1549
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 23:15
Puncte: 0
Localitate: tg-carbunesti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de livi29 »

despre asta vb si ionut 72

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

livi29 scrie:am inteles, va multumesc tuturor daca atat pot mulinetele astea atat pot si gata,totusi daca poti Dane sa-mi trimiti cateva saibe ti-as fi foarte recunoscator sa incerc si asa, sa vad daca e diferenta de asezare a firului si inca ceva uitati-va aici si o sa vedeti si importanta piciorului si importanta asezari firului http://bigfish.ro/blog/lansari-pe-orbit ... hutchinson
http://bigfish.ro/blog/mark-hutchinson- ... ei-lansete ,astia eu cred ca se pricep bine la ce fac nu gluma.
Daca poti Dane te sun maine sau sun la magazin si o sa mai cumpar ceva,vad eu ce si cu pachetul astept si saibele, dar sa-mi lasi te rog un nr de tel sa vb,am mai vb noi despre olt anul trecut cand ti-am cerut parea despre mtx si am luat 4buc de la tine, dar nu mai am nr. de tel, multumesc mult.
Numai mangleli comerciale fara nicio legatura cu pescuitul.
Eventual cate un set de lansete pentru fiecare loc in parte. :)
Se pricep foarte bine la ce fac. Comert !

Mie imi pare rau ca lucrez in domeniu si nu pot sa ma manifest pe masura.
Nu exista limita . Banii sunt totul ....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
livi29 scrie:am inteles, va multumesc tuturor daca atat pot mulinetele astea atat pot si gata,totusi daca poti Dane sa-mi trimiti cateva saibe ti-as fi foarte recunoscator sa incerc si asa, sa vad daca e diferenta de asezare a firului si inca ceva uitati-va aici si o sa vedeti si importanta piciorului si importanta asezari firului http://bigfish.ro/blog/lansari-pe-orbit ... hutchinson
http://bigfish.ro/blog/mark-hutchinson- ... ei-lansete ,astia eu cred ca se pricep bine la ce fac nu gluma.
Daca poti Dane te sun maine sau sun la magazin si o sa mai cumpar ceva,vad eu ce si cu pachetul astept si saibele, dar sa-mi lasi te rog un nr de tel sa vb,am mai vb noi despre olt anul trecut cand ti-am cerut parea despre mtx si am luat 4buc de la tine, dar nu mai am nr. de tel, multumesc mult.
aceleasi mulinete le am si eu, 4 bucati axeon v2 60 luate de noi. Si de la bun inceput, asa cum le-am scos din cutie mi-au asezat firul perfect drept, fara gol pe mijloc cum zice Dan Mitranescu.
Era pus un semn din asta acolo : :D :wink:

livi29
pescar de competitie
Mesaje: 1549
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 23:15
Puncte: 0
Localitate: tg-carbunesti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de livi29 »

ok Dane,am inteles.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”