Abrambureli long-casing

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
dar tot ce mai are sa faca pentru a prinde si el podiumul :) este sa lase spitul jos si sa arunce putin mai natural.
Clar, "daca lasa spitul jos si arunca mai natural", Hutchinson arunca, nu 237yd (cca 217m) cu fir de 0,30, ci undeva spre 240-250m! Sa-i spuna cineva, zic! :D :D
Conditiile de aruncare nu le spune nimeni. In principal puterea vantului din timpul aruncarii , compararea rezultatelor cu alti participanti.

Omul se lauda ca da cu sac solubil 210m si ca arunca peste Dunare .
Cu prima m-au luat nervii, dar cand am aflat ca marea aruncare peste Dunare era in Budapesta ( 150m latime ) m-am lamurit cu cine am de a face.
Cand a venit la noi sa faca "demonstratii" acum aprox.10 ani , i-au cerut cativa baieti lanseta sa arunce si ei sa vada daca reusesc aceeiasi aruncare. Nu a vrut . :wink:
Ce fir avea nu stie nimeni.

Am dat si eu acum 4 ani la un casting cu un MTX 14 204m. Puteam sa o las asa, si aveam multi martori . Mi-a fost rusine. Aveam un 0,14 pe mulineta . :wink:
Nu, am preferat sa pun in mana oamenilor un lucru sa vada daca este bun , nu sa le spun eu cat de bun este, din ce este facut si toate vrajelile astea.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:
ionut72 scrie:
dar tot ce mai are sa faca pentru a prinde si el podiumul :) este sa lase spitul jos si sa arunce putin mai natural.
Clar, "daca lasa spitul jos si arunca mai natural", Hutchinson arunca, nu 237yd (cca 217m) cu fir de 0,30, ci undeva spre 240-250m! Sa-i spuna cineva, zic! :D :D
Conditiile de aruncare nu le spune nimeni. In principal puterea vantului din timpul aruncarii , compararea rezultatelor cu alti participanti.

Omul se lauda ca da cu sac solubil 210m si ca arunca peste Dunare .
Cu prima m-au luat nervii, dar cand am aflat ca marea aruncare peste Dunare era in Budapesta ( 150m latime ) m-am lamurit cu cine am de a face.
Cand a venit la noi sa faca "demonstratii" acum aprox.10 ani , i-au cerut cativa baieti lanseta sa arunce si ei sa vada daca reusesc aceeiasi aruncare. Nu a vrut . :wink:
Ce fir avea nu stie nimeni.

Am dat si eu acum 4 ani la un casting cu un MTX 14 204m. Puteam sa o las asa, si aveam multi martori . Mi-a fost rusine. Aveam un 0,14 pe mulineta . :wink:
Nu, am preferat sa pun in mana oamenilor un lucru sa vada daca este bun , nu sa le spun eu cat de bun este, din ce este facut si toate vrajelile astea.
Mda, Hutchinson e un papleaca ce pacaleste lumea cu mangleli de 2 lei, iar recordurile lui omologate si recunoscute sunt niste harneli pentru fraieri! :D

Eu ma opresc aici ca imi esti simpatic si vreau ca lucrurile sa ramana asa.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie: Mda, Hutchinson e un papleaca ce pacaleste lumea cu mangleli de 2 lei, iar recordurile lui omologate si recunoscute sunt niste harneli pentru fraieri! :D

Eu ma opresc aici ca imi esti simpatic si vreau ca lucrurile sa ramana asa.
Pai nu te-oi supara pe mine pentru ca nu cred minciuni. ( realitati cosmetizate :) )

CINE a omologat recordurile alea si CARE sunt conditiile in care au fost facute ?
Afla astea si discutam apoi, ca si tu imi esti simpatic. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: okuma axeonvII

Mesaj de Dan Mitranescu »

Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

CINE a omologat recordurile alea si CARE sunt conditiile in care au fost facute ?
Pai cine omologheaza recordurile nationale ale Marii Britanii la casting: USKF = United Kingdom Surfcasting Federation! Conditii de omologare a recordurilor oficiale.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de DumiD »

Usor cu federatiile Iounut, in general sunt conduse de popesti.
Revenind la topic: am si eu una bucata axeon vii pe care o folosesc la spod. Nu mi s-a parut ca imi ia din aruncare neavand tambur conic, din contra, duce mai mult decat pot eu arunca, si in general cam toate mulinetele big pit fac asta cu peste 90% din pescari.
Decat sa cauti tamburi conici care sa se potriveasca mai bine ii faci alt upgrade: dai o fuga la Dan la magazin si il rogi sa le modifice franele, sa le faca ultrarapide. Sincer la cat pescuiesc eu imi pare rau ca nu mi-am luat doar okume pentru toate betele pentru ca modificate sunt exact ce-mi trebuia...nu m-a invatat nimeni de bine si am apucat sa-mi iau shimano...ai odata ce ai trecut pe shimano nu mai e cale de intoarcere :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

Uite alt "manglitor", Peter Thain (inca detinator a vreo 7 recorduri USKF):



De observat incarcarea tamburilor! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

Usor cu federatiile Iounut, in general sunt conduse de popesti.

Pai nu, mai taie din ele, da-le dreacu' de federatii! :D :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de DumiD »

ionut72 scrie:Uite alt "manglitor", Peter Thain

De observat incarcarea tamburilor! :)
de observat si ca nu facea tiki-taka cu picioarele cand arunca, dadea cam ca la surf, dintr-o parte

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: okuma axeonvII

Mesaj de ionut72 »

de observat si ca nu facea tiki-taka cu picioarele cand arunca
Asa cum fac mai toti aruncatorii romani, de exemplu, nu (inclusiv Dan)? Fraieri rau! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”