Aruncari la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de ionut72 »

@Dan Mitranescu

"Lanseta : 3,90m , cat mai rigida"

O sa-mi permit sa te contrazic. Teoretic.

Lansarea este, in ultima instanta, o problema de fizica/mecanica - balistica. Daca cu afirmatia "cat mai rigida" sunt de acord, cu "3,90 m" cred ca ar trebui sa nuantam: in aruncare conteaza bratul fortei (cu cat acesta e mai mare cu atat mai bine, acesta fiind un argument in favoarea afirmatie tale) combinat insa cu momentul fortei (acceleratia). Ei bine, nu orice persoana poate combina cele 2 componente astfel incat sa maximizeze rezultatul. Altfel spus, 'geaba o lanseta de 3,90 m daca aruncatorul nu ii poate imprima si acceleratia necesara. Mai mult, in ce ma priveste, in practica, am observat ca se arunca mai mult cu o lanseta mai scurta dar accelerata mai bine, decat cu una de 3,90m careia nu ii poti imprima destula acceleratie.

Pe langa aceste considerente mai sunt si celelalte: frecare cat mai mica, incarcare optima, unghi cat mai aproape de 45 de grade etc.

Desigur, idealul e: bratul fortei cat mai rigid si mai mare combinat optim cu momentul fortei, frecare cat mai mica si incarcare optima. In practica insa cred ca nu sunt mai mult de, sa zicem, 5% dintre pescari, care sa sa poata ajunge sa folosesca la maxim un FMJ.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:@Dan Mitranescu

"Lanseta : 3,90m , cat mai rigida"

O sa-mi permit sa te contrazic. Teoretic.

Lansarea este, in ultima instanta, o problema de fizica/mecanica - balistica. Daca cu afirmatia "cat mai rigida" sunt de acord, cu "3,90 m" cred ca ar trebui sa nuantam: in aruncare conteaza bratul fortei (cu cat acesta e mai mare cu atat mai bine, acesta fiind un argument in favoarea afirmatie tale) combinat insa cu momentul fortei (acceleratia). Ei bine, nu orice persoana poate combina cele 2 componente astfel incat sa maximizeze rezultatul. Altfel spus, 'geaba o lanseta de 3,90 m daca aruncatorul nu ii poate imprima si acceleratia necesara. Mai mult, in ce ma priveste, in practica, am observat ca se arunca mai mult cu o lanseta mai scurta dar accelerata mai bine, decat cu una de 3,90m careia nu ii poti imprima destula acceleratie.

Pe langa aceste considerente mai sunt si celelalte: frecare cat mai mica, incarcare optima, unghi cat mai aproape de 45 de grade etc.

Desigur, idealul e: bratul fortei cat mai rigid si mai mare combinat optim cu momentul fortei, frecare cat mai mica si incarcare optima. In practica insa cred ca nu sunt mai mult de, sa zicem, 5% dintre pescari, care sa sa poata ajunge sa folosesca la maxim un FMJ.
Te rog sa ma crezi ca stiu mai multa fizica decat pescuit ... Un lucru le leaga : "Practica ne omoara ... " :D
Serios acum : chiar si dupa legile fizicii , la aceeasi forta a pescarului viteza de final imprimata de un 3,90 este mai mare ca la un 3,60. Incarcatul unei lansete este mai mult tehnica decat forta.
Si din practica cunosc multi pescari de top care au sub 1,70m sau sub 70 kg si folosesc exclusiv 3,90 fara niciun gand de a da cu 3,60 . Sub aceasta categorie ... chiar nu stiu ce sa spun. Si la concursurile de copii au fost folosite majoritar 3,90-uri ... Acum ce sa zic ... Poate asta aveau parintii ...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Deși Arhimede nu a inventat pârghia, el a dat o expicație principiului implicat în lucrarea sa Despre Echilibrul Planelor. Descrieri mai vechi despre pârghii au fost găsite la urmașii lui Aristotel din școala peripatetică, dar câteodată descoperirea îi este atribuită lui Archytas.[32][33] Conform celor spuse de Pappus din Alexandria, lucrarea lui Arhimede despre pârghii l-a făcut să exclame: Dați-mi un punct de sprijin și voi muta Pământul din loc. (în greacă|δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω)[34] Plutarh descrie cum a proiectat Arhimede scripetele compus, permițând marinarilor să folosească principiul pârghiilor pentru a ridica obiecte care altfel ar fi fost prea grele de mutat.[35] De asemenea i se atribuie creșterea puterii și preciziei catapultei, precum si inventarea odometrului (pentru măsurarea distanțelor) în timpul Primului Război Punic. Odometrul a fost descris ca o căruță cu mecanism de transmisie care lăsa să cadă o bilă după fiecare milă.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

Adica pe intelesul tuturor :
Aveti grija de unde tineti lanseta cand aruncati si ... pescuiti la bile ! :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie:Adica pe intelesul tuturor :
Aveti grija de unde tineti lanseta cand aruncati si ... pescuiti la bile ! :D
:D :lol:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de acidutzu »

Salut,

Ce am inteles eu din aceasta postare si din multe altele, tot la fel de interesante ca si aceasta:
Un pescar la crap trebuie sa fie o adevarata enciclopedie, sa aiba cunostinte temeinice, in domenii diferite:
- economie - sa fie capabil sa faca rost de banii necesari pentru acest costisitor sport
- geografie - sa stie cum sa ajunga la balta
- fizica si geometrie - sa inteleaga tehnica aruncarilor la distanta
- ed. fizica - sa aiba conditia fizica necesara
- chimie - pregatire nada
- biologie - pentru studierea baltii
- anatomie - aici ma refer la cunoasterea crapului ( mod hranire, corp, etc )
- aritmetica - sa tina evidenta la numarul si greutatea capturilor
- IT - sa stie sa umble cu un calculator
- filozofie - cel mai bun exemplu este discutia antevorbitorilor mei
- limba romana - sa scrie corect

Este o simpla parere si va rog sa o tratati ca atare.

Tot respectul meu pentru cei care postati pe acest forum si impartasiti din experienta voastra pentru cei cu mai putina experienta, printre care ma numar si eu.

Numai bine si sa fiti sanatosi!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de gor965 »

acidutzu scrie:Salut,

Ce am inteles eu din aceasta postare si din multe altele, tot la fel de interesante ca si aceasta:
Un pescar la crap trebuie sa fie o adevarata enciclopedie, sa aiba cunostinte temeinice, in domenii diferite:
- economie - sa fie capabil sa faca rost de banii necesari pentru acest costisitor sport
- geografie - sa stie cum sa ajunga la balta
- fizica si geometrie - sa inteleaga tehnica aruncarilor la distanta
- ed. fizica - sa aiba conditia fizica necesara
- chimie - pregatire nada
- biologie - pentru studierea baltii
- anatomie - aici ma refer la cunoasterea crapului ( mod hranire, corp, etc )
- aritmetica - sa tina evidenta la numarul si greutatea capturilor
- IT - sa stie sa umble cu un calculator
- filozofie - cel mai bun exemplu este discutia antevorbitorilor mei
- limba romana - sa scrie corect

................
- logica - ca sa discerni ce e bine si ce e rau in ceeace vor sa transmita ceilalti
- psihologie - ca sa intrezaresti starea mentala sau de spirit a celor care posteaza
- etc.
...ehei, sa o arzi aiurea pe forum nu-i asa de simplu cum crede lumea ! 8) ... :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de odoctee »

acidutzu scrie:Salut,

Ce am inteles eu din aceasta postare si din multe altele, tot la fel de interesante ca si aceasta:
Un pescar la crap trebuie sa fie o adevarata enciclopedie, sa aiba cunostinte temeinice, in domenii diferite:
- economie - sa fie capabil sa faca rost de banii necesari pentru acest costisitor sport
- geografie - sa stie cum sa ajunga la balta
- fizica si geometrie - sa inteleaga tehnica aruncarilor la distanta
- ed. fizica - sa aiba conditia fizica necesara
- chimie - pregatire nada
- biologie - pentru studierea baltii
- anatomie - aici ma refer la cunoasterea crapului ( mod hranire, corp, etc )
- aritmetica - sa tina evidenta la numarul si greutatea capturilor
- IT - sa stie sa umble cu un calculator
- filozofie - cel mai bun exemplu este discutia antevorbitorilor mei
- limba romana - sa scrie corect

Este o simpla parere si va rog sa o tratati ca atare.

Tot respectul meu pentru cei care postati pe acest forum si impartasiti din experienta voastra pentru cei cu mai putina experienta, printre care ma numar si eu.

Numai bine si sa fiti sanatosi!
daca adaugăm si un pic de politica, avem viitorul președinte al Romaniei
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de ionut72 »

@leuldemare

Si Dan Mitranescu e unul dintre cei ce, mai mult ca sigur, te pot ajuta!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Dan Serban »

gor965 scrie: ...ehei, sa o arzi aiurea pe forum nu-i asa de simplu cum crede lumea ! 8) ... :lol:
E la fel de simplu ca pescuitul 8)
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”