Aruncari la distanta

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de ionut72 »

Alexandru Mihai scrie:Am inteles...ti-am atasat o poza cu plumbul inline cu tija....se baga inaintasul prin tija ( care este un tub, deci este gol in mijloc) ....dupa care gata montura safe...daca nu intelegi cum se face iti dau numarul meu de telefon ca sa iti explic ...
Montura este "safe" daca si numai daca celalat capat al inaintasului se leaga de linia principala printr-un nod care, la randu-i, trebuie sa treaca lejer prin acea tija a plumbullui si, in nici un caz, acolo nu se foloseste niciodata agrafa sau vartej.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Alexandru Mihai »

ionut72 scrie:
Alexandru Mihai scrie:Am inteles...ti-am atasat o poza cu plumbul inline cu tija....se baga inaintasul prin tija ( care este un tub, deci este gol in mijloc) ....dupa care gata montura safe...daca nu intelegi cum se face iti dau numarul meu de telefon ca sa iti explic ...
Montura este "safe" daca si numai daca celalat capat al inaintasului se leaga de linia principala printr-un nod care, la randu-i, trebuie sa treaca lejer prin acea tija a plumbullui si, in nici un caz, acolo nu se foloseste niciodata agrafa sau vartej.
Da.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Dan Mitranescu »

... si este montura folosita de Campionii Mondiali 2012 si Vicecampionii Mondiali 2012 ... :wink:

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

acidutzu scrie:da, cind lansez una mai tare, aud cum boilesul sfisie si suera, insa regula zice ca montura trebuie sa fie "safe" si daca fac una inline cu tija si nu se elibereaza carligul de la plumb cu ajutorul 0.4 -0.5 kg, ma vor da afara din competii, sunt niste persoane si arbitri care vor cauta orice ca sa ma scoata din intreceri, sunt pretendentul locului 2-3. si sunt din alt club de pescari care nu avem relatii superlative.
Salut,
Niciodata sa nu spui ''niciodata'', niciodata sa nu spui ca esti pretendentul locurilor 2-3!
Trebuie sa ai incredere in tine si sa lupti decat pentru LOCUL 1!
Numai bine!
PS: mai mult decat atat nu te pot ajuta, asa ca las pe altii mai bine pregatiti decat mine sa o faca![/quote]

pentru locul 1 trebuie sa practic mult sa dau la precizie + sa invats sa lucrez si cu mainele, caci tehnica mea e doar viteza spatelui, distantsa intre mulineta si sf lansetei e mica si nu o apuc sai dau acceleratie cu mainele, un prieten de 164cm face 178 metri :) (+in Republica Moldova nu pot gasi unsoare pentru fir... nu este nici intr-un magazin, ma gandesc sa-l inlocuiesc cu Silicone Spray(pentru automobile)) si are cu 15-20 kg mai putin ca mine, tehnica aceeasi :D eu fac antrenamente fiecare weekend, posibil pina atunci voi face ceva succese, si am frica a rupe freespiritul(are vo 5 ani, posibil sa fie ceva cu el) caci nu este al meu, dau belea daca il farim... :D

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Salut Vlade...fa trupa si hai la Casting in Bulgaria 31-31 martie...vezi ca e un topic pe concursuri mai jos "Carp Casting Bulgaria"...toate cele bune!!!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Brasoveanu scrie:Salut Vlade...fa trupa si hai la Casting in Bulgaria 31-31 martie...vezi ca e un topic pe concursuri mai jos "Carp Casting Bulgaria"...toate cele bune!!!

nu voi face fata acolo precis :D caci nici de transport pina acolo nu am meritat in sezonul anului asta de munca :)

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de Vladutzz »

Buna ziua!
as dori sa ma adresez domnului Gabi Tomulescu -
Deci, am vazut cum d-tra lansati monturile la Corbu (Cupa Rig din august), eram vecinul din stinga d-tra, mi imi este interesant care era distanta maximala de lansare a d-tra? caci tehnica am vizionat-o, iar singura distanta nu am prins-o.
daca nu e secret, care e distanta maximala ce o lansati d-tra cu acea tehnica fara pasi ?

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de legio1083 »

Pentru cei interesati:
Aruncarile se vor face in conditii de pescuit reale cu lansete de pescuit nu cu spoduri, pe apa, catre balize asezate conform unui textil masurat ce sta la dispozitia oicui pentru verificari, in loc de plumbi se vor folosi "Bolt Machines" de dimensiunea si greutatea unei pungi solubile dolofane, iar ca locatie, standul LA PARCARE pare a fi alegerea cea mai buna - conditii de vant variabile, posibil chiar din fata. Cui folosesc 190 m in aruncare cu plumb si atat in conditii specifice cand la pescuitul propriuzis lucrurile stau atat de diferit?
Pentru cei interesati strict de CASTING, Duminica, Terry va sustine un curs privat in care aruncarile se pot masura si pe pamant , pentru o precizie totala.
Fişiere ataşate
terry.jpg
terry.jpg (74.86 KiB) Vizualizat de 2720 ori
Legio - Patria Nostra !

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de atb333atb »

Mi-ar placea sa fie inregistrat si difuzat evenimentul, macar partial. Deva maca eram ceva mai aproape de Bucuresti venem imediat.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
ill_dottore
Mesaje: 211
Membru din: Mie Iun 30, 2010 0:16
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Aruncari la distanta

Mesaj de ill_dottore »

bibanu scrie:In momentul aruncari la mare distanta unde trebuie sa se afle plumbul?
-intre inelul 1 si 2(la jumatate)
-la mufarea lansetei(2 buc/3,90)
-sau intre inelul 2 si locul unde se mufeaza lanseta(2 buc/3,90)

ne poate ajuta cineva cu un raspuns ?

multumesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”