Bile pentru MV2

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de florin pocris »

Stoica dragos scrie:orice bila merge pe moara intr-o partida scurta ...toata treaba sa aiba o prezentare buna poate si un pic dipuita sau cu un pic de pasta pe bila sau pe plumb .... pentru o partida de 12 ore nici nu trebuie sa nadesti ( poate doar sa dai cu cobra cateva bile solubile in zona unde arunci ) in rest iti trebuie un pic de inspiratie ... usor usor o sa le inveti pe balta toate treburile astea nu pe internet .... aici auzi zeci de pareri poate prinzatoare in anumite circumstante .... tu tre sa alegi singur pe ce varianta vrei sa mergi ..chiar daca e una neinspirata e aleasa de tine ... iti garantez ca daca te iei dupa unu dupa altu nu o sa il rupi pe peste acolo ... tu singur o sa vezi la ce merge mai bine la fata locului ... ai mare grija la prezentare , la rig ( am vazut naditoare pe moara cu rigul de 30 cm !!!) fir intins si un pic de inspiratie din partea ta si o sa ai o partida super
:lol: cu cine vb?cu Arsinel?pe el il inveti? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de eugen dragnea »

Pe Moara prinzi peste si la talpa de slap daca dai unde trebuie...mai important este cat si in ce conditi !
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de Dan Serban »

lulupescar scrie: :lol: cu cine vb?cu Arsinel?pe el il inveti? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:shock: :shock: :shock:
Pescar de rând

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de razvan u. »

Pentru baietii care se lauda cu peste mult si mare pe MV2: toata lumea care stie sa faca o montura corecta, sa arunce cu lanseta si sa dea cu cobra unde arunca cu lanseta, prinde peste mult si mare pe MV2.
Lacul asta are cea mai mare densitate de crap. E o concurenta acerba pe mancare...

P.S. Cele 3 conditii de mai sus sunt ale dreaku' de grele. :wink:
C. S. PELICANUL

RB Baits
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 794
Membru din: Dum Oct 03, 2010 10:30

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de RB Baits »

Nu e chiar asa Razvane am vazut si eu o gramada de comicarii anul acesta pe MV2 si lume care prinde putin peste, consider ca pentru incepatori e bine de stiut ce i-ar mai putea ajuta si de unde sa isi mai selecteze cat de cat informatia.
MV2 are potential dar am vazut stiluri de pescuit care nu aveau kum sa speculeze acest potential si rezultatele lasau de dorit.

Radu Badica

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de ionut72 »

Pentru baietii care se lauda cu peste mult si mare pe MV2: toata lumea care stie sa faca o montura corecta, sa arunce cu lanseta si sa dea cu cobra unde arunca cu lanseta, prinde peste mult ...
Absolut de acord!
... si mare pe MV2
Cu asta nu mai sunt de acord, avand in vedere numarul de pesti de peste 15+ kg (raportat la numarul total al pestilor prinsi). De altfel, majoritatea nu vine pe "Moara" sa caute captura, ci sa prinda mult si repede. Pentru "capturi" alte balti sunt cautate: Sarulesti, Tancabesti, Horgesti, Caldarusani etc. Si, bineinteles, Siclau :mrgreen:
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de Alex Coclet »

In principiu cam are dreptate Razvan. Daca lansezi unde trebuie si mai dai si cateva cobre in zona ai sanse mari sa prinzi indiferenct de bila de la carlig insa cum spune si RB sunt multi care vin pe Moara, citind despre balta pe net sau auzind de la prieteni, care nu pescuiesc corect.Ba din punct de vedere al echipamentului , ba al momelii etc. Parerea mea este ca bila de la carlig este ultimul lucru care trebuie sa-l aiba in vedere un pescar care vine prima data pe Moara.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de ionut72 »

Parerea mea este ca bila de la carlig este ultimul lucru care trebuie sa-l aiba in vedere un pescar care vine prima data pe Moara.
E valabil nu numai pe Moara, ci pe orice balta! :) Billele (nu numai cele de la carlig), care trebuie sa fie unele in care pescarul trebuie sa aiba incredere, sunt printre ultimele lucruri pentru care acesta sa-si faca griji. La ora asta sunt destui "producatori" de bile (si ma refer aici doar la cei romani) ale caror bile sunt prinzatoare. Adica n-au nici o problema in a prinde peste, pe aproape orice balta, daca sunt folosite corect. Bogdan Dragan, Radu Badica, George Alexandru, Cornel Serbu, Dudi Baits, Select Baits, CPK, Gheran etc. (ordinea e aleatoare, nu reprezinta un clasament, iar lista nu e, nici pe departe, completa).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de arsinel »

arsinel scrie:
Preda scrie:Duminica pontonu 4, 9 pesti pe mal,intre4 shi 11 kg,am mers pe MG squid cu capsuni,data viitoare incerc bilele de la 4carp
Duminica asta vreau si eu sa le testez la 12h ca la 24 si aproape 48 le-am tot testat.
Revin duminica seara sau luni cu isprava.
Acum am venit de la o partida de 10-11 ore. Am pescuit pe Pontonul 7 la solubile de 24 iar rezultatul a fost de 15 pesti pe saltea din 17 trasaturi cu greutati intre 7kg si 10,8kg cu un total de 115,5kg per total.
Poze o sa pun cateva maine seara.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Andrei Colotelo
Mesaje: 238
Membru din: Dum Oct 21, 2012 23:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Bile pentru MV2

Mesaj de Andrei Colotelo »

E la moara pescuiesc cu bile de la cel mai mare producator de bile de la noi din tara.
Radu Badica - spicy franckfurter tari si vechi .

Andrei Colotelo
Andrei Colotelo
Nume utilizator schimbat din leuldemare.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”