Cteno pe Dunare (amurul alb)

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de bogdan5 »

popescu59 scrie:E greu de crezut dar asa se prinde peste mare pe Dunare , daca are placere cel care a deschis topicul va povesti ce timp si ce cheltuiala implica sa prinzi asemenea exemplare .
Te miri ca se da atita porumb in apa ?? De ce ? Sunt pescari care merg la concursuri la Corbu spre exemolu si au 200-300 kg de bile la ei.
Se organizeaza in 3-4 echipe si stau cel putin 7 zile de echipa la pescuit in acel loc , pe care il momesc permanent cu porumb si uneori dupa 2-3 saptamini incep sa apara rezultatele . De aceea niciodata cei care pescuiesc si prind peste pe Dunare nu vor spune unde este locul cu pricina
Cel care a deschis topicul ti-a fost profesor, te-a invatat sa faci porumb imputit si sa torni plumbi "prinzatori"... :lol: :lol: :lol: :lol:
ps. A uitat sa-ti explice si cum sa prinzi peste... :lol: :lol: :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Albert »

ciprianradu scrie:in baltile private avem oarecum garantia ca nu il transeaza nimeni, pe cand in apele publice sigur il ''agata'' cineva cu vreo baterie
Cu baltile private n-ai nicio garantie. Se termina concensionarea, se plictiseste patronul, paza e de 2 lei..si gata trofeul. Asta daca se adapteaza un ten la "plimbarica" si climat...deh, detalii :)) iar din experienta mea teni asa mari sunt sensibili la diferenta de presiune nu mai zic de transport si altele. Sa gandim putin inainte de-a saluta un "ecologist" ca si colegul de mai sus.

@popete.
Ramai pe topicurile tale de 2 lei nu-ti mai strica tastele sa scrii despre pescuit. N-ai nicio treaba. Da' niciuna.

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

Mai dragi pescari nu va mai certati :lol:
Am sa povestesc pe scurt ce inseamna o partida pe Dunare la acesti pesti.
Am plecat 3 in echipa sa stam circa o luna pe malul apei dar am luat-o in mana cu viitura, am stat doar 5zile ca a venit apa mare, colac peste pupaza mi-a spart masina si au furat borseta cu acte.
Ca sa prinzi asa ceva trebuie sa dai mancare in apa ca la balamuc, timp de o saptamana bagam cate un sac pe zi pentru 10 lansete, poti sa astepti si o saptamana fara trasaturi pana vine pe mancare dar poti avea trasaturi si a doua zi daca este in zona.
Nu oprim decat exemplare peste 13-14kg, mai da si ciortani de 2-3kg oprim cam unul doi pe saptamana pentru mancare restul merge in apa sa mai creasca (ii aruncam in apa, spre disperarea localnicilor, dupa ce le bagam in gura cate o boaba de porumb sa se obisnuiasca cu gustul :lol: :lol: )
Am avut cate 6 saci de porumb de caciula, eu am avut 100monturi cu leadcore, clipsuri pentru plumb pierdut, plumb de 200g, fir mantisul de la kriston, daca facem un calcul 8-9ron montura din 100buc in 5zile am mai ramas cu 47monturi (eu sunt si capos insist pe agatatura ca acolo au dat cei mai mari pesti).
Pentru noi o partida pe Dunare ne duce undeva la 1000-1500ron pe cap de pescar :wink:
Acum trageti si voi concluzii :( sau sa inteleg de la voi ca pescuitul va fi doar pentru cei cu bani :!::?:. Sunt mai multi cei cu bani decat cei fara bani care "tireaza" pestele.
Eu am deschis acest topic sa discutam despre comportamentul acestu-i peste, cum mananca unde mananca....., nu am pus poze ca sa ma laud.
Vad ca sunt putini pescari care dau dupa asa ceva, sunt multi care ravnesc sa prinda asemenea torpile :lol: :lol: dar pecuitul pe Dunare este foarte greu.
Doua reguli sunt de baza pentru a prinde asa ceva: pescuiti doar pe cursul Dunarii in anafoare (intoarce apa) si mancare ca la balamuc, cand vine bancul de torpile un sac il "radiaza" imediat dar porumb nu manca numai ei mai sunt carasi platici mreana.....
Daca nu mai gaseste mancare o zi doua au plecat si mai vin greu inapoi :wink:
La montura folositi "coronita" cu 5-6 boabe de porumb si carlige nr 2 sau 4 groase in carne ca le dezdoaie ca pe sarme cand il prinde pe os.
Sper ca am spus in mare cum sta treaba cu "sulu". Acum ca este apa mare pe Dunare vom merge pe balti sa ii prindem daca mai reusim :lol: si sa ii eliberam. Va doresc fir intins si spor la critici :lol:pentru invidiosi :twisted:

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

doru_croc scrie:
robyvan scrie:Pestele din castroane este cumparat din Real......poate...
E ala de anul trecut scos de la sare :lol: :lol: :lol:
Nea Doru am o pastrama de platica de te lingi pe degete, mergem la Urluiu sambata seara sa facem un gratar si sa ne distram la prins caras cu undita :lol: :lol:

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

Albert scrie:
ciprianradu scrie:in baltile private avem oarecum garantia ca nu il transeaza nimeni, pe cand in apele publice sigur il ''agata'' cineva cu vreo baterie
Cu baltile private n-ai nicio garantie. Se termina concensionarea, se plictiseste patronul, paza e de 2 lei..si gata trofeul. Asta daca se adapteaza un ten la "plimbarica" si climat...deh, detalii :)) iar din experienta mea teni asa mari sunt sensibili la diferenta de presiune nu mai zic de transport si altele. Sa gandim putin inainte de-a saluta un "ecologist" ca si colegul de mai sus.

@popete.
Ramai pe topicurile tale de 2 lei nu-ti mai strica tastele sa scrii despre pescuit. N-ai nicio treaba. Da' niciuna.
Bazin de 1000l, tub de oxigen, nu mai mult de 3-4buc in bazin, transportat doar noaptea cand este racoare, ii duci si 500km nu au nici pe dracu, trebuie sa ai grija cand ii scoti sa nu se loveasca sau sa le atingi branhiile :wink:

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

cea mai buna scrie:
popescu59 scrie: Dupa care pestele capturat este vindut catre baltile private din apropiere...
Mai puțin pestele din farfurie... :lol:
Pestele din farfurie a fost un ciortan de 2k care a murit imediat dupa ce lam scos din apa, nu stiu care a fost cauza. Era propus pentru eliberare ca aveam platica si somotel pentru masa dar asa este viata :|
A facut infart cand la vazut pe ala de la minciog cat are nasul :lol: :lol: :lol: :lol:

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de bogdan5 »

rdr-ule,
Ia-l cu tine la urmatoarea partida si pe nae(oracolul de la Poroschia), ai grija sa nu mai incerce cu prostovolul ca-si pierde toti incisivii :lol: si nu uita sa-i dai pastile sa nu raceasca... :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de cornelserbu »

rdr scrie:Mai dragi pescari nu va mai certati :lol:
Am sa povestesc pe scurt ce inseamna o partida pe Dunare la acesti pesti.
Am plecat 3 in echipa sa stam circa o luna pe malul apei dar am luat-o in mana cu viitura, am stat doar 5zile ca a venit apa mare, colac peste pupaza mi-a spart masina si au furat borseta cu acte.
Ca sa prinzi asa ceva trebuie sa dai mancare in apa ca la balamuc, timp de o saptamana bagam cate un sac pe zi pentru 10 lansete, poti sa astepti si o saptamana fara trasaturi pana vine pe mancare dar poti avea trasaturi si a doua zi daca este in zona.
Nu oprim decat exemplare peste 13-14kg, mai da si ciortani de 2-3kg oprim cam unul doi pe saptamana pentru mancare restul merge in apa sa mai creasca (ii aruncam in apa, spre disperarea localnicilor, dupa ce le bagam in gura cate o boaba de porumb sa se obisnuiasca cu gustul :lol: :lol: )
Am avut cate 6 saci de porumb de caciula, eu am avut 100monturi cu leadcore, clipsuri pentru plumb pierdut, plumb de 200g, fir mantisul de la kriston, daca facem un calcul 8-9ron montura din 100buc in 5zile am mai ramas cu 47monturi (eu sunt si capos insist pe agatatura ca acolo au dat cei mai mari pesti).
Pentru noi o partida pe Dunare ne duce undeva la 1000-1500ron pe cap de pescar :wink:
Acum trageti si voi concluzii :( sau sa inteleg de la voi ca pescuitul va fi doar pentru cei cu bani :!::?:. Sunt mai multi cei cu bani decat cei fara bani care "tireaza" pestele.
Eu am deschis acest topic sa discutam despre comportamentul acestu-i peste, cum mananca unde mananca....., nu am pus poze ca sa ma laud.
Vad ca sunt putini pescari care dau dupa asa ceva, sunt multi care ravnesc sa prinda asemenea torpile :lol: :lol: dar pecuitul pe Dunare este foarte greu.
Doua reguli sunt de baza pentru a prinde asa ceva: pescuiti doar pe cursul Dunarii in anafoare (intoarce apa) si mancare ca la balamuc, cand vine bancul de torpile un sac il "radiaza" imediat dar porumb nu manca numai ei mai sunt carasi platici mreana.....
Daca nu mai gaseste mancare o zi doua au plecat si mai vin greu inapoi :wink:
La montura folositi "coronita" cu 5-6 boabe de porumb si carlige nr 2 sau 4 groase in carne ca le dezdoaie ca pe sarme cand il prinde pe os.
Sper ca am spus in mare cum sta treaba cu "sulu". Acum ca este apa mare pe Dunare vom merge pe balti sa ii prindem daca mai reusim :lol: si sa ii eliberam. Va doresc fir intins si spor la critici :lol:pentru invidiosi :twisted:
mai termina, frate, ca prea-mi aduci aminte de cand pescuiam pe dunare si ma intristez, ma apuca nostalgia...super pescuit, sa mor eu ! pacat ca nu ma mai tin baieriile pentru asa ceva, dar...'mi-aduc eu aminte... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de osc1or »

bogdan5 scrie:rdr-ule,
Ia-l cu tine la urmatoarea partida si pe nae(oracolul de la Poroschia), ai grija sa nu mai incerce cu prostovolul ca-si pierde toti incisivii :lol: si nu uita sa-i dai pastile sa nu raceasca... :wink:
Rdr-ule, daca nu vrea nae sa vina, vin eu!!! Jur!!!
Critic echilibrat

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de bogdan5 »

osc1or scrie: Rdr-ule, daca nu vrea nae sa vina, vin eu!!! Jur!!!
V-a dat ghes Cornel Serbu... :lol: :lol: :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”