Cteno pe Dunare (amurul alb)

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

Am deschis acest topic in speranta ca mai sunt si alti nebuni :D ca mine care pescuiesc acest "tub de oxigen".
Vreau sa discutam despre: zone pe Dunare unde se prinde asa ceva, locuri unde ii place sa stea, sa manance, perioada anului cand mananca cel mai bine, factorii care il influenteaza cel mai mult la hranire, nade, tehnici....etc.
Din experienta mea am vazut ca lunile cele mai bune de pescuit acest peste sunt septembrie si octombrie, in zona Teleorman, nu a tinut cont de un loc anume (praguri, substrat tare.....) a mancat unde iam dat nada(porumb), am vazut ca ii influenteaza hranirea, cel mai mult, temperatura apei, sta mai tot timpul intre ape.
Daca mai sunt pescari care dau dupa asa ceva vom intra mai pe larg in discutii :wink:
http://www.facebook.com/photo.php?v=454 ... =3&theater

Avatar utilizator
the mover
Mesaje: 677
Membru din: Mie Noi 10, 2010 16:19

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de the mover »

frumos,si pestele si drilul
Dan Stoica
CLUBUL GREEN LAKE
4Carphttp://www.crapmania.ro/forum/marele-bazar-f8/ ... 25664.html
Dacă vrei să ştii cine este un om, dă-i o funcţie de conducere.

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

the mover scrie:frumos,si pestele si drilul
in prima filmare eram la minciog :D
uite aici actiune
http://www.facebook.com/photo.php?v=454 ... =3&theater
http://www.facebook.com/photo.php?v=454 ... =3&theater

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Vladutzz »

foarte frumos,
insa aceasta "platica" este o enigma la Nistru, am prins sute de crapi solzosi, insa platica nu se nimerea, nu stiu de ce nu trage...
nadeam cu porumb in cantitati mari si montura era clasica.
este posibil sa descrieti montura? la ce adincime prindeati? si la ce distanta de la fund tragea? pe fir puneam si porumb flotant si baansat si nimic, insa am vazut eu cum stau ei "la pranz" in 7-10 metri de la mal si papau verzaturi. porumbul, nul dorea.
Un sfat ceva?

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

Vladutzz scrie:foarte frumos,
insa aceasta "platica" este o enigma la Nistru, am prins sute de crapi solzosi, insa platica nu se nimerea, nu stiu de ce nu trage...
nadeam cu porumb in cantitati mari si montura era clasica.
este posibil sa descrieti montura? la ce adincime prindeati? si la ce distanta de la fund tragea? pe fir puneam si porumb flotant si baansat si nimic, insa am vazut eu cum stau ei "la pranz" in 7-10 metri de la mal si papau verzaturi. porumbul, nul dorea.
Un sfat ceva?
montura este una pentru cteno, doua sau mai multe boabe cu un flotant intre ele, cat mai lipite de carlig........... dar cu detalii am sa revin mai tarziu cand am sa fac si foto la montura.
in legatura cu adancimea sau substratul nu stiu ce sa zic, am prins pe apa de 3.5m, pe apa de 8m, pe praguri, pe platou de nisip (plaja subagvatica cum ii zicem noi) nu a avut un loc anume unde a "halit" sa pot trage o concluzie clara. Cand a fost timp frumos afara a mancat aproape de mal pe apa mica, cand timpul sa stricat si a inceput vant, furtuna a mancat pe adancime, ceva tipic crapului.
De o singura smecherie sunt sigur, un batran care pescuia la acest peste a zis ca mananca la "zbor" :(
cand am auzit :lol: mam tavalit pe jos de ras, nu a vrut sa mai dea detalii cand a vazut ca rad.
Ce am inteles eu in timp cat am capatat experienta :D despre acel "zbor": acest peste urmareste plumbul dupa ce cade in apa.
Cum am ajuns la aceasta concluzie?!
1. Pestele prins si legat la mal in "ham", eu recuperam o lanseta iar plumbul trecand pe langa el, la urmarit, am crezut ca nu vad bine, am aruncat lanseta la 4-5m de mal in dreptul lui si am inceput sa recuperez, acelasi lucru, pestele venea dupa plumb, cred ca are ceva gena de rapitor in el :lol: :lol:
2. Unele trasaturi au fost la nici un min dupa aruncare, am lansat am pus lanseta in suport si a tras imediat sau la max 10-15min de la lansare, cat timp lanseta "danseaza" pana se aseaza plumbul, de aceea eu nu las lanseta mai mult de juma de ora in apa, muncesc 3-4lansete si sunt mai castigat decat sa bag 30 de lansete si sa le uit in apa.
Si asa am ajuns sa il inteleg pe batran cu "ZBORUL", concluzia, "daca nu ai batran sa-ti cumperi iar daca ai sa il :D .......... RESPECTI" :lol: :lol:
Am sa revin cu foto monturi. 8)

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Vladutzz »

la noi in basarabia se am auzit de altceva, cu trestia, se ia mijlocul de vo 15 cm, se tai in lung pe jumatate de grosime, se leaga cu ata abla-verzuie, dupa cum este centrul trestiei, lungimea de la plumb la carlig min 45-50 cm, si pe carlig, nu pe fir, se pune 2-3 patratele mici de trestie, pentru a masca carligul.
in septambrie, pescuind intr-un loc la crap, puneam si feederi, incercam diferite porumburi aromatizate(de alea,Cukk carp expert, unicul porumb care nu venise pe gust la platica,caras si fel de fel de soiuri neplacute(eram uimit, caci la asa porumb nu am avut nici o trasatura la lacurile noastre timp de vo 20 de ture) era porumbul cu miros de usturoi, insa peste 8 ore, a dat o plesnetura, ca firul de 0.25 nou nout, sa rupt imediat, era doar un carlig, momitor si fir cam vo 50 cm pana la carlig cu un porumb, apoi a doua zi aceeasi istorie, am lansat feederul la acelasi porumb, ca platica ma scotea din sarite, imi eseam din minti, BAAAaaaaaaaaaammmm,o lovitura nemaipominita si feederul se scalda si iara firul de grosime 0.3 nu a rezistat, apoi am mai incercat cu fir mai gros si deja nu mai tragea animala aia carui ii place usturoiul

bibanu
Mesaje: 51
Membru din: Vin Iul 30, 2010 16:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de bibanu »

@rdr
Poti sa dai mai multe detalii despre pescuitul in zona:
-permis?
-se poate intra cu masina pina linga dunare,daca da pe unde se poate intra?

Avatar utilizator
rdr
Mesaje: 566
Membru din: Lun Ian 23, 2012 15:23
Puncte: 0
Localitate: Teleorman

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de rdr »

bibanu scrie:@rdr
Poti sa dai mai multe detalii despre pescuitul in zona:
-permis?
-se poate intra cu masina pina linga dunare,daca da pe unde se poate intra?
cu detalii despre loc, stau cam "prost" la acest capitol :mrgreen: :wink: , cred ca ma intelegi ce vreau sa zic. In legatura cu permisul, trebuie permisul de la ANPA si viza de la frontiera(PG) care este gratis,doar o cerere, copie dupa buletin si copie dupa chitanta care atesta vizarea permisului si ati rezolvat problema.
Cu masina ajungi pana la 150-200m de locul unde pescuiesti si apoi cu spinarea cari bagajele :lol:
Am deschis acest topic pentru a discuta cu, cei care pescuiesc acest peste, sa schimbam cate o impresie despre comportamentul lui, cand am intrebat de locuri pe Dunare mam referit la zone Teleorman, Giurgiu, Calafat.......etc,nu la locul propriuzis de pescuit din acea zona, sa incerc sa ii inteleg comportamentul.
Astept pareri.

Tibi
Mesaje: 202
Membru din: Mar Feb 16, 2010 12:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Tibi »

rdr..foarte interesant topicul..bravo..pune si niste poze,si da din casa ceva mosmoande.. :D
CS Carp Zone

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de popescu59 »

Nu cred ca va da ceva din casa , trebuie sa ramina secretul in jud Teleorman, mosmoandele facute de el garantez ca sunt super speciale si cu mare priza la cten si romanesc le-am probat pe citeva balti si nu m-au dezamagit de loc,a vazut el cum este sa fi invadat de multimea de pescari .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”