Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul principal

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
eus
Mesaje: 900
Membru din: Dum Noi 28, 2010 12:20
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de eus »

Ok, am înțeles. Mulțumesc!
Viitorul mă interesează foarte mult... este locul unde vreau să-mi petrec următorii ani de viață

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Bogdan Timis »

Car ar fi inaintasil cel mai ok ca raport calitate pret?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Cucu Ionel »

Fir intins

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de ionut72 »

Sustin! smecherie! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:
La firele de 0,30 - 0,35 merge foarte bine si un inaintas mai ieftin ( MAXX CAMOUFLAGE 0,30 ), pentru ca "finetea" oricum nu mai este de luat in calcul.
Faci economie de aproape un pachet de țigări la rolă...pentru 15 bani pe metru în plus mai bine ăla în 8, pentru orice situație, nu se scămoșează și e și mai mătăsos. Nici nu știu de ce-l mai ai pe ăla vechi în magazin :lol:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cel mai bun de pe piata. Rezistent, matasos si... IEFTIN ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Radu Vasilescu »

Dan Mitranescu scrie:
eus scrie:Salutare, am incercat si eu FIR TEXTIL MAXXX CAMOUFLAGE 0.25 si am reusit sa-l rup inca de la prima lansare cu plumb de 130 gr. as vrea sa incerc si MaxxEvolution 0.25mm dar am o intrebare , textura este la fel ca si MAXXX CAMOUFLAGE ? Acesta este orecum "striat" nu stiu daca este cel mai potrivit termen dar prin comparatie cu altele (whiplash de exemplu) este oarecum abraziv, se si aude un sunet cidat cand trece prin inele...
Am pescuit pe MTX14 cu Camouflage de 0,25 si nu il rupeam niciodata. Cand am trecut pe Class ( lanseta mai tare, forta mai mare la aruncare, ... ) am inceput sa il rup. Am trecut pe 0,30 si asta nu se mai rupe.
De cand a aparut 8 BRAID , folosesc varianta de 0,25 ( pare mai subtire decat 0,25-ul de la Camouflage ) si sigur este mult mai matasos.
https://danmitranescu.ro/fir-textil/185 ... -100m.html
L-am preferat in primul rand datorita faptului ca se leaga mult mai bine cu firele subtiri. Este un fir despre care inca nu am auzit sa il rupa cineva la aruncare, chiar si printre cei mai puternici pescari pe care ii cunosc.
Impletirea in 8 spire ( dubla fata de Camouflage ) asigura o structura mai "fina" ce diminueaza zgomotul la trecerea prin inele si totodata creste rezistenta.
0,25-ul rezista 41,5 kg, adica peste 90lbs. Nu e enorm? 40-60 lbs nu e suficient? Asta ar insemna 20-30 kg, deci ar merge si 8Braid-ul de 0,16-0,18-0,20. Scuze daca ma insel eu pe undeva.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Radu Vasilescu scrie:
0,25-ul rezista 41,5 kg, adica peste 90lbs. Nu e enorm? 40-60 lbs nu e suficient? Asta ar insemna 20-30 kg, deci ar merge si 8Braid-ul de 0,16-0,18-0,20. Scuze daca ma insel eu pe undeva.
Este o gresala des intalnita, respectiv cititul pe etichete.
Daca la fire, unde este usor de probat minciuna, rar se intampla ca cineva sa-si puna astfel de intrebari, pai atunci la restul produselor este clar ca se poate si mai mult.
Asta pentru cine inca se uita la spusele producatorilor, fara a compara efectiv doua produse.

Radu Vasilescu
Mesaje: 122
Membru din: Mie Mai 25, 2016 15:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Radu Vasilescu »

Dan Mitranescu scrie:
Radu Vasilescu scrie:
0,25-ul rezista 41,5 kg, adica peste 90lbs. Nu e enorm? 40-60 lbs nu e suficient? Asta ar insemna 20-30 kg, deci ar merge si 8Braid-ul de 0,16-0,18-0,20. Scuze daca ma insel eu pe undeva.
Este o gresala des intalnita, respectiv cititul pe etichete.
Daca la fire, unde este usor de probat minciuna, rar se intampla ca cineva sa-si puna astfel de intrebari, pai atunci la restul produselor este clar ca se poate si mai mult.
Asta pentru cine inca se uita la spusele producatorilor, fara a compara efectiv doua produse.
Ok, intre timp mi-am comandat deja 0,25-ul, dar si 0,20-ul. :) O sa "dau in el" ca nebunu', cu plumb de 140, sa vad daca se rupe. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum aleg firul textil inaintas in functie de firul princ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Radu Vasilescu scrie: Ok, intre timp mi-am comandat deja 0,25-ul, dar si 0,20-ul. :) O sa "dau in el" ca nebunu', cu plumb de 140, sa vad daca se rupe. :)
Cu siguranta 0,25-ul nu se rupe si este suficient de matasos si subtire pentru a se lega bine inclusiv cu mono de 0,18.
Atentie la lanseta cu plumbul de 140g.
De 0,20 nu stiu inca la cat rezista. Nu am auzit sa se rupa, dar nici pe cineva sa il incerce.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”