Cum se face corect montura rigida?

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

Dan Arghirescu scrie:Daca mai dai din casa vei fi propus pentru executie interna, in cadrul clubului! :mrgreen:
-------------

`lucrez doar la `psihologia pescarului :lol:
e campania de aderari 2017 in clubul Green Lake si `umblu la `sentiment :lol: :lol:
e cu `spil :D :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de pharaoh »

Pai daca le zici tot dinainte nu mai adera :P
Marius Sârbu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

pharaoh scrie:Pai daca le zici tot dinainte nu mai adera :P
-------------
anul trecut prin `campania povestiri din concursuri , au aderat 16 persoane noi ...deci `tehnica functioneaza bine :lol:

o zi buna ca plec la atelierul 4Carp (spot publicatar :D )
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de Andrei91 »

petre iulian scrie:vezi ca bilele de cauciuc /silicon sa fie cat mai mici ....
orice este mare pe acest angrenaj o sa-ti ia din distanta de aruncare ...(frecare in aer )

microvartejele , bile mici de cauciuc , forfacul scurt ,momeala mica la carlig te ajuta si cu 10 metrii in plus ... Eu nu sunt aruncator de top dar prin monturi corecte si aceste mici trucuri rezolv aceasta mica problema ... :wink:

Sa ai spor :wink:


si inca ceva .... consider ca aceasta montura cu aceste materiale (10 LB ) nu este o montura prea rigida si nu este un raspuns la cum se cheama acest topic ...
Iulian, dar pe un substrat tare ? Cum se comporta ?Mersi

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de florianb »

Merci mult Iulian, asta e montura despre care vorbeam.
O sa pun eu o poza cu montura dupa ce o fac, si daca ne da Iulian ok-ul ca e bine facuta, o sa scriu pasii la care o sa atasez si foto. Dar mai intai trb sa procur firul de forfac si acele :)

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de clabuc »

am si eu 3 intrebari pentru Iulian :
- carligul trebuie sa atarne sub plumb ? cati cm sub plumb ?
- de ce functioneaza doar cu forfac de fluorocarbon ? pentru rigiditate sau ptr camuflaj (invizibilitate)?
- carligul trebuie sa aiba ochetul spre exterior spre interior sau drept? si de ce?

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

clabuc scrie:am si eu 3 intrebari pentru Iulian :
- carligul trebuie sa atarne sub plumb ? cati cm sub plumb ?
- de ce functioneaza doar cu forfac de fluorocarbon ? pentru rigiditate sau ptr camuflaj (invizibilitate)?
- carligul trebuie sa aiba ochetul spre exterior spre interior sau drept? si de ce?
--------

din motive de siguranta , eu reglez montura deasupra plumbului (pe la mijloc ) ca in caz daca ating pamantul in lansare , s-o fac cu plumbul nu cu montura care poate agata ceva ....daca lansez foarte in fortza .... eu las mai mult pe spate montura si de multe ori ating pamantul ....
-cand reglezi bilele trebuie sa lasi 2-3 mm distanta intre ele ca vartejul dintre ele cu montura sa se poate invartii in aer ca un elicopter (de la asta vine denumirea ). Daca bilele sunt lipite si vartejul strans intre ele , ai sanse reale sa se incurce daca este mai lung ....pt ca nu se mai formeaza acel elicopter ....sunt mici detalii care multi nu le stiu ....
Eu daca folosesc mai mult fire fluoro fine , nu cred ca sunt asa de rigide si cade direct varianta asta ..Nu stiu sigur cauza 100 % reala la a doua intrebare asa ca mai bine ma abtin .Tipul monturii si mecanica sunt cheia :wink:
Am folosit cam toate felurile de carlige si cam toate au dat acelas randament pe fire de 10 -12 lb ... de la 15 lb in sus sunt mai bune cele cu ochet in exterior pt ca sta carligul mai bine aliniat cu momeala din cauza rigititatii foarte mari .... Normal aceste monturi se fac fara nici un tub de ghidaj dar la carligele drepte si cu ochetul in interior , eu le pun numai daca firul este peste 15 lb ca sa `ajut carligul sa se alinieze cu momeala ...La momeli mari de 24 mm ma feresc sa folosesc fir sub 15 lb pt ca se `reteaza cam des ... Aici au multi probleme si trebuie calibrata grosimea firului cu momeala folosita .


Aceste elicoptere le folosesc pe orice fel de substraturi si pe orice balta (peris ,moara ,doripesco ,corbu ) :wink:

Am testat in 2016 cam toate firele ca grosime si surpriza a fost ca cele subtiri dau randament mai mare .... aceeas montura cu acelas carlig si momeala pe fir subtire prindeam fregvent si cand am schimbat firul cu unul mai gros nu am mai avut nici o trasatura .... dupa 2 ore cu nici un tzac am revenir la subtire si iar am inceput sa prind ... Eu testez aceste `chestii in concursuri .....Sunt mici `chestii care le observi in timp daca testezi .....

Mai este de discutat lungimea forfacului ....aici am vazut zeci de pescari cu diferite dimensiuni ... am intrebat de ce si raspunsul a fost ca asa au vazut la altii ... :wink: Parerea mea este ca forfacul peste 10 cm nu-si are rostul ... e logic ... daca e rigid de ce trebuie sa fie lung ? si daca e montura anti namol iar intreb ...de ce sa fie lung ?... Singuri trebuie sa raspundeti la intrebarea asta logica ... e simplu :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de petre iulian »

sa vezi la primul concurs de `veterani ... iar fac `astia misto de mine si strig "Creanga" dupa mine ...nu ma mai provocati :lol: :lol: Eu mai mult povestesc chiar daca discutam chestii pur tehnice . Devine "din concursuri adunate " partea doi .... :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

florianb
Mesaje: 63
Membru din: Mie Iul 09, 2014 19:07
Puncte: 0
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de florianb »

petre iulian scrie:sa vezi la primul concurs de `veterani ... iar fac `astia misto de mine si strig "Creanga" dupa mine ...nu ma mai provocati :lol: :lol: Eu mai mult povestesc chiar daca discutam chestii pur tehnice . Devine "din concursuri adunate " partea doi .... :lol:
Lasa asa ca ne place :lol:
Chiar daca e off topic!

adyprico
Mesaje: 68
Membru din: Vin Mai 02, 2014 11:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se face corect montura rigida?

Mesaj de adyprico »

Uite aici o poza dupa care m-am inspirat eu .
Multumesc pentru pontul cu dinstanta intre bile :wink:
Fişiere ataşate
GOR_7060.jpg
GOR_7060.jpg (104.25 KiB) Vizualizat de 2727 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”