Dimensiune forfac

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de petre iulian »

Andrei91 scrie:Iulian fire camasuite nu folosesti?
----------

de vre-o 2 ani nu mai folosesc fire camasuite decat foarte rar cand e nevoie neaparat .....
Acum vre-o 3 ani pescuiam pe Corbu la un concurs si aveam forfacele legate cu Quik silver(kriston) si dupa un timp se descojea /ciupea (se curata camasa ) . Culmea ca la fortfacul la care am renuntat la toata camasa aveam cele mai multe trasaturi . Dupa ceva timp, mi-am dat seama ca fortfacul buclucas vai de mama lui cu camasa rupta facea diferenta fata de unul cu camasa nou . Am descojit mai multe forface si am inceput sa prind mai bine.... De atunci nu mai folosesc fir cu camasa . :wink: Am avut o rola de sufix matrix pro blak de o,24 -fir de inaintaj putin teflonat (150 metrii) si am legat aproape tot clubul forface din el vre-o 2 ani dar s-a terminat si nu se mai gaseste ....

Nu prea am mai gasit inca un fir fara camasa bun asa ca descojesc si acum firul cu camasa quik silver dar culmea ca am gasit doua feluri de impletitura si la asta si numai unul este bun :D :D . Cel care a avut camasa cred ca a trecut printr-un procesc de fabricatie care nu da voie sa se `scamasoasca ..daca intelegeti ce zic ca exista si quik silver fara camasa . Sunt multe fire fara camasa dar nu sunt ca cele care cau avut din fabricatie camasa pe ele .... De anul trecut am inceput sa folosesc si natural korda si pare ok dar se `scamaseste :D .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Ionut C-tinescu
Mesaje: 182
Membru din: Vin Oct 05, 2012 19:25
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Ionut C-tinescu »

D-le Iulian, ne puteti recomanda si un model de fir textil moale fara camasa pe care il utilizati? :D
Membru Enjoy Fishing Club https://www.facebook.com/EnjoyFishingClubRo

Consultant Claumar Pescar www.claumarpescar.ro

Redactor Crapmania www.crapmania.ro

Canal Youtube https://www.youtube.com/c/PescuitConsta ... tantinescu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de petre iulian »

moale folosesc Korda SuperNatural Soft 18lb si Kryston Silkworm 15lbs. :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

carpingvil
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 25, 2016 20:22
Puncte: 0
Localitate: ramnicu valcea

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de carpingvil »

Just Fish scrie:Salut :wink:
Din punctul meu de vedere al lungimi este urmatoarea :
La montura In-line cu tija maxim 22 cm
La montura cu plumb pierdut maxim 23 cm
La montura cu momitor maxim 10 cm
la montura elicopter maxim 15 cm
acuma parerile for fi împărțite :wink: unde poți jongla la lungimea forfacului , acuma depinde de calitatile firului sau de stilul monturi gen ( combi rig ) un amnezia cu un fir moale sau altele

hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de pescarusull »

petre iulian scrie:moale folosesc Korda SuperNatural Soft 18lb si Kryston Silkworm 15lbs. :wink:
Ceva mai accesibil ca pret?
Chiar daca e asa mai pentru amatori.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Just Fish
Mesaje: 303
Membru din: Lun Noi 05, 2012 18:17
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Just Fish »

hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies[/quote]

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .
Anton Adrian
CCC Club Crap Corbu
Campion National 2017
Vicecampion Mondial 2017

Avatar utilizator
marussik
Mesaje: 130
Membru din: Dum Mai 16, 2010 20:40

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de marussik »

Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .[/quote]

Iulica e ceva mai versat si a lasat o marje de eroare de cativa cm(6-7 cm,12-14,18-22)
Ionut Cosmescu
Clubul sportiv GREEN LAKE
0768 109 340

carpingvil
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 25, 2016 20:22
Puncte: 0
Localitate: ramnicu valcea

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de carpingvil »

Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .[/quote]

Nu te supara te rog,nu reusesc sa inteleg si chiar nu sunt ironic.... 22 la inline,23 la plumb pierdut,nu vad ce plus iti aduce cm ala la plumb pierdut,daca e s o luam asa:))
eu unul mi as indrepta precizia asta in alte directii
scuze din nou,poate sunt carcotas

O seara frumoasa !

carpingvil
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 25, 2016 20:22
Puncte: 0
Localitate: ramnicu valcea

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de carpingvil »

marussik scrie:
Just Fish scrie:hai ca asta-i buna,daca-mi iese de 23,5 precis nu mai pune gura pe boilies

eu am specificat urmatoerele dimensiuni petru ca eu asa le folosesc . acelasi lucru a specificat si Iulian iar acest comentariu care lai lasat eu cred ca se adreseaza si lui pentru ca ai el a dat cateva dimensiuni exact cum pescuieste el :wink: .
Iulica e ceva mai versat si a lasat o marje de eroare de cativa cm(6-7 cm,12-14,18-22)[/quote]

Corect!una i una,alta i alta

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de petre iulian »

pescarusull scrie:
petre iulian scrie:moale folosesc Korda SuperNatural Soft 18lb si Kryston Silkworm 15lbs. :wink:
Ceva mai accesibil ca pret?
Chiar daca e asa mai pentru amatori.
--------------

pai am folosit si fir textil pentru inaintas de 0,18 mm . Cauta la cei care vand la metru un fir moale ca gasesti . :wink: . Te duci dotat cu o foarfeca si un borcan cu apa si tai o bucata de fir si-o bagi in borcan sa nu cumva sa pluteasca .... Testezi cat de moale este firul ud nu uscat . Spor la cumparaturi :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”