Dimensiune forfac

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de ovideli »

gabi1 scrie:
ovideli scrie: uite aici:
http://www.crapmania.ro/articole/tehnic ... u-amur-160
dai un "goagal" ca gasesti destula info
La ten este corecta pozitia in"coada". La crap comun/oglinda, "culcat" sau in unghi de 45° in functie de ce ai la carlig.
hora se joaca dupa cum joaca "capul", asa si la pescuit "joci" in functie de primul peste.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de gabi1 »

hora se joaca dupa cum joaca "capul", asa si la pescuit "joci" in functie de primul peste.
E de discutat... densitate, concurenta pe hrana si multe altele. Nu are sens sa "deturnam" subiectul(ne injura baietii)... :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de pescarusull »

Asta e clar, te adaptezi la conditiile de la fata locului.
Eu vreau sa stiu cum se procedeaza in general.
De exemplu daca vreau sa echilibrez o montura cu doua boabe flotante, sau un pop-up, si carligul e saltat de pe substrat cu ce recomandati sa-l lestez ?
Un coleg recomanda sa folosesc o alica sa ingreunez forfacul dar nu mi-am dat seama daca glumeste sau nu.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de ovideli »

pescarusull scrie:De exemplu daca vreau sa echilibrez o montura cu doua boabe flotante, sau un pop-up, si carligul e saltat de pe substrat cu ce recomandati sa-l lestez ?
cu alica si tai din pop up cu forfecuta pina carligul sta in coada sau chiar si la 45 de grade (asta daca pop up-ul are flotabilitate suficient de mare incat iti ridica si carligul, daca nu pui un pop-up mai mic), cei de la fox au alice foarte bune pt asa ceva, intre alica si carlig eu las maxim 1cm
http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... nser-13340
daca pui alica simpla atentie cat o strangi sa nu ciupesti textilu' prea tare
Fişiere ataşate
3-montura-pop-up.jpg
3-montura-pop-up.jpg (29.72 KiB) Vizualizat de 1382 ori
pop-up-corn-rig-150x150.jpg
pop-up-corn-rig-150x150.jpg (6.1 KiB) Vizualizat de 1382 ori
images1.jpg
images1.jpg (5.45 KiB) Vizualizat de 1382 ori
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ciprian.andriesei »

Poate te ajuta vizionarea unui film de Vlad pavlovici "Lestarea forfacului".îl găsești pe Youtube
Fir întins!

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie:Eu folosesc la momitoare firul cat de lung, dar sa nu ajunga sa se incurce peste momitorul cu tija. In felul acesta acul ajunge intotdeauna fix deasupra momitorului.
Dane cand pescuisti cu momitor si plastice echilibrezi cumva carligul? adica te intereseaza sa stea carligul ridicat doar cat e tija sau cat e forfacul, la 5-7-8-15 cm deasupra momitorului?
Firul are 8cm la momitoarele mele inline . In momentul in care intorc acul peste momitor, momeala aproape ca atinge baza tijei.
De echilibrat nu o fac niciodata. Folosesc numai ace de 1 care nu se pot echilibra cu momeli mici . Important pentru mine este numai ca acul in cadere prin apa sa vina cu varful in jos ( putin oblig ) adica acesta sa atinga primul ce intalneste. Nu ma intereseaza sa cada in coada sau cu curbura in jos si nici nu ma intereseaza sa cada incet. :wink:
P.S. oricum au farmecul lor probele respective. Chiar si mie imi plac ... la altii. :D

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Andrei91 »

Mai pe scurt domnule Dan, momeala dvstra sta la aproximativ 8 cm de substrat? sau carligul este prea greu comparativ cu plasticele sau pop-urile pentru a se ridica de pe substrat.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Dan Mitranescu »

romanraul scrie:Ziua opresti cu mana, dar noaptea???

Si mai am si eu o intrebare :
Diferenta dintre cei care pescuiesc cu monturi stiff ( flurocarbon) sau combi ( am vazut ca in ultimii ani sunt foarte frecvent utilizate) si cei care folosesc fire suple ( Exemple mai sus Mitranescu, Iulian Petre) se poate explica ( anotimp, substrat, tipul baltii etc) sau toate tin de afinitatea pescarului fata de un anume fel de pescuit???

Cred ca multi pescari isi pun astfel de intrebare
Exceptam momitorul unde majoritatea stim ca se foloseste fir suplu.
In line / helicopter / plumb pierdut

Multumesc
Ps: As prefera raspunsuri la subiect nu mistouri.
Eu nu folosesc fire suple ( de ce sa ris cand trage la fel si pe cele mai groase).Maleabile da, pentru ca sunt mai rezistente raportat la diametru, se leaga mai usor si ... ca leg 500 ace cu o rola de 100m. Il folosesc direct pe cel de inaintas. ( maxxx camouflage de 0,25 ). Prefer sa schimb acele des si sa le leg ieftin, decat sa trag de un ac uzat ca este legat scump. Raportul strict ce priveste costurile si numarul capturilor, va garantez ca este net in favoarea a ce va spun.

Asta cu primavara , toamna tarziu, noapte, zi , ..., apa rece sau noroioasa, nu ma intereseaza. Folosesc aceleasi monturi tot timpul si ma concentrez pe alte aspecte ale pescuitului. Respect si acest subiect, pentru ca imi lumineaza viata de cate ori il aud. :D
Ca si in cealalta pasiune destul de raspandita a barbatilor, sa ne facem noi treaba cu pricepere, ca pe urma o absoarbe indiferent cat de mare este montura, cat de frig este afara sau cat de tare este substratul. Asa ca sa nu ne concentram prea tare cu absorbitul, ca ramanem cu trasaturile din imaginatia noastra :D . Parerea mea, ca iar ma ia Albert ca sunt prea increzator in ce spun. :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei91 scrie:Mai pe scurt domnule Dan, momeala dvstra sta la aproximativ 8 cm de substrat? sau carligul este prea greu comparativ cu plasticele sau pop-urile pentru a se ridica de pe substrat.
Cu montura ridicata de pe substrat se da numai dupa ten. Altfel crapul o ia cam in 1% din cazuri.
Carligul este greu, pentru ca il am mare. Nu sta "in coada" ici cu trei plastice uzuale. ( si la astea ma intereseaza in principal marimea si culoarea).
Dau cu ace mari pentru ca trasaturile sunt la fel , cu diferenta ca nu scap pesti.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Andrei91 »

Am inteles, imi era ciudat sa stiu ca momeala ar fi la 8 cm de substrat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”