Dimensiune forfac

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Andrei91 »

Dimensiunea lui in cazul unei monturi cu momitor,plumb in-line si pietdut :D . P.S Nu am vazutpostul de pe prima pagina cu privire la forfac, nu cred ca a mai ramas ceva de specificat.Multumesc

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Razvan Chirita »

@Dan Mitranescu

La plantatul din barca ce lungime a forfacului folosesti, si din ce material ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de Dan Mitranescu »

Razvan Chirita scrie:@Dan Mitranescu

La plantatul din barca ce lungime a forfacului folosesti, si din ce material ?
16 cm cu fir de 0,30 ( de inaintas ), ala verde de la Hakuyo.
Puneam si mai gros, dar iese butucanos nodul de la firul de par.

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de g3o »

Salut baieti.
Eu pe plumb pun de ex mamaliga + porumb cat pumnul de mare iar daca momeala de pe firul de par ajunge la firul principal si risca sa se invarta in jurul lui atunci fac cateva S-uri cu forfacul care il ingrop f putin in nada de pe plumb iar ochetul,tija carligului o infig in mamaliga in asa fel sa-mi ramana varful liber. Pt ca nu sunt sigur ca la impactul cu apa forfacul se va elibera,de ceva vreme prind firul cu cateva bilute de mamaliga si carligul la fel,in speranta ca la impact acele "bilute" vor cadea..

gelu bar
Mesaje: 126
Membru din: Joi Noi 05, 2009 8:29
Puncte: 0
Localitate: baia mare

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de gelu bar »

ovideli scrie:
Mari Marius scrie:Buna seara,

Care este dimensiunea corecta a unui forfac pentru a preveni pe cat posibil incurcarea acestuia in lansare ( caderea in apa ). Intrebare atat pentru fir cu camasa cat si fara daca este cazul?

O seara buna
nu lungimea forfacului este cauza incurcarii in lansare ci mai curind firul textil prea moale pe care il folosesti sau montura facuta incorect, foloseste montura combi rig cu firul textil camasuit kryston Jackal sau Snake-bite de 20 sau 30lb cu lungimea in functie de conditiile de pescuit (se hraneste nu se hraneste bine, ai sau nu namol pe substrat,..... etc) si ai terminat povestea cu incurcarea in lansare.
:wink:

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de malavita »

eu nu cred in dimensiuni standard sau castigatoare.forfacul al fac pe balta si singurul lucru care ma intereseaza este lungimea firului de par.asta cred ca ar trebui sa fie o alta intrebare/topic interesant.
nu am masurat forfacele si nici nu le masor cand leg carligul,le fac la ochi si dupa chef.le las mai lungi decat deobicei cand am namol sau cand nu plantez.
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de malavita »

domnule vladeanu,credeti ca se poate face o selectie a pestelui in functie de lugimea firului de par sau marimea boiliesurilor?
marimea carligele au vreo vreo importanta in selectie?
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de doipac »

malavita scrie:credeti ca se poate face o selectie a pestelui in functie de lugimea firului de par sau marimea boiliesurilor?
marimea carligele au vreo vreo importanta in selectie?
Toate 3 au un oarecare aport de selectie desi nu 100% garantat. Personal nu sunt de principiu ca o montura cu un carlig de 2, 2 bile de 20 si un fir de par lung selecteaza mai bine. Am avut si experiente pro si contra pe exemplul de mai sus.

Ca o mica paranteza pro, imi aduc aminte de un concurs Best 5 de anul trecut.
O echipa de baieti destul de incepatori exasperati ca nu prea reuseau sa prinda pesti mari, in ultima zi au pus monturi cu 3 bile de 20 si distanta pana in carlig lasata de marimea unei bile de 24. Evident ca au fost subiect de caterinca pe toata balta dupa ce arbitrii au imprastiat povestea. Dupa nici o ora, surpriza :) Incep sa prinda baietii la dulapi de nu mai stiau vecinii cum sa puna mai repede mana pe trusele de monturi :)

Acum depinde ce intelegi prin selectie. De exemplu de la ciortani de 2-3kg la over 10 e una, de la 15 la 20 e altceva. Pentru prima varianta poti lucra la selectie prin cele 3 elemente care le-ai anumerat. Ultima e pur noroc

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de atb333atb »

Am vazut ca multa lume foloseste amnezia la montura elicopter. Eu folosesc montura elicopter numai cand am un substrat foarte malos sau cu multa vegetatie (cu mentiunea ca in ultima situatie se pierde plumbul obligatoriu)
Mie imi da senzatia ca este una dintre monturile care se incurca cel mai putin datorita efectului de rotire in zbor si o folosesc cu forface combi intre 12-18 cm, nivelul la care pun vartejul fata de plumb depinde de grosimea namolului. Atunci revin cu intrebarea mea. Dece amnezia?
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

bmg
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 27, 2011 0:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dimensiune forfac

Mesaj de bmg »

petre iulian scrie:eu folosesc urmatoarele dimensiuni cu fir fara camasa :

In-line -15-18 cm -daca momeala este sub 18 mm mai scurtez din el cu 2-4 cm
plumb pierdut 18-22 cm
momitor si plumb cu pasta 6-7 cm
montura elicopter 10-12 cm si cu amnesia 7-10 cm

forface pt. aruncat din mana, nu plantat ....

nu exista o marime ideala .... in functie de substrat ,marime momeala , etc ..faci montura :wink:
Legat de dimensiunea forfacului la plumbul cu pasta

momitor si plumb cu pasta 6-7 cm

nu e cam mica dimensiunea forfacului? (precizez ca eu pescuiesc cu plumb cu pasta)

mersi

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”