Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

inca una .....

Anul trecut (2015) calificari CN -Corbu .

Eu cu Dan Stoica am cazut pe sectorul B . Ajungem pe stand si aruncam lansetele "imprastiate" adica la diferite distante . Punem noi swingerele si dupa doua-trei minute vad cum se ridica toate swingerele putin cate-putin pana-n bat :shock: . Scot lansele arunc din nou si ....la fel :shock: . Afara nu era vant nu erau valuri ..practic nu avea motiv . Simteam ca este ceva namol cand scoteam lansetele dar nu ceva neobisnuit la prima vedere . Cautam o zona mai tare mai in stanga ,mai in dreapta ,la 20 metrii la 30 metrii si tot asa pana unde puteam noi sa aruncam maxim cu fir de 0,28 . Nimic nici un tzac si se ridicau swingerele in sus putin-cate putin :? . Pana la urma punem fir de 0,23 si lansam cat putem de tare dar cand sa vad daca-i namol pe zona aia rup firul incercand sa scot plumbul din namol :oops: :oops: . Mai facem o montura incercam la distanta maxima si rup iar firul cand incerc sa scot plumbul .....asa ca renunt la ideea de-a pescui la distanta mare cu fir subtire din cauza namolului foarte mare din larg . Si uite asa trec 36 ore si ne uitam ca fraierii la swingere fara sa-mi dau seama ce se intampla si binenteles ca nici nu prindem mare lucru ca eram penultimii pe sector :oops: . Toti prindeau la pop-up mic cu saculet ,numai noi nimic .... :shock: Culmea ca aveau namol asa mare doar inca 2-3 echipe in dreapta noastra ....+ noi :oops:

A doua noapte cand deja primele 3 echipe de pe sector aveau un avans mare i-mi cade fisa :roll: :roll: . In toiul noptii zic : bai Dane eu cred ca din cauza namolului mare se ridica swingerii in sus si daia nu prindem . Cautam in trusa plumbi mai usor si nu gasim sub 120 gr .... incercam sa taiem din plumbi sa-i facem mai usor dar nu merge . Gasesc in trusa plumbi cu striatii de 60 grame si pun mana pe telefon si vorbesc cu Gabi Calota si cer voie sa-i folosesc . Raspunsul lui a fost nu aveti voie pt. ca-i plumb de pasta si dupa ceva discutii contradictorii legate pe regulament renunt la idee cu totul ca nu scrie nicaieri ca nu ai voie cu acest plumb... Bunn atunci ce sa facem ? Ne gandim noi logic si-mi amintesc ca mai patisem asa ceva la Peris-Albastroiu prin 2010 . Stiam ca trebuie sa folosesc momeala cat mai mare care se scufunda mai greu in namol si care o detecteaza mai repede crapul in namol . Ca sa intensificam fenomenul de `parasuta facem si meltexuri cu 3 jumtati de boilies solubil de24 .

La carlig punem un pop-up de 10 (mai mare nu aveam ) imbracat in pasta pana la un diametru de 24 mm :D . Arata ciudat montura cand o aruncam in apa ....dar am zis sa incercam :wink: Arunc lansetele dar nu mai intind firul deloc si-l las liber sa se intinda sub tenssuinea swingerului si .......tac pac incepem sa prindem in sfarsit :D :D Parca nu-mi venea sa cred ca pescuiesc pe acelas stand :!: :!: Swingerele nu se mai urcau singure in sus .... Si incepem sa prindem noi voiniceste si culmea majoritatea bucati mari intre 6 si 12 kg .Se da "alarma" la celelalte cluburi ca au inceput aia de la Green Lake sa prinda bine si vin tare din spate si uite asa se face `coada in spatele nostru de manageri trimisi sa vada ce sa intampla .... Cum majoritatea prindeau la pop-up mic cu saculet li se parea ciudat sa vada ditamai `ciorchinele la noi pe lansete si cred ca stiind ca sunt mistocar au zic ca fac bascalie :lol: :lol: Si uite asa am reusit sa urcam in clasament dar insuficient sa ajungem in primii 3 . Am pierdut jumatate de concurs si ne-a fost fatal ....

Acum ma gandesc ca totul era logic dar cand esti la un concurs asa important faci greseli din cauza presiunii psihice . Eram afectat de vestile de la celelalte echipe ale noastre ca se `scufundau in clasament cate-un pic ,cate-un pic si eu eram captiv in stand si nu-mi puteam da seama unde greseau . Am gresit cand am intrat in stand in loc sa raman manager dar asta-i viata ....am considerat ca baietii au ajuns la o valoare la care nu trebuie sa ma bag peste ei cum pescuiesc..... si din pacate avem pescari buni ,muncitori dar tot le lipseste experienta . :roll:

-Sa revenim la subiect :D -Noi lansam , intindeam firul din bat ,puneam swingerii si plumbul cu montura incepea se scufunde in namol putin-cate putin pana urcau swingerii in bat ... Cum pescuiam cu momeli mici si pop-upuri mici se bagau in namol si nu prea "simtea" domnul crap ca-i hrana sub acel namol . Cu o momeala mare +meltexul atasat cred ca am schimbat "mesul :wink:

In concluzie mai am multe de invatat si nu mi-e rusine sa recunosc cand gresesc ...Am gresit ,am platit :wink: .


Am dat pana acum de exemple diferite de ce-am patit eu .... e de ras de multe ori cand citesti ce greseli pot face dar se intampla si la case mai mari :wink: Nu ma consider un pescar complet ....sunt doar un pescar care incearca sa invete in continuare pe propria "piele" . La finalul fiecare-i partide trebuie sa te gandesti unde ai gresit in loc sa dai vina ca :am fost furat ,loc prost ,nada proasta ,etc ...Trebuie sa inveti sa pierzi inainte de- a invata sa castigi ! :wink:

o zi buna ...nu corectez ce scriu ca nu am rabdare si mai "mananca" din pacate tastatura unele litere ...a draku tastatura s-o schimb
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

BIG, BIG LIKE !!!

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Andrei91 »

Frumoase povestile iulian, experienta spune totul intr-un concurs, mai asteptam si altele, poate reusesti sa atinci si alte subiecte mai fierbinti, din concursuri cu siguranta.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

schimbam putin subiectul si `vorbesc in calitate si simplu pescar ...nu are nici o treaba ca sunt fondator de club .

va rog pe toti sa va indreptati catre cluburi de pescuit . Cascati bine ochii unde va duceti si faceti acest pas . Aveti numai de castigat daca intrati intr-un club bine organizat . Sunt foarte multe lucruri bune pe care le puteti invata fara sa cheltuiti o gramada de bani pana invatati pe propria piele .Pierdeti timp si bani aiurea :wink: . Eu personal am incercat sa ajut cat mai mult dar din pacate exemplu meu nu a fost urmat de alte cluburi asa zise sportive . Acum sint in `trend cluburile de mercenari care investesc numai in membrii cu experienta . Nu sta nimeni sa mai creasca in ograda pescari cand poate sa-i "cumpere" de la fraierele de cluburi care i-a crescut . Anul trecut au fost "cumparati" inca doi membrii dupa ce mai pierdusem 3 pescari de baza din club si de suparare era sa dizolv tot clubul . Nu concepeam atunci ca noi sa crestem 3-4 ani un pescar luat de la zero si pe urma sa concureze impotriva noastra . Dumnezeu e sus si are grija de toate :wink: Intre timp m-am gandit ca trebuie sa fim mandrii de ce-am realizat noi si trebuie sa ne uitam cu mandrie la ce-am realizat in club ,chiar daca "copii" nostrii au `zburat la alte cluburi .

Dupa 6 ani o iau de la capat si "cresc" o generatie noua de pescari dar de data asta suntem suficienti `veterani ca sa mearga mai repede acest proces de `crestere .Ma rog ca mai multe cluburi sa ne ia exemplu si sa-si creasca proprii pescari in club de la zero .Poate conducatorii de cluburi citesc aceasta postare si din bugetul generos acordat "mercenarilor" pun o mica parte si pentru cresterea unor noi geneatii de pescari . Alfel o sa ne prabusim :wink:

o zi buna va doreste un simplu pescar care nu a avut sansa vostra in 2006 si-a trebuit sa se descurce singur si-a pierdut o gramada de timp si bani ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Andrei91 scrie:Frumoase povestile iulian, experienta spune totul intr-un concurs, mai asteptam si altele, poate reusesti sa atinci si alte subiecte mai fierbinti, din concursuri cu siguranta.
--------

daca definesti "fierbinti " poate inteleg ce vrei sa povestesc ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Din concursuri adunate !

Mesaj de pharaoh »

Iulica, plusez la ce ai scris tu spunand ca, pe langa ai vostri, ati avut bunavointa si disponibilitatea sa impartasiti si cu altii, chiar fiind din alte cluburi, cate ceva din experienta voastra, fie pe balta, ca parteneri de pescuit, fie cu sfaturi cand v-a fost solicitat ajutorul. Stii la ce ma refer si va multumim si pe aceasta cale.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

petre iulian scrie:
Andrei91 scrie:Frumoase povestile iulian, experienta spune totul intr-un concurs, mai asteptam si altele, poate reusesti sa atinci si alte subiecte mai fierbinti, din concursuri cu siguranta.
--------

daca definesti "fierbinti " poate inteleg ce vrei sa povestesc ... :wink:
---------

sunt niste chestii care nu se pot scrie :wink: . Un subiect ar fi cum sa "furi" daca arbitrii/vecinii sunt slabi pregatiti . Prin furt sa nu intelegi ca furi pur si simplu ....doar pacalesti arbitrii/vecinii prin diferite trucuri :lol:

Sunt subiecte care nu se pot scrie aici si numai membrii clubului au aceste informatii ....

dau dar un simplu exemplu ca sa se inteleaga mai bine notiunea de "furt" .

-Eram cap de stand la CN si noaptea ma tot controlau arbitrii sa nu arunc inafara standului delimitat .Din prima am invatat membrii clubului ca la orice concurs trebuie sa se impuna din prima si sa incerce la primele lansari sa le "fure" vecinilor din stand :wink: Daca te impui din prima si-ti delimitezi standul mai mare asa ramane tot concursul . Unde merge ,merge unde nu , nu :wink: dar functioneaza acest "furt" .

Bun.... eram cap de stand si noaptea venea si controla lanseta din dreapta (lanseta 4 )ca acolo nu aveam standuri ,eu fiind cap de stand . Am schimbat firul cu unul negru la lanseta 3 si cu aia aruncam in stanga standului (in afara standului ) . Venea arbitrul noaptea si se uita logic la ultima lanseta fara sa vada ca alta lanseta (lanseta 3) este inafara standului :wink: E logic ce zic eu dar eu folosesc acest stil noaptea chiar daca nu sunt cap de stand dar vreau sa le i-au fata la vecini fara sa-si dea seama ... :lol: Daca li se pare ceva ciudat ca arunc in fata lor , vin si se uita la lanseta din-spre ei (lanseta 4 ) si nu-si inchipuie ca am defapt lanseta doi peste el .

La un concurs pe Peris am tot dat peste vecinii din dreapta noastra pana s-a prins de smecherie ca le tot luam lansetele lor cu lanseta doi :lol: :lol: .. In dreapta noastra era Stefan -NAVITAS care mi-a zis ca-i luam de prosti :lol: :lol: Am fost prins atunci dar merge de multe ori `smecheria . Pescarii mai experimentati fac asta si incearca si la mine dar ....nu le merge . Le zic din prima ca nu merge si se potolesc .... Unde merge merge ....unde nu ..nu :!: In concurs trebuie sa fi rau ,sa-ti sti drepturile si sa nu lasi nimic de la tine ...pentru asta trebuie sa fi atent si sa casti ochii mereu (noapte-zi) si sa nu pui botul la vrajeala vecinului ca ,i-a scapat si data viitoare nu se mai intampla ....daca esti slab esti calcat in picioare si daia suntem vazuti noi ca si club ca unii "ai draku" .

Acesta este defapt marele "furt" povestit ... dar sunt multe :D :D :D
Poate va indrebati de ce trebuie sa "musti" din alt stand si va raspund ca tu ,cu cat iti faci standul mai mare cu atat ai sanse sa prinzi mai mult :wink: Pur si simplu "tai" standurile vecine daca le pui o montura de-a ta in fata si le "furi" pestii :D :D :D

Stiu ca nu-i frumos da-i sanatos si face parte din concurs ....Aveti grija cand cadeti langa mine ca nu concep sa nu "musc" din standul vecinilor macar un metru.....nu ma simt bine :lol: :lol:


o zi buna si luati aminte ce scriu :idea:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DumiD »

petre iulian scrie:
---------

sunt niste chestii care nu se pot scrie :wink: . Un subiect ar fi cum sa "furi" daca arbitrii/vecinii sunt slabi pregatiti . Prin furt sa nu intelegi ca furi pur si simplu ....doar pacalesti arbitrii/vecinii prin diferite trucuri :lol:

Sunt subiecte care nu se pot scrie aici si numai membrii clubului au aceste informatii ....

dau dar un simplu exemplu ca sa se inteleaga mai bine notiunea de "furt" .

-Eram cap de stand la CN si noaptea ma tot controlau arbitrii sa nu arunc inafara standului delimitat .Din prima am invatat membrii clubului ca la orice concurs trebuie sa se impuna din prima si sa incerce la primele lansari sa le "fure" vecinilor din stand :wink: Daca te impui din prima si-ti delimitezi standul mai mare asa ramane tot concursul . Unde merge ,merge unde nu , nu :wink: dar functioneaza acest "furt" .
...si io care ma miram si partial indignam ca un pescar castiga un concurs pozandu-se cu pestele altuia....NO COMMENT
de cinste si corectitudine a auzit cineva din tagma asa zisilor pescari de competitie? sau toata lumea e pe furt?

Avatar utilizator
iulius_gherase
Mesaje: 309
Membru din: Mie Dec 12, 2012 19:50
Puncte: 0
Localitate: Botosani, jud.Botosani

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de iulius_gherase »

Foarte bune aceste povestioare...ceva din care sa inveti...sa "furi" din pataniile altora si sa nu patesti la fel...multumim...si in ultimul rand felicitari pentru ca mai "dati din casa"
Bucovina Carp Club
C.M.M.C. 21,425 kg M.V.2

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

pharaoh scrie:Iulica, plusez la ce ai scris tu spunand ca, pe langa ai vostri, ati avut bunavointa si disponibilitatea sa impartasiti si cu altii, chiar fiind din alte cluburi, cate ceva din experienta voastra, fie pe balta, ca parteneri de pescuit, fie cu sfaturi cand v-a fost solicitat ajutorul. Stii la ce ma refer si va multumim si pe aceasta cale.

----------

consider clubul vostru ca si un "copil" de-al meu . In 2014 in Toamna discutan cu Dan Arghirescu despre club si eu personal i-am zis sa infinteze unul :wink: . Am ajutat cu tot felul de informatii cum trebuie structurat , i-am pus la dispozitie regulamentul nostru de functionare si am ajutat cum am putut . Initial am vrut sa facem un proiect nou -Green Lake -Constanta dar nu mai facem fata clubului din Bucuresti si mai rau ne complicam .

Ma uit la voi si ne vedem pe noi in urma cu 5 ani plini de noi .... este o perioada foarte frumoasa acum dar cand incep sa creasca pescarii ca si valoare , incep problemele ... O a vedeti ca pescari care-si "dadeau cu batul in cap cand intepau un peste " :lol: dupa ce cresc si invata de la veterani , incep cu "ifosele" de mari pescari ...Eu sunt patit cu pescari crescuti de la zero de mine si dupa 2-3 ani sa uite ca tot ce-a invatat a fost de la mine si sa zica " da-l in p..la mea , ma invata eu ce sa fac ?"

o sa vina si randul vostru :oops: :oops: .. Asa-s oamenii :oops:

Am discutat cu Dan aceste probleme care o sa apara ....o sa vedeti ..

In rest ce sa zic ... sunt mandru de voi :wink: Fir intins in continuare Fortza club Tomis Constanta daca nu era situatia asta financiara sunt sigur ca "fenomenul Green Lake " `domnea multi ani si calcam in picioare "concurenta" :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”