Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

jugarucristian scrie: Iar in legatura cu aruncatul de nada multa in apa, aveam si noi vreo 150 de kg, sau poate mai multa, deci nu era o problema daca intra pestele aproape si trebuia tinut pe pat si sincer nu cred ca am dat mai milt de 15 kg, chiar daca asta a fost lucrul facut prost de noi...nu trebuia nadit nici macar o bila, daca ma intrebi acum....
Asta este pescuitul si trebuie sa ne adaptam de fiecare data :)
-------

daca nu va adaptati repede/ deloc :oops: la `mersul baltii aveai doua variante :

- dadeai vina pe loc
-nada era de vina .. :lol:

Anul asta majoritatea pescarilor care nu au prins pe Corbu , asa au gandit ... :wink: nada a fost de vina ... ne-au facut "astia" la nada :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de gabi1 »

Deja m-am crăcănat de râs. :lol: :lol: :lol: :lol:
Oprește ''o porție'' și pentru mâine! :wink: :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

petre iulian scrie:Anul asta majoritatea pescarilor care nu au prins pe Corbu , asa au gandit ... :wink: nada a fost de vina ... ne-au facut "astia" la nada :lol: :lol:
De cand pescuiesc si cred ca pescuiesc dinainte sa invat sa merg :lol: :lol: :lol: , nu am dat vina pe nada in nici o situatie, am zis ca nu a fost cum trebuia, mai tare, mai moale, dar nu am dat vina pe ea, "am mesterit" la ea pana a ajuns la consistenta dorita, fie vorba de bile sau prafuri :mrgreen:
Sa nu mai aducem vorba de concursuri castigate cu decathloane,sunt putine,dar s-au castigat cu bilele astea contra celor mai tari bile, ce sa mai zicem atunci?
Dupa mine, daca pici pe locul unde este pestele, poti sa dai si cu..........................
LOCUL bate nada, pescarul,scule, tot...
C.S SENZOR TEAM

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

jugarucristian scrie:
petre iulian scrie:

LOCUL bate nada, pescarul,scule, tot...
Degeaba ai cel mai bun loc daca nu stii ce sa faci acolo, exact exemplu de mai sus cu challenge peris si Istrate prins pe 7 intre Dan Draguloiu si Petre iulian. :)

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de jugarucristian »

Eu vorbesc de situatia in care acelasi pescar pescuieste acelasi loc, sau aceleasi locuri, nu de pescari, nade diferite(nu detaliem ca sunt multe de spus :lol: :lol:).
Sunt situatii, daca nu de fiecare data, ca atunci cand revii, cu aceasi nada,bere,vodka,dispozitie,parteneri, etc., prinzi de 100 de ori mai bine, ori nu vezi tac si te cam ia capu'.......
C.S SENZOR TEAM

martinik
Mesaje: 248
Membru din: Mie Iul 09, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: buc

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de martinik »

osc1or scrie:Postarile lui Iulica sunt pline de util.
Cine vrea sa inteleaga, intelege...
Eu sunt unul din multii pescari care nu am prins peste langa "vulpoi" batrani pe la concursuri (si am fost direct "faultat" si de Iulica, si de Ghita, si de Pate, si de Darla)...
Ii urmaream unde arunca, aruncam si eu langa ei, ei prindeau, eu nu...
Am nadit masiv sa il tai pe Iulica care nadea fals "pt fraieri"... ca el pescuia in alte locuri defapt..
Am vazut la Darla si la Gheran' cum la fiecare peste mai scoteau o lanseta si mereu cand aruncau o faceau cu o lanseta sus si una jos cat sa nu inteleg unde au prins defapt...

Am auzit ca unii nadesc cu pietre, altii pun zeama de boilies in spomb.. sunt muulte trucuri de care ramai masca .

Intamplare adevarata pe corbu, std din dr mea prindeau bine si tineau pestele din cobra la 100 mt, eu cu toate ca ieseam peste ei, langa ei nu reuseam sa le trag pestele........atunci a aparut ideea salvatoare.........am bagat 2 kg de solubile de 24 cat am putut de sus, pe la 140-145 mt,( vecinii nadeau unde aveau pestele), cand mai aveam 15-20 bile,........colegule baga 4-5 spomburi mici de pietricele la 100 mt unde aveam si noi clips...............,instantaneu , stg si dreapta s-au pus pe spomburi, nu a apucat sa de-a colegul decat de doua ori............vecinii nu s-au oprit vreo 30 minute.............urmarea,......pestele de la ei de pe pat s-a speriat, a urcat in larg unde a dat peste solubilele mele schimband roata.......
M-am felicitat si ne-am vazut de treaba. :))))

DaFishMan
Mesaje: 70
Membru din: Mar Apr 08, 2014 22:22
Puncte: 0
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de DaFishMan »

Si ca sa-ti raspund eu la intrebare ...Da se numeste "furt" cand pescuiesti la altul in stand dar pescarul trebuie sa stie ca pescuiesti la el in stand :wink: Daca `dormi pe tine , nu ai cum sa-l prinzi pe "hot" cum iti "fura" pestele din fata :wink:
M-am prins, hotul neprins este negustor cinstit :lol:
Pai daca omul doarme pe el (pe banii lui dealtfel), nu este suficient sa te bucuri ca ai deja un avantaj gata creat si sa-ti vezi de treaba ta cat poti tu mai bine la tine in stand??? Nu, mai trebuie sa si furam de la el, ca sa fie treaba treaba...
Este mai mult decat evident ca nu vorbim aceeasi limba... trebuie sa parasesc aceasta discutie :lol:
Fire intinse si numai bine la toata lumea!

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Simu Alexandru »

Hai cu povestea de la challenge :))
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Alex Coclet »

Va spune si eu o intamplare cu Iulian la Cupa Primaverii in 2013 parca.
Era mansa a 2-a si picam pe A5 - Ponton 5. In dreapta noastra Iulian pe Ponton 6. In stanga Marian C-tin.
Incepem cu 2 lansete la 100 de metrii (plumb cu pasta si pop-up mic invelit in pasta) si 2 cat mai sus
(curate - plumb cu snow-man).
Nadeam numai din cobra la 100 de metrii. Primele trasaturi le avem de sus, constante, cam 1 peste la 30 de min. Stanga dreapta mai nimic.
Incep sa produca si lansetele de aproape, moment in care unul din parteneri se inteapa cu un carlig in deget. Raman singur pentru vreo 4 ore, ceilalti 2 mergand la urgente. Incep dublu-driluri in standul meu, pescuind cu fire subtiri pestii plecau stanga dreapta, nu puteam forta. Aici Iulian a fost super baiat, chiar m-a ajutat la minciog cu unul dintre pestii care au plecat in dreapta si l-am scos de pe pontonul lui.
Vin si partenerii, prinsesem foarte bine. Aveam cam 10 pesti la sac, stanga dreapta maxim 3,4 pesti.
Continuam acelasi stil de pescuit insa trasaturile se raresc. Nu ne pasa unde pescuiesc vecinii, unde nadesc, cat nadesc (era si normal, noi prindeam, ei nu). Insa pe timpul noptii, de fiecare data cand ieseam din cort sa intep sau sa schimb o lanseta, Iulian statea in fund pe ponton si nadea non-stop cu cobra - undeva aproape.
Imi ziceam in minte, de ce nadeste? ca trasaturi nu are...
Vine cantarul de dimineata , eu atipisem vreo 3 ore cu gandul ca stam bine.
Soc si groaza: noi dam 15 pestii, Iulian peste 25 de bucati.
De atunci nu mai sunt asa indiferent la ce se intampla in jur. Asa ca acest topic nu aduce decat plus de valoare pescuitului - chiar daca metodele folosite nu sunt cele mai ortodoxe :)

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano Ci4 XTB vs BBLC XTA CI4

Mesaj de petre iulian »

petre iulian scrie:hai ca zic si una "invers"

Anul trecut (2015) ne inscriem la un concurs (Eu -George si Ghita Adrian -3 veterani :lol: )numit "cupa internationala de boilies -Makonca -Ungaria .

Nu prea aveam informatii de balta dar noi "smecheri" nici nu interesa . Mergem pe premiza suntem buni ,avem nada de calitate si multa (Magnum -4Carp produsa de noi ) ,suntem beton pe echipament ,strategie .... :D :D

Dupa 11 ore ajungem pe balta si dupa extragerea locului asezam noi tabara cum stiam noi ca-i mai bine :lol: . Cort la 2 metrii de lansete ca sa stam langa ele ,cort de dormit la 25 metrii ca sa ne odihnim bine ,12 rezerve puse pe 3 sky-poduri fox , doua sky-iuri pentru cele 4 lansete ,doua cadite pentru primirea pestilor (stanga-dreapta ) ,40 de saci de pastrare ,6 mincioage :lol: :lol: si multe altele la o scara mare . Noi stiam ca se castiga cu peste o tona de peste si eram pregatiti de ciortan-viteza cu gandul ca Tata Nitu castigase cu 1,4 tone .Ne uitam uimiti la vecinii stanga-dreapta ca aveau cortul departe de lansete ,doar 3-4 lansete de rezerva ,o singura cadita ,doar 2 mincioage si ne frecam pe maini de bucurie ca suntem langa niste incepatori si le dam de sar din bocanci :lol: . Incepe concursul si aruncam 4 lansete si dupa o juma de ora scoatem un crap de 11 kg si unul de 13 :shock: . Noi credeam ca se prinde ciortan . Mai scoatem un crap depeste 10 kg si vazand ca vecinii nadesc incepem si noi asaltul .Vecinii(stanga-dreapta) erau din tara gazda si culmea ca erau echipe Makonka . Eram cu ochii pe ei si urmaream ce fac si faceam si noi :lol: . Nadim in jur de 200 de bukgari din pasta de boilies umpluti cu bile sparte ,nadim 3-4 ore in continuu la 2-3 cobre bile solubile si tari si ne punem pe asteptat gandind ca peste mult = multa nada . Stam noi si asteptam o ora .trei ore ,sase ore si nici un tac :oops: Vecinii nadeau in continuu dar ei tot prindeau .... Stam asteptam si pe seara ne decidem sa nadim greu asa ca am mai aruncat inca vre-o 300 de bulgari de pasta cu bile :lol: :lol: . Se face noapte si tot auzeam cobrele de la vecini asa ca nu ne lasam mai prejos si nadim din cobra cu randul cateva ore sa le aratam ca nu suntem niste amarati cu cateva kg de boiliesuri la noi . In fiecarenoapte aveau acelas obicei si anume sa nadeasca seara dupa ce se intuneca si pana dimineata sa doarma "cu paie pe ei " Noi stateam ca fraierii cate 2 pe lansete ,schimbam ,nadeam ne agitam si ei aveau 5-6 trasaturi pe noapte din care faceau 60-70 kg pe noapte si noi nimic .Sa nu o mai lungesc atat ,se intampla ceva ciudat ca noi cu cat nadeam mai mult cu atat prindeam mai putin si vecinii nostrii cu cat nadeau mai mult prindeau mai mult ....Nu concepeam ca boiliesurile Magnum care la noi faceau ravagii pe toate baltile noastre , aici speriau/alungau pestii. Abia dupa 3 zile de pescuit din cele 5 cat tinea concursul am realizat ca boiliesurile noastre nu erau pe placul crapilor de acolo . Aud fel de fel de aberatii ca nu conteaza boiliesul pe o balta bine populata dar daca erau in locul meu vedeam ca nu-i chiar asa . Am fost adevarat umilit de vecinii mei :oops: vedeam in stanga cum le trage la cate doua deodata , urma o pauza mica si vedeam cum le trage si celor din drapta ..... La noi oca . Vecinii din stanga au terminat cu 600 si ceva de kg , cei din dreapta cu 800 kg si noi cu 150 kg si asta ca in ultimele 2 zile am schimbat strategia . Dupa 3 zile am inceput sa pescuim la ciupeala si lansam cat puteam de tare peste patul buclucas facut de noi . Culmea ca nu prindeam decat la bile tari de 14 -belachan dar numai cu un meltex atasat cu 2-3 bile de acelas fel dar de diametrul 16 mm. dar cum nu am avut decat 2 borcane la noi le-am terminat repede si la alceva nu am mai reusit sa prindem ....Ca sa va dati seama de marimea pestilor pot sa spun ca locul 1 a castigat cu peste o tona de peste cu o medie de aproape 10 kg ...pesti nu ciortani cum credeam noi :lol: Majoritatea pestilor prinsi in zona noastra erau intre 8 si 15 kg cu mici exceptii /pesti de 22 -25 kg

Anul asta sunt chitit sa merg din nou la Makonca ca am o polita de platit .....Abia la final am realizat dupa catva informatii primite la premiere ca pestii sunt furajati cu pelete de peste deci trebuie o bila cu multa faina de peste , nu ai ce cauta acolo cu arome de fructe si multe alte informatii pe care noi le-am considerat monore ca doar suntem smecheri :lol:

o mare palma am primit in Ungaria dar nu ma las ....

Si uite asa anul asta scoatem o gama noua de nada numita Royal special pentru aceste situatii :wink: Boilies cu multa faina de peste, peste 40 % din 4 fainuri de peste si cu o aroma de carne si una foarte stearsa de fructa + cateva imbunatatiri la partea lichida :wink: ... Deocamdata este doar in test aceasta noua gama si nu se vinde :wink: dar o sa auziti de aceste bile :wink:

nu am mai corectat si sper sa intelegeti :wink:


----------------

Anul asta (2016) am revenit pe aceasta balta la acest concurs . Toata iarna m-am tot gandit la ce-am patit si nu concepeam sa vin iar dezamagit de prestatia noastra .Am inceput pregatirile cu o luna inainte :lol: . De data asta am ales sa `atacam cu o nada noua , cu 40 % faina de peste si ca aroma frankfurter si belachean .Ca sa fim siguri ca avem `di toate am cumparat si 100 kg de grambel de la Tata Nitu cu gandul ca poate cadem pe zona cu apa mica unde ciortanii fac legea . Echipa nostra era formata din mine , Danezu (Draguloiu ) si George Alexandru .Dupa un drum destul de lung ,ajungem pe balta cu o zi mai devreme si facem un tur al balti pe jos ca sa vedem si noi standurile . Cand ajungem in `spatele baltii unde era apa mai mica , vedem cum colcaie pestele pe langa stuf :shock: . Ne mai intalnim cu alti pescari romani care faceau si ei turul baltii si aflu ca tot pestele e retras pe apa mica la `bataie :oops: .Noi ne-am facut o mica schita cu standurile pe care le vrem si le-am numerotat in ordine . Noaptea am fost cazati la o gazda care ne-a inchiriat 3 camere in care am stat 3 echipe romanesti (una noi , una Dani Dan cu Gica `Particularu si una cei de la AS la Crap (AS vine de la Adrian si Seni , numele participantilor pt cine nu stie ). Binenteles ca s-a lasat cu spritzuri si am facut prapad la bere in seara aia . Dimineatza plecam pe balta voiosi si cu mari sperante ca tragem un loc bun . Acolo extragerea se face asa : Tragi bila cu standul , ai timp 2 minute sa te uiti pe harta si sa te sfatuiesti cu echipa si ai voie sa refuzi odata standul ..... Noi parca am tras numarul 7 de ordine din 32 echipe si pana la noi o observat ca toti fugeau de zona cu apa mare din sectorul A . Baga mana Danezu si scoate un A mare .....adica apa cea mai mare :oops: ... refuzam si tragem iar un A :lol: :lol: .. de data asta mai pe mijloc . Ajungem pe stand si cand ne uitam :shock: :shock: :shock: ce sa vezi ? ... am cazut exact pe acelas stand unde mai pescuisem odata cu un an in urma .In dreapta nostra vine Dani Dan si ma bucur ca mai avem si noi cu cine discuta 5 zile .De data asta am facut tabara departe de lansete si ne-am intins doua corturi Fox Royal XXL fata-n fata si intre ele un pavilon .Comfort maxim , stiam `joaca acum . Incepe concursul si dupa 24 ore ne dam seama ca se prinde bine numai pe zona cu apa mica si deja suntem pierzatori . Am nadit des dar cantitati foarte mici de frica sa nu mai stricam locul , nestiind daca nada nostra netestata e buna pt. aceasta balta .Norocul nostru a fost ca am avut vecini pe Dani Dan si Gica si stateam impreuna mai mereu .Ne-a hranit Dani Dan cu detoate .... facea cate-un ceaun de varza cu afumatura si fel de fel de mancaruri de ne-am ingrasat la acel concurs . Eu personal nu prea il cunosteam pe Dani Dan ca persoana , dar am fost uimit acum de ospitalitatea omului . Ce sa zic ... Jos palaria :wink:
Dupa 3 zile de pescuit ma duc in standul celor de la AS la Crap si observ ca ei au un inaintaj mono foarte gros si intreb de ce pescuiesc asa ? Raspunsul a cazut ca un trasnet peste mine ....nu e voie cu inaintas textil :lol: .. Intreb cine a facut misto de ei pt. ca noi am pescuit anul trecut cu textil si acum avem la fel si nu ne-a zis nimeni nimic . Plec razand si le povestesc colegilor de echipa ce-au zis si George intra la banuieli .... Daca o fi asa ?... Explic ca nu are cum sa fie asa ca doar anul trecut a venit arbitrul cu montura nostra cu tot cu inaintas textil cand am agatat atropa si ei au repozitionat-o :lol: . Cat de `chior sa fi ca arbitru sa nu vezi ca montura este pe un fir textil cand o restitui participantului ? :lol: Ma duc la Dani Dan si ma uit la lansetele de rezerva si ..... stupoare :oops: ... avea fir mono ca inaintas . Ma si gandeam cum noi am pescuit aproape 9 zile fara sa observe nimeni ca noi avem textil , mai ales ca aveam o gramada de lansete de rezerva ...Ne da Dani Dan o rola de mono conic si ne apucam sa schimbam inaintasul . Pescuitul era unul de relax .... ziua nu tragea decat dimineatza intre 7 si 10 si noaptea deloc . Asteptam orele astea in fiecare zi si atunci reuseam sa prindem si noi 2-4 pesti .Pe apa mica faceau recital si deja eram simplii spectatori . :oops: Aveam o singura lanseta la care prindeam mai bine si asta pt. ca receptiona toate `tranvaiele din balta . Era o lanseta cu un elicopter de distanta si care avea firul cel mai subtire , respectiv 0,20 si lansam cat putem noi de tare spre mijlocul baltii . Am reusit sa prindem 3-4 `tranvaie si sa mai scapam inca cateva , dar ciudatenia era ca toti pestii aveau monturi de la Tata Nitu in `bot .... :lol: Am recunoscut monturile imediat si la final am restituit monturile lui Nitu .
La finalul concursului am plecat dejamagiti ca nu am reusit macar sa ne dam seama daca noile bile sunt bune .... la cat peste era pe zona nu am putut trage nici o concluzie :wink: . Am prins in jur de 180 kg cu o medie cred ca 9-10 kg ...

Am zis : ne ne lasam ....pana nu ne canta si noua imnul Romaniei :wink: . Speram sa participam si la anul dar cum inca nu se stiu datele CN-ului sigur , nu putem sa ne inscriem :oops: :oops:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”