Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Am uitat sa zic ca anul trecut pe Doripesco , la un concurs mai lejer(48 ore) si taxa mai mica(top 6-7 pesti parca ) am incercat strategia cu bile mari la carlig si nadit doar cateva bile direct pe montura . La final am realizat ca am luat un mare `bot si aceasta strategie a fost gresita ... E important de stiut acest mic detaliu scapat . :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Alexandru Popescu »

cam mult ti-a luat Iulian sa incepi sa ne povestesti. asteptam si alte povestioare, poate chiar de la cn.
...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Alexandru Popescu scrie:cam mult ti-a luat Iulian sa incepi sa ne povestesti. asteptam si alte povestioare, poate chiar de la cn.
-------------
de la CN am povestit ... ultima mea participare ca jucator a fost in 2015 si e `povestea `celebra de pe B-uri :D Se pare ca anul asta sunt inclus in lotul jucatorilor si mi-au mai dat o sansa :lol:

Cu , Corbu e mai greu pt. mine sa povestesc ceva pt. ca nu prea am participat la concursuri si nu stiu `mersul . Am de ales intre Corbu si Doripesco si mereu am ales Doripesco ..... Daca-mi pun `mintea si ma inscriu la toate concursurile de pe Corbu , o sa-i dau de cap . Acum ceva ani cand era balta populata bine , eram un client al podiumurilor dar ...din pacate s a rarit pestele si-am renuntat sa mai particip la competitii pt. acest motiv . Stilul `ciuguleala si tare-n fatza nu-mi place si cum nu sunt nici un `tunar veritabil am devenit doar un cotizant .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu e chiar asa. E usor sa recomanzi 60 kg de bile cand pe tine poate nu te costa nimic, dar chiar si la 15 lei/ kg cat costa la productie, tot este o suma mare ptr un pescar de rand : 900 lei. Sau 2400 lei ptr cei care cumpara la 40 lei/kg. Plus taxa la concurs 2400, plus deplasare si ...altele, hopa te-ai dus in 6-7000 lei. Ai sanse 1 din 24 sa castigi si sa-ti scoti banii, si sa mai ramana si de-o ciorba !!! Pai asta e combinatie ? :D Ptr cine vinde boiliesuri, da. :D

Ps. Eu cunosc pescari care au prins tona de peste la Doripesco fara sa foloseasca niciun boilies.
Ps 2. Si cunosc si pescari care au venit cu niste bile celebre de 5000 lei si au terminat pe 23.
Concluziile le trageti voi.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

Pe Doripesco singurele concursuri numai pe cantitate sunt cele la individual .... in rest numai cantitate-calitate si Top 10 pesti . Am specificat ca sunt 2-3 echipe periculoase care fac cantitati mari dar la calitate sunt codasi cu stilul `bulgareala ... :wink:

Ca si costuri te asigur ca cine da o taxa de 2.500 lei si mai pui minim inca 1000 pt. deplasare/cazare/consumabile /etc o sa investeasca si in nada destul :wink: .

Doripesco are `clientii ei fideli care vin mai mult de placea pescuitului de aici in regim de competitie si nu primeaza factorul `castig :wink: Daca faci socoteala de acasa cat trebuie sa cheltuiesti si cat poti castiga ... atunci stai acasa sigur cand tragi o `linie .

Acest site, este unul de pescari de competitie mai mult si multi daca nu sunt de acord cu ce povestesc eu , ma poate contrazice .... dar cu argumente traite de ei ... nu din auzite , .... din pareri personale `traite pe balta . Sa mai povesteasca si altii intamplari de la Doripesco sa vedem daca sunt si alte strategii / nazi folosite etc ...care le-a adus podiumuri la general . O sa incerc sa scot din discutii/povestiri acest subiect legat de cantitati de nada folosita ... dar face parte din strategia unui concurs si de multe ori e important :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de niku_doc »

Vladut Mateianu scrie:Nu e chiar asa. E usor sa recomanzi 60 kg de bile cand pe tine poate nu te costa nimic, dar chiar si la 15 lei/ kg cat costa la productie, tot este o suma mare ptr un pescar de rand :
Daca faci bile doar cu gris, malai, faina, uruiala, rumegus si nisip le scoti cu 15lei/kg, poate si mai putin... cand vorbim de robin red (10-15%), GLM, WPC, etc, nu prea cred ca ai cum sa scoti bile la 15lei...

Un pescar de rand nu cred ca se va inscrie intr-un concurs cu taxa de 1500-3000lei, la Doripesco....decat daca "detine" si se poate lipsii de banii cheltuiti la un astfel de concurs...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

e bine sa nu deviem de la subiectul principal ..."Povestiri din concursuri "
o sa intram in zona can-can si transformam si acest subiect in unul deloc agreeat de multi useri ...
Nu raspund la `provocari :D :D


niste intrebari legate de anumite competitii sunt bine venite si poate mai raspund si altii din `culisele unei competitii :wink: Eu povestesc stilul nostru cu boiliesuri dar sunt la fel de bune si alte stiluri in unele situatii ... din pacate nu sunt expert in bulgareala dar am vazut o echipa care are bulgarii preparati in functie de cum reactioneaza pestele ... bulgari care se sparg direct la impactul cu apa , bulgari care se desfac in 2 ore , in 3 ore etc ,etc Aici e interesant cum reusesc sa-i faca pe `ore ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de eugen dragnea »

Poate ajuta la argumentarea cantitatii mari de nada necesare in anumite concursuri;

In conditii optime de oxigenare si temperatura (25-28 grade celsius) un crap in 24 ore consuma hrana in medie aproximativ 5% din masa corporala (adica un crap de 10 kg mananca 500 grame),daca consideram ca pestele prins reprezinta jumatate din pestele ce ne trece prin fata (asta este cazul fericit,pertinent ar fi sa spunem ca cel putin trei sferturi din peste pleaca din standul nostru neprins) si am prins sa zicem 100 kg in 24 h,atunci ar trebui sa nadim cu 5 kg,asta fara sa tinem cont de purgativele din nada care reduce cel putin la jumatate timpul de stagnare al furajului in intestin (in mod normal la temperatura data de cand inghite bila pana o caca trec aproximativ 4 ore daca are componente foarte digestibile,ca o comparatie la o apa de sub 10 grade celsius acelasi lucru se intampla dupa 20- 24 ore),trebuie inteles faptul ca pestele nu mai are unde sa bage,nu ca nu mai vrea sa manance.La toate astea se adauga disiparea in apa a particulelor mici,pestii foarte mici+alte vietati acvatice concurente pe hrana,pierderile in mal ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de eugen dragnea »

petre iulian scrie: ... bulgari care se sparg direct la impactul cu apa , bulgari care se desfac in 2 ore , in 3 ore etc ,etc Aici e interesant cum reusesc sa-i faca pe `ore ...
Pai baga in ei ceva care nu se intelege bine cu apa... :wink:

In furajarea pestilor se practica purjarea cu uleiuri deasupra granulelor pentru a le face mai rezistente la patrunderea apei in interior...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

@ eugen dragnea

pe o balta cu crapi cu o medie de 6 kg(nu sunt sub 3 kg ) si cu o densitate de 2 tone pe hectar ... cam cat crezi ca `papa pestii pe hectar in 24 ore ?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”