Din concursuri adunate !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
niku_doc
Mesaje: 400
Membru din: Dum Aug 30, 2015 18:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de niku_doc »

Vladut Mateianu scrie:Nu e chiar asa. E usor sa recomanzi 60 kg de bile cand pe tine poate nu te costa nimic, dar chiar si la 15 lei/ kg cat costa la productie, tot este o suma mare ptr un pescar de rand :
Daca faci bile doar cu gris, malai, faina, uruiala, rumegus si nisip le scoti cu 15lei/kg, poate si mai putin... cand vorbim de robin red (10-15%), GLM, WPC, etc, nu prea cred ca ai cum sa scoti bile la 15lei...

Un pescar de rand nu cred ca se va inscrie intr-un concurs cu taxa de 1500-3000lei, la Doripesco....decat daca "detine" si se poate lipsii de banii cheltuiti la un astfel de concurs...

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

e bine sa nu deviem de la subiectul principal ..."Povestiri din concursuri "
o sa intram in zona can-can si transformam si acest subiect in unul deloc agreeat de multi useri ...
Nu raspund la `provocari :D :D


niste intrebari legate de anumite competitii sunt bine venite si poate mai raspund si altii din `culisele unei competitii :wink: Eu povestesc stilul nostru cu boiliesuri dar sunt la fel de bune si alte stiluri in unele situatii ... din pacate nu sunt expert in bulgareala dar am vazut o echipa care are bulgarii preparati in functie de cum reactioneaza pestele ... bulgari care se sparg direct la impactul cu apa , bulgari care se desfac in 2 ore , in 3 ore etc ,etc Aici e interesant cum reusesc sa-i faca pe `ore ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de eugen dragnea »

Poate ajuta la argumentarea cantitatii mari de nada necesare in anumite concursuri;

In conditii optime de oxigenare si temperatura (25-28 grade celsius) un crap in 24 ore consuma hrana in medie aproximativ 5% din masa corporala (adica un crap de 10 kg mananca 500 grame),daca consideram ca pestele prins reprezinta jumatate din pestele ce ne trece prin fata (asta este cazul fericit,pertinent ar fi sa spunem ca cel putin trei sferturi din peste pleaca din standul nostru neprins) si am prins sa zicem 100 kg in 24 h,atunci ar trebui sa nadim cu 5 kg,asta fara sa tinem cont de purgativele din nada care reduce cel putin la jumatate timpul de stagnare al furajului in intestin (in mod normal la temperatura data de cand inghite bila pana o caca trec aproximativ 4 ore daca are componente foarte digestibile,ca o comparatie la o apa de sub 10 grade celsius acelasi lucru se intampla dupa 20- 24 ore),trebuie inteles faptul ca pestele nu mai are unde sa bage,nu ca nu mai vrea sa manance.La toate astea se adauga disiparea in apa a particulelor mici,pestii foarte mici+alte vietati acvatice concurente pe hrana,pierderile in mal ...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de eugen dragnea »

petre iulian scrie: ... bulgari care se sparg direct la impactul cu apa , bulgari care se desfac in 2 ore , in 3 ore etc ,etc Aici e interesant cum reusesc sa-i faca pe `ore ...
Pai baga in ei ceva care nu se intelege bine cu apa... :wink:

In furajarea pestilor se practica purjarea cu uleiuri deasupra granulelor pentru a le face mai rezistente la patrunderea apei in interior...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de petre iulian »

@ eugen dragnea

pe o balta cu crapi cu o medie de 6 kg(nu sunt sub 3 kg ) si cu o densitate de 2 tone pe hectar ... cam cat crezi ca `papa pestii pe hectar in 24 ore ?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de eugen dragnea »

petre iulian scrie:@ eugen dragnea

pe o balta cu crapi cu o medie de 6 kg(nu sunt sub 3 kg ) si cu o densitate de 2 tone pe hectar ... cam cat crezi ca `papa pestii pe hectar in 24 ore ?
aproximativ 100kg in lunile mai-septembrie (la Doripesco nu prea e canicula ca sa nu manance in iulie-august ca deaceea a supravietuit ferma piscicola acolo,printre altele!!!), in bazinele cu pesti intre 1-3 kg merge spre 150 kg pentru ca-s mai tineri,adolescenti,cam cum eram noi pe la 15 ani cand lingeam farfuriile pe fuga sa ne intoarcem repede intre blocuri la laptegros...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

niku_doc scrie:
Daca faci bile doar cu gris, malai, faina, uruiala, rumegus si nisip le scoti cu 15lei/kg, poate si mai putin... cand vorbim de robin red (10-15%), GLM, WPC, etc, nu prea cred ca ai cum sa scoti bile la 15lei...
Pretul de cost ai unei solubile cu ce scrii tu mai sus (fara rumegus si nisip) este de 3-4 lei/kg.
Pretul maxim al unui boilies de super top, cu tot ce vrei tu, este in jur de 15, poate 20 lei ptr producatorii mici care nu iau cantitati mari sau nu iau direct de la sursa ingredientele. Apropo, vezi ca RR,GLM sau Wpc sunt cam invechite, au aparut variante mai bune.... Daca este vreun producator care sa ma contrazica(cu argumente) ca il costa mai mult de 20 lei kg de solubile la productie sa intervina. Eventual si cu o reteta, revin eu apoi cu pretul de achizitie al ingredientelor vrac.
niku_doc scrie:Un pescar de rand nu cred ca se va inscrie intr-un concurs cu taxa de 1500-3000lei, la Doripesco....decat daca "detine" si se poate lipsii de banii cheltuiti la un astfel de concurs...
Aici ai dreptate. Doripesco este un fel de Fata Morgana. O iluzie ptr multi care cred ca pot castiga, chiar daca nu ii ajuta talentul, experienta, rezistenta fizica... Doar au bani si cred "miez"... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Stoica dragos »

Eu chiar nu te inteleg acum Vladut ... ani de zile ai tras pe pescari cu preturi la bile mult mai mari ca acum ...cu taxe din concursuri de iti ramaneau sute de mil pe concurs...ai vandut produsele senzor cu 200% adaos ...acum nu inteleg de ce te iei de toata lumea ...ba de organizatori ca le raman bani multi ...ba de producatorii de bile .... nu inteleg frustrarea asta a ta .. atata timp cat tu ai fost pionierul adaosurilor colosale !!!
Lasa oamenii sa isi faca afacerea ...
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Vladut Mateianu »

Stoica dragos scrie:Eu chiar nu te inteleg acum Vladut ... ani de zile ai tras pe pescari cu preturi la bile mult mai mari ca acum ...cu taxe din concursuri de iti ramaneau sute de mil pe concurs...ai vandut produsele senzor cu 200% adaos ...acum nu inteleg de ce te iei de toata lumea ...ba de organizatori ca le raman bani multi ...ba de producatorii de bile .... nu inteleg frustrarea asta a ta .. atata timp cat tu ai fost pionierul adaosurilor colosale !!!
Lasa oamenii sa isi faca afacerea ...
bati campii. rau de tot. cum poti sa zici ca-mi ramaneau sute de milioane pe concurs ? nu am intins niciodata coarda, castigurile au fost in limita bunului simt. dupa investitii mari in echipament, dotare si promovare.
referitor la nada, pot sa am adaos si 1000%, nu cred ca este treaba ta. dar nici nu o sa ma vezi ca mint cu nerusinare spunand ca ma costa 40 lei un kg de bile si ca il vand cu 50...

este dreptul meu sa scriu cum vad lucrurile. cu bune si cu rele. chiar daca pe unii ii deranjeaza. nu uita ca este o lume creata si de mine....alaturi de alti pionieri ai carpfishingului romanesc.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Din concursuri adunate !

Mesaj de Stoica dragos »

Vladut Mateianu scrie:
Stoica dragos scrie:Eu chiar nu te inteleg acum Vladut ... ani de zile ai tras pe pescari cu preturi la bile mult mai mari ca acum ...cu taxe din concursuri de iti ramaneau sute de mil pe concurs...ai vandut produsele senzor cu 200% adaos ...acum nu inteleg de ce te iei de toata lumea ...ba de organizatori ca le raman bani multi ...ba de producatorii de bile .... nu inteleg frustrarea asta a ta .. atata timp cat tu ai fost pionierul adaosurilor colosale !!!
Lasa oamenii sa isi faca afacerea ...
bati campii. rau de tot. cum poti sa zici ca-mi ramaneau sute de milioane pe concurs ? nu am intins niciodata coarda, castigurile au fost in limita bunului simt. dupa investitii mari in echipament, dotare si promovare.
referitor la nada, pot sa am adaos si 1000%, nu cred ca este treaba ta. dar nici nu o sa ma vezi ca mint cu nerusinare spunand ca ma costa 40 lei un kg de bile si ca il vand cu 50...

este dreptul meu sa scriu cum vad lucrurile. cu bune si cu rele. chiar daca pe unii ii deranjeaza. nu uita ca este o lume creata si de mine....alaturi de alti pionieri ai carpfishingului romanesc.

CRAPMANIA , EDITIA A 11-A

ORGANIZATOR : CS SENIOR CRAP, CU SPRIJINUL COMPLEXULUI “TWO LAKES, TWO BROTHERS”
PERIOADA : 13-17 MAI 2013
TAXA PARTICIPARE : 2100 LEI /ECHIPA 3 PESCARI
LOCURI : 33

ORGANIZARE :

VOR FI 3 SECTOARE VALORICE, FIECARE SECTOR AVAND 11 STANDURI. PE FIECARE SECTOR SE VOR PREMIA PRIMELE 3 POZITII.
VOR CONTABILIZA DOAR CEI MAI MARI 7 PESTI AI FIECAREI ECHIPE. SE PUNCTEAZA CRAPUL COMUN SI CEL OGLINDA, PRECUM SI AMURUL.


PREMII :

LOC 1 SECTOR 6.000 LEI + CUPE
LOC 2 SECTOR 2.500 LEI + CUPE
LOC 3 SECTOR 1.500 LEI + CUPE

MARELE PREMIU : 2.000 LEI (CUMULEAZA CU PREMIUL DE SECTOR, ASTFEL CASTIGATORUL URMAND SA INCASEZE 8.000 LEI) 
CAPTURA COMPETITIEI : 4.000 LEI - NU SE VA CONTABILIZA SI LA CAPTURA DE SECTOR ! ECHIPA CARE IL PRINDE ISI VA ALEGE DACA PESTELE VA FI DECLARAT CAPTURA SAU VA INTRA PE LISTA CELOR 7 ! 
CAPTURA SECTORULUI : CUPE(TROFEU CRAP)-CEL MAI MARE PESTE AL SECTORULUI, VA FI INCLUS SI IN LISTA CU CEI 7 PESTI AI ECHIPEI RESPECTIVE !
39 DE CUPE SI TROFEE !

Ia vezi reteta asta .... asa este nu e treaba mea cat adaos pui tu ,dar nici treaba ta daca dau altii chitante la concursuri si adaos la bilele produse .... ai respectul meu ca ai reusit atatia ani sa ramai singur in organizarea concursurilor si da e un fenomen din care esti un pionier , dar acum nu ii blama pe altii pentru ce ai facut si tu odata
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”