Dunarea- tehnici de pescuit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Sionut »

Salut, noi scoatem unde e cererea cea mai mare in jurul Bucurestiului, plus Tulcea daca se cer si permisele de delta.Pentru Galati trebuie sa ajungi la politia de frontiera sa soliciti singur.
CS APS

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de dancalinescu »

Iti multumesc frumos pentru informatii.
Nu stiam ca pescuitul la Dunare la GL intra in pravalia politiei de frontiera. Zonele unde se pescuieste de regula nu sunt tocmai zone de frontiera (ca la Giurgiu de exemplu). De exemplu, foarte multi pescari isi fac veacul in zona portului vis a vis de Autoritatea portuara sau chiar pe faleza.(pe malul opus de aceste locatii este Tulcea, deci nu e tocmai frontiera :P ) Prietenul care m-a invitat mi-a zis ca se duce sa isi ia vizele la permise (unul pt GL si unul pt Tulcea zicea ca are). Nu mi-a zis ca ar avea si PG si de aceea eram in ceata.
In orice caz, probabil am inteles eu gresit. Mersi inca o data de info. :)

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Sionut »

dancalinescu scrie:Iti multumesc frumos pentru informatii.
Nu stiam ca pescuitul la Dunare la GL intra in pravalia politiei de frontiera. Zonele unde se pescuieste de regula nu sunt tocmai zone de frontiera (ca la Giurgiu de exemplu). De exemplu, foarte multi pescari isi fac veacul in zona portului vis a vis de Autoritatea portuara sau chiar pe faleza.(pe malul opus de aceste locatii este Tulcea, deci nu e tocmai frontiera :P ) Prietenul care m-a invitat mi-a zis ca se duce sa isi ia vizele la permise (unul pt GL si unul pt Tulcea zicea ca are). Nu mi-a zis ca ar avea si PG si de aceea eram in ceata.
In orice caz, probabil am inteles eu gresit. Mersi inca o data de info. :)
Pentru orice pescuit in zona de frontiera iti trebuie viza de PG(a judetului, zona respectiva) pentru a fi in regula. E valabila regula pe toata Dunarea (cu mici exceptii, Bratul Borcea, Bratul Macin) pe Prut, pe orice apa care e granita de stat.
CS APS

Avatar utilizator
Marian Cosereanu
pescar de competitie
Mesaje: 1176
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 19:20
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Marian Cosereanu »

[quote="dancalinescu"]Pai de aia am zis si eu. Pe site-ul asociatiei unde esti tu membru nu zic nimic de PG pentru Galati. Recunosc ca nu cunosc legislatia cu privire la permisele astea. Eu vreau sa pot merge sa pescuiesc legal la Dunare in vecinatatea Galatiului. Am fost invitat de o cunostinta (el are premise etc, totul in regula) sa merg cu el la Dunare in primavera.[/quote

http://www.anpa.ro/contact/ perimis vlabil pe toate apele ne concesionate.
Nume utilizator schimbat din gazaru

radduu
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 03, 2016 9:08

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de radduu »

dancalinescu scrie:
radduu scrie:In partea de Vest a santierului naval, si in partea de Est a orasului, unde sunt niste epave.
Radu, tu esti din Galati?
Banuiesc ca acolo se pescuieste cu permis, nu? Daca nu ai permis, ramane intre noi :P.
Intreb pentru ca vreau si eu sa imi fac permis dar nu stiu ce am de facut si incerc sa aflu. (ce taxe sunt, unde se merge, ce hartii se depun etc)
Eu locuiesc in Bucuresti dar am crescut in Galati si mama mea inca locuieste acolo. Ma bate gandul sa merg la pescuit la Dunare cand merg in vizita pe la ea, dar vreau sa fac asta 100% legal fara sa stau cu grija ca iau amenzi etc. :P
1. Nu sunt din Galati, sunt din Bucuresti. Poza este facuta in Tulcea pe bratul Tulcea al Dunarii.
2. Se pescuieste cu permis. Am permis de pescuit pentru Dunare + permis de acces in rezervatie + permis de acces cu auto in rezervatie. ( Nu este valabil pentru toata Dunarea, ci doar pt 35 de zone care se gasesc doar in judetul Tulcea)
3.Permisele mi l-am achizitionat online de pe site-ul ddbra.
4. Bratul Tulcea unde pescuiesc eu , si cateva lacuri din judetul Tulcea, sunt incluse in biosfera Delta Dunarii si apar ca zone in care se pescuieste cu permisul de Dunare.
5.Daca vrei sa pescuiesti in Galati iti trebuie celalalt tip de permis de care vorbeau colegii de mai sus, eliberat pt toata tara plus permis pt granita de la pol de frontiera.

ilie70
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 11, 2013 17:48

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de ilie70 »

Sionut scrie:
g3o scrie:..acum vreo 2 sapt am vazut pe net emisiunea in care ai prezentat plumbul ideal pe care il cautam eu de mult timp
Salut,
poate atasa cineva o poza cu acest model de plumb ?
Multumesc.

g3o
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Dec 05, 2015 13:15

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de g3o »

ilie70 scrie:
Sionut scrie:
g3o scrie:..acum vreo 2 sapt am vazut pe net emisiunea in care ai prezentat plumbul ideal pe care il cautam eu de mult timp
Salut,
poate atasa cineva o poza cu acest model de plumb ?
Multumesc.

Salut,
Intri pe site ul Dan Mitranescu la sectiunea plumbi si vei gasi acolo mai multe modele de plumbi semificsi tip momitor,de mai mullte feluri... Daca nu ma insel, a postat cineva mai sus un link.

Juncu Alina
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 09, 2016 22:01

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Juncu Alina »

Bună seara. Sunt studentă în anul 2 la ASE, Marketing și realizez o cercetare de marketing despre piața mulinetelor. Vă rog să vă exprimați părerea despre mulinete completând următorul chestionar.Nu durează mai mult de 3 minute. Vă mulțumesc anticipat! http://goo.gl/forms/FCKolnhDqL

Avatar utilizator
Şulea Adrian
Mesaje: 46
Membru din: Mar Iun 23, 2015 10:50
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de Şulea Adrian »

Salut. Pe la braila pe dunare a pescuit cineva?

Avatar utilizator
marius e. badea
Mesaje: 391
Membru din: Sâm Noi 17, 2012 19:19
Puncte: 0
Localitate: BRAILA

Re: Dunarea- tehnici de pescuit

Mesaj de marius e. badea »

Adrian,ce fel de partida intentionezi sa faci pe Dunare? Tine cont de faptul ca iti trebuie cu totul altfel de scule de pescuit fata de cele pe care le folosesti pe balta. Sunt locuri bune in zona Brailei...Stancuta,Orbu,Plaja lipoveneasca. Cu toate astea iti recomand cu caldura Blasova,in inima insulei Brailei. Te poti perfectiona pentru Dunare acolo,de fapt nu imi spune ca nu cunosti Blasova... :wink:
All I need is a stick,a string and a needle,then let the fish come!
ENJOY FISHING CLUB-ROMANIA

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”