Explicatie montura concurs

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Explicatie montura

Mesaj de atb333atb »

Sau daca m-am exprimat gresit cum se produce pierderea plumbului din agrafa ca nu prea imi dau seama din poza (asta sau cea a lui Silviu Florescu)
Pe langa asta am mai observat ca nu este folosit nici un sistem de protectie a pestelui (tub/leadcore/inaintas conic etc) si majoritatea baltilor il cer chiar daca in realitate nu se respecta...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Explicatie montura

Mesaj de petre iulian »

sincer eu nu am auzit ca este obligatoriu (tub/leadcore/inaintas conic etc)...
Nu am studiat bine montura pentru ca eu personal nu am folosit pana acum dar a folosit partenerul meu ...Montura este interesanta ca poti lansa mult mai departe cu ea in aceasta forma ( saculet cu 7 bile ).

E interesanta dar eu merg pe principiul montura cat mai simpla fara "zdranganele" ,tuburi ,varteje de tot felul ,tuburi antirasucire,anti incurcare ,anti bla -bla -bla dar mai incerc din cand in cand ceva care-mi atrage atentia si cred ca nu este o chestie pur comerciala inventata de englezi ca sa/si vanda marfa...
sunt multi creduli care se holbeaza la firmele de prezentare de la diferite firme si pun botul la vrajeala lor :lol: .....ii recunosti pe balta dupa monturile "pom de craciun" incarcate cu fel de fel de tuburi si agrafe/varteje cat mai complicate .

Daca urmaresti pescarii de competitie mai vechi o sa observi exact invers - monturi simple formate din plumb ,un vartej normal si un forfac normal legat cu nod-fara nod .... fara leadcore ,fel de fel de tuburi si varteje ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Explicatie montura

Mesaj de osc1or »

petre iulian scrie: [...] eu merg pe principiul montura cat mai simpla fara "zdranganele" ,tuburi ,varteje de tot felul ,tuburi antirasucire,anti incurcare ,anti bla -bla -bla dar mai incerc din cand in cand ceva care-mi atrage atentia si cred ca nu este o chestie pur comerciala inventata de englezi ca sa/si vanda marfa...
sunt multi creduli care se holbeaza la firmele de prezentare de la diferite firme si pun botul la vrajeala lor :lol: .....ii recunosti pe balta dupa monturile "pom de craciun" incarcate cu fel de fel de tuburi si agrafe/varteje cat mai complicate .

Daca urmaresti pescarii de competitie mai vechi o sa observi exact invers - monturi simple formate din plumb ,un vartej normal si un forfac normal legat cu nod-fara nod .... fara leadcore ,fel de fel de tuburi si varteje ....


ahhh ce imi place postarea asta...
e fix pe sufletul meu!
Critic echilibrat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Explicatie montura

Mesaj de Dan Mitranescu »

petre iulian scrie:sincer eu nu am auzit ca este obligatoriu (tub/leadcore/inaintas conic etc)...
Nu am studiat bine montura pentru ca eu personal nu am folosit pana acum dar a folosit partenerul meu ...Montura este interesanta ca poti lansa mult mai departe cu ea in aceasta forma ( saculet cu 7 bile ).

E interesanta dar eu merg pe principiul montura cat mai simpla fara "zdranganele" ,tuburi ,varteje de tot felul ,tuburi antirasucire,anti incurcare ,anti bla -bla -bla dar mai incerc din cand in cand ceva care-mi atrage atentia si cred ca nu este o chestie pur comerciala inventata de englezi ca sa/si vanda marfa...
sunt multi creduli care se holbeaza la firmele de prezentare de la diferite firme si pun botul la vrajeala lor :lol: .....ii recunosti pe balta dupa monturile "pom de craciun" incarcate cu fel de fel de tuburi si agrafe/varteje cat mai complicate .

Daca urmaresti pescarii de competitie mai vechi o sa observi exact invers - monturi simple formate din plumb ,un vartej normal si un forfac normal legat cu nod-fara nod .... fara leadcore ,fel de fel de tuburi si varteje ....
Eu spun asta de 12 ani si totusi se vand "accesoriile " pe banda .
Greu am inteles situatia .
Pescuitul se face si acasa foarte mult . Imaginatia lucreaza tot timpul si poate asta conteaza mai mult ca orice.
Am vazut prea multi pescari dezamagiti primind sfaturi in a nu-si achizitiona unele lucruri inutile si prea multi fericiti privind intr-un plic cu "artificii" sau in sticlute minune , tocmai achizitionate. :D
Nu dau dependenta , nu costa mult , nu sunt nocive si totusi creeaza o stare placuta .
Pana la urma am inteles . Sunt depasit si invidios. :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Explicatie montura

Mesaj de gor965 »

atb333atb scrie:Am si eu o intrebare...
In momentul in cre sa zice ca se blocheazaa plumbul in namol sau buruieni si se pierde din agrafa ce siguranta avem ca nu vine jos cu tot cu forfac?
Teoretic, in montura lui Silviu, plumbul se leaga pe o agrafa rapida modificata, separat de legatura forfacului. Agrafa functioneaza ptr. plumb ca si un safety clips (pierderea lui are loc daca pestele trage inainte, plumbul se blocheaza si forteaza mansonul de cauciuc lasand agrafa deschisa).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Explicatie montura

Mesaj de marin laurentiu »

e mai aerodinamica varianta mea...dar mi-e lene sa o realizez acum sa fac poze,etc...
o descriu...cine vrea sa o incerce e liber sa o faca...
se ia un plumb picatura fix,ca cel din fotografie,de greutate mare 180-200 grame...se taie la dimensiune ,astfel incat sa intre cat de cat lejer intr-un tub de saculet solubil de 20,dar trebuie cantarit si ajustat in fubctie si de puterea lansetei.....eu am taiat plumbi korda de 180 un pic mai sus de jumatate astfel sa-mi ramana la 100 grame plumbul...o sa ramana jumatate de plumb-capatul cu vartejul...de vartej se leaga un fir de 7-8 cm...daca vrei ca plumbul sa se piarda in caz de agatatura poti lega fir mono subtire 0,10-0,15....se introduce plumbul in tubul de saculet de 20,cu vartejul inainte...peste plumb se baga 3-4-5 bile de 20 ...se leaga cat se poate de strans...apoi se scoate cu croseta firul cu care este legat plumbul prin ochiurile saculetului...se ia o montura helicopter ,dar in locul vartejului din capatul leadcorului se leaga un vartej cu agrafa d-aia de particulari :D car se deschide si se inchide...se deschide acea agrafa se agata saculetul de nod si totodata si firul cu care este legat plumbul....se inchide agrafa si se poate lansa...daca se doreste se poate agata si carligul de saculet si apoi se ridica bila opritare cat sa stea rigul intins :wink: ..astfel ai carligul langa bile pe substrat si ai si o aerodinamica mult mai buna :wink: ...aveti grija la agrafa...trebuie sa fie o agrafa de forta ptr ca acolo este ea mai mare presiune in momentul lansarii.
dac e cineva dornic sa o incrce spor la treaba.
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Explicatie montura

Mesaj de Rusu Andrei »

1) si carligul unde se prinde in tot acest ansamblu , pe agrafa originala (culisanta) a monturii elicopter?
2) de ce trebuie sa tai un plumb de 180-200 g? Un plumb fix de 100 g gata facut nu intra ?

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Explicatie montura

Mesaj de marin laurentiu »

Rusu Andrei scrie:1) si carligul unde se prinde in tot acest ansamblu , pe agrafa originala (culisanta) a monturii elicopter?
2) de ce trebuie sa tai un plumb de 180-200 g? Un plumb fix de 100 g gata facut nu intra ?
1.carligul ramane ca in varianta originala de elicopter(este practic un elicopter clasic dar in loc de plumb are plumb+3-4-5 bile in saculet)
2.plumbul il tai ptr ca saculetul sa fie cat mai compact...daca il lasi intreg, ansamblul plumb+ 4-5 bile este prea lung si nu se aseaza liniar ,astfel oscileaza in aer, caz in care efectul este opus celui scontat-pierzi distanta :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Rusu Andrei
Mesaje: 137
Membru din: Vin Feb 19, 2010 0:05
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Explicatie montura

Mesaj de Rusu Andrei »

Deci ideea este ca saculetul cu plumb si bile sa fie liniar si bine strans! Ok,interesanta idee! :idea:

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Explicatie montura

Mesaj de valiauto68 »

problema cu montura asta e ca la o relansare trebuie sterse f bine agrafele, rigul si firul de legatura cu plumbul , pentru ca orice atingere de saculet poate duce la topirea lui nu?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”