fir+inaintas Senzor

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de ionut72 »

Alex0711 scrie:
Cucu Ionel scrie:Mi se pare cam mult sa arunci o montura cu 0,25 la 170 m! Daca-i real, felicitari, eu mai mult de 115-125m sa arunc cu montura nu reusesc. :!: :)
Arunci linistit, daca ai tehnica buna.

Eu, linistit, ... nu mai zic nimic! :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Dan Aron »

desi e off-topic și-i stricati omului topicul, o sa raspund la ironii fine și alte asemenea distracții.
cu 0.2 pescuiesc undeva la 185-190, și da, știu că e o diferență între casting și pescuit, contrar părerilor :lol:
CS Senzor Team

Alex0711
Mesaje: 360
Membru din: Mar Noi 16, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Alex0711 »

gabi1 scrie:
Alex0711 scrie:
Cucu Ionel scrie:Mi se pare cam mult sa arunci o montura cu 0,25 la 170 m! Daca-i real, felicitari, eu mai mult de 115-125m sa arunc cu montura nu reusesc. :!: :)
Arunci linistit, daca ai tehnica buna.
Glumesti daca crezi doar in tehnica si oricum mai taie din dimensiunea firului...
Cat este pe Moara de pe mal pana la ponton la Petcu?
Masoara pe net distanta - Eu am Warrior Elite de 3.25 - fir de 2 ani de 0.25 de la Dan si pb de 112 gr + bila si i-am gaurit pontonul acum 2 saptamani ;)....si crede-ma am 70 de kg - deci - no Arnold...
Alex0711 (Calaretu Alex)
TWO CARP TEAM

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Dan Aron »

aprox. 135-140 de metri
CS Senzor Team

Alex0711
Mesaje: 360
Membru din: Mar Noi 16, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Alex0711 »

Dan Aron scrie:aprox. 135-140 de metri
Sunt aproximativ 145 m, si se mai ducea pb....deci--se poate, dar...corect cum se scria mai sus...in anumite conditii si depinde fff mult tehnica de aruncat, ansamblul ce il folosesti, cum te impaci cu el :)....
Oricum sa pescuiesti la 160-170 m nu mai este pescuit...este mers la sala de forta....si merge decat in concurs, la pescuit de placere....nu se merita efortul :)
Alex0711 (Calaretu Alex)
TWO CARP TEAM

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Dan Aron »

depinde cât de des arunci :)) dacă schimbi momeal ala 45 de minute, te rupe. dacă o schimbi la 2-3 ore e chiar light. problema mare nu e cu aruncatul, ci cu mulinatul :))
CS Senzor Team

Alex0711
Mesaje: 360
Membru din: Mar Noi 16, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Alex0711 »

Dan Aron scrie:depinde cât de des arunci :)) dacă schimbi momeal ala 45 de minute, te rupe. dacă o schimbi la 2-3 ore e chiar light. problema mare nu e cu aruncatul, ci cu mulinatul :))
Aici m-ai prins....le schimb cel tarziu la 60 de minute...cand merg pe Moara, merg la munca, nu la relax :))))
Alex0711 (Calaretu Alex)
TWO CARP TEAM

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de cristirac1980 »

Dan Aron scrie:desi e off-topic și-i stricati omului topicul, o sa raspund la ironii fine și alte asemenea distracții.
cu 0.2 pescuiesc undeva la 185-190, și da, știu că e o diferență între casting și pescuit, contrar părerilor :lol:

salut Dan,
ok ...arunci la 185-190 sau si la mai putin ( sa zicem un 150 cred ca e suficient)...intrebarea mea ar fi cum nadesti la o asemenea distanta? poti sa faci o nadire cat de cat concentrata la o asemenea distanta?
si tot eu propun variantele ( poate ajuta pe altii):
1. cobra, arunci bile mai mari ( poti sa le trimiti mai departe)
2. catapulta - bulgari de nada
sau
3. trepied cu elastic/catapulta - tot bulgari?

multumesc.

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Madalin Dirla »

Poate doar cu spombul,restul accesorilor enumerate de tine sunt doar pentru nadirea de pe langa mal (pana in 150 m :D )
salut Dan,
ok ...arunci la 185-190 sau si la mai putin ( sa zicem un 150 cred ca e suficient)...intrebarea mea ar fi cum nadesti la o asemenea distanta? poti sa faci o nadire cat de cat concentrata la o asemenea distanta?
si tot eu propun variantele ( poate ajuta pe altii):
1. cobra, arunci bile mai mari ( poti sa le trimiti mai departe)
2. catapulta - bulgari de nada
sau
3. trepied cu elastic/catapulta - tot bulgari?

multumesc
.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: fir+inaintas Senzor

Mesaj de Dan Aron »

aici e într-adevăr o problemă.
până se va permite nădirea cu pușca de paintball, obținerea unei astfel de distanțe la nădire este aproape imposibilă.
ideea este că în ceea ce privește pescuitul la distanțe care par astronomice (180-190 m), acesta se poate face doar izolat. în momentul în care adaugi chiar și cel mai mic săculeț solubil, îți fură 5, dacă nu 10 metri minim din aruncare, chiar și la folosirea firului de 0.18.
soluția din pmdv este nădirea cu spombul la 150-160 de metri ( încărcat până la jumate cu bile solubile ) și pescuitul peste patul de nadă. depinde de unde vine peștele spre patul de nadă. dacă balta are lățime de aprox. 200 m și se pescuiește doar de pe un mal ( sau în dreptul standului tău nu ai standuri și pe malul opus ), ai șansa ca exemplarele cele mai frumoase să stea cantonate cât mai departe de malul de pe care se pescuiește. drept urmare, dacă tu nădești în 150-160 de metri și pescuiești cu 2 pe patul de nadă și cu 2 peste el, ai șansa să prinzi peștii mai mari la cele 2 aruncate mai departe.
Nădirea cu cobra, chiar și în mâinile celui mai dibaci pescar, nu cred că depășește 120 de metri ( și asta cu bile de 24 ). cea cu catapulta cu afet cred că se plafonează undeva la 140-150 de metri dacă e elasticul foarte ,,deștept”, iar cea cu catapulta atașată de spod cred că tot pe lângă cobră se situează. singura modalitate în care am nădit la peste 150 de metri a fost cu spombul umplut ,,la jumate” cu bile.
partea bună e că în 99% din situații nu e nevoie de un pescuit la distanță atât de mare, decât dacă e o doleanță a ta. un lucru pot să-ți spun sigur. să aduci pește mai mare de la distanța aia e o corvoadă foarte neplăcută. îți ia mult timp, și șansa să scuipe acul crește din cauza faptului că are 150+ metri în care poate găsi ceva în care să se parcheze. plus de asta, controlul e foarte greu, pt că la fiecare 100 de metri de fir întins în apă, ai minim 10 metri elongație.
eu m-am mai potolit cu pescuitul pe pustie de când am descoperit că de multe ori, tu cauți peștele lângă malul celălalt, și el circulă cuminte pe lângă picioarele tale, deci ar fi bine ca înainte să rupi lansetele în 2, să încerci să ,,scapi” o montură și la câțiva metri de mal. eu am avut surprize plăcute.

scuzați romanul. toate cele bune !
CS Senzor Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”