inaintas textil

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Merge folosit la rapitor, pe un feeder, la monturi de crap sau pe marker.
Ca inaintas nu ai nici o sansa sa il folosesti.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3766
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: inaintas textil

Mesaj de odoctee »

Ca inaintas folosesc Cormoran Corastrong e foarte ok cel de 0.28mm/18.2kg nu am avut probleme.
Cat despre firele de rapitor sunt aplicabile pe alt stil de pescuit, de exemplu daca vezi firul YGK soul x8 #1, eu il folosesc exclusiv la salau te sperii cat de subtire poate sa fie, nu poate fi folosit ca inaintas, e o discutie larga.
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

andrei1543
Mesaje: 89
Membru din: Vin Oct 09, 2015 23:58
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: inaintas textil

Mesaj de andrei1543 »

multumesc pentru raspunsuri:d

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: inaintas textil

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Credeti ca e ok sa folosesc pe lanseta de nadit textilul de la Fox(exocet, 0.18) si inaintasul de 0.18 de la Berkley ?
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: inaintas textil

Mesaj de pescarusull »

Toti care au facut recomandari au spus ca nu poti folosi inaintas de 0.18.
Pentru ca pur si simplu nu rezista. La nadit crezi tu ca eforturile sunt mai mici ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: inaintas textil

Mesaj de Remus Drobota »

Daca ai lansete de 3 lb sau lansete de 3.5 lb cu actiune parabolica (mai moi) este foarte probabil sa reziste fara probleme un inaintas 0.18 de calitate cum ar fi Berkley Whiplash Pro sau Power Pro care au probabil 0.20. La fire de calitate poti trece si noul HAKUYO MAXXX EVOLUTION 8 BRAID care pana acum in teste versiunea de 0.25 pe class (4lb+) s-a dovedit indistructibil.

Pentru nadirea cu un spod este nevoie de un fir mai rezistent.

Am observat de-a lungul timpului ca si tipul de aruncare conteaza. Sunt aruncatori de forta sau/si aruncatori de viteza.
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: inaintas textil

Mesaj de Ovidiu Bunea »

pescarusull scrie:Toti care au facut recomandari au spus ca nu poti folosi inaintas de 0.18.
Pentru ca pur si simplu nu rezista. La nadit crezi tu ca eforturile sunt mai mici ?

Pai tocmai ce s-a discutat mai sus ca acel whiplash de care vorbesc eu, de 0.18, ar fi real de peste 0.25 :) .. Doar textilul principal o sa fie de 0.18 real, inaintasul clar whiplash ...
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Eu acum 2 ani foloseam hakuyo de 0.25 si nu il rupeam cu Shimano BM. De anul trecut insa, am observat ca il rup foarte des si am fost nevoit sa urc la 0.30. Ce este interesant e ca nu cred ca arunc mai mult, cred ca am schimbat putin tehnica de aruncare involuntar.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de ejas »

osc1or scrie:Eu acum 2 ani foloseam hakuyo de 0.25 si nu il rupeam cu Shimano BM. De anul trecut insa, am observat ca il rup foarte des si am fost nevoit sa urc la 0.30. Ce este interesant e ca nu cred ca arunc mai mult, cred ca am schimbat putin tehnica de aruncare involuntar.
Din ce am experimentat eu, la alegerea inaintasului textil conteaza:

- distanta la care vrei sa ajungi. Pe balta Lazar ca sa ajung in malul celalalt, cu MTX 14, am renuntat la Power Pro de 0.32 si am trecut la Maxxx Camouflage de 0.3.
- tipul lansetei pe care o folosesti. Pe Peris, cu Class, rapida si 4 lb+, la sfatul lui Dan Mitranescu am schimbat nodul de la virtej, Trilene cu Clinch Improved. In aceleasi conditii, MTX 14 nu a rupt niciodata Camouflage.
- stilul de aruncare. Pe Peris, la 150 de metri, am incercat citeva aruncari gen Max (No offence!!!) - vazute pe Youtube, "genul smucit" cu balansarea piciorului, si am rupt si Camouflage cu nod Clinch Improved. La accelerari constante, acelasi ansamblu Class - Camouflage de 0.3 - nod Clinch, nu a rupt niciodata.

Acum mi-am cumparat, tot de la Dan, Maxxx Evolution 8 Braid de 0.3 si astept sezonul ...

andrei1543
Mesaje: 89
Membru din: Vin Oct 09, 2015 23:58
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: inaintas textil

Mesaj de andrei1543 »

v am starnit cu topicul asta vad

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”