Intrebare bazata pe experienta personala !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de florinalin »

eu as propune sa spuneti fiecare ce montura folositi in cazul in care folositi sac PVA si vreti sa dati la distanta cat mai mare
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

cipica scrie:Cred ca la fel de interesant de discutat este si despre lungimea monturilor folosite.
Ce pareri aveti?
Eu imi adaptez rigurile si lungimea lor in functie de substratul pe care pescuiesc si de stilul in care pescuiesc.
Plantat, in general folosesc riguri mai lungi (25-30 cm) si incerc sa asez si sa intind rigul pe substrat. De asemenea, pe substrat malos pescuiesc cu riguri lungi. Plantat, intotdeauna folosesc fire moi, matasoase, indiferent de substrat. Pescuind lansat din mana, scurtez lungimea rigului (15-20 cm), pe substrat tare folosesc riguri combi, facute din amnesia si un fir moale sau fire moi (depinde de inspiratie), iar pe substrat malos, rigul e facut din fire moi. Cu momitoare, rigul e scurt, facut din fir moale. In general, nu ma prea abat de la ce am scris mai sus.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

am pus aici cateva fotografii cu cateva monturi pe care le folosesc atunci cand pescuiesc cu momitor: http://www.crapmania.ro/carpbook/albume ... turi-70808
Critic echilibrat

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

florinalin scrie:eu as propune sa spuneti fiecare ce montura folositi in cazul in care folositi sac PVA si vreti sa dati la distanta cat mai mare
Ca sa dai cu saculeti la distanta cat mai mare trebuie ca saculetul sa fie foarte mic, sa infigi acul la partea lui inferioara, si sa faci o bucla inversa din firul rigului pe nodul superior al saculetului
O montura interesanta care te ajuta sa duci mai mutle bile in zona carligului este prezentata de Silviu Florescu. Nu iti pot da link pt ca mi-l sterge crapmania, dar iti recomand sa cauti pe google montura long cast silviu florescu, si gasesti.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de cornelserbu »

radu_popeanu scrie:
cipica scrie:Cred ca la fel de interesant de discutat este si despre lungimea monturilor folosite.
Ce pareri aveti?
Eu imi adaptez rigurile si lungimea lor in functie de substratul pe care pescuiesc si de stilul in care pescuiesc.
Plantat, in general folosesc riguri mai lungi (25-30 cm) si incerc sa asez si sa intind rigul pe substrat. De asemenea, pe substrat malos pescuiesc cu riguri lungi. Plantat, intotdeauna folosesc fire moi, matasoase, indiferent de substrat. Pescuind lansat din mana, scurtez lungimea rigului (15-20 cm), pe substrat tare folosesc riguri combi, facute din amnesia si un fir moale sau fire moi (depinde de inspiratie), iar pe substrat malos, rigul e facut din fire moi. Cu momitoare, rigul e scurt, facut din fir moale. In general, nu ma prea abat de la ce am scris mai sus.
nu pre inteleg ce are firul rigid cu substratul ???
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de ionut72 »

nu pre inteleg ce are firul rigid cu substratul ???
Pai n-are nimic Cornele, da' daca asa s-a obisnuit omul! :D

Montura rigida, "stiff rig" se foloseste, de regula, in 2 situatii:
- Cand esti pe o balta cu pesti educati, prudenti, care au mai fost prinsi de multe ori si cand, macar din curiozitate, o incerci banuind ca din vina monturii nu prinzi. Pestele inghite momeala, vrea s-o scuipe, si nu poate din cauza rigiditatii monturii. E o situatie oarecum similara cu cazurile cand se folosesc monturi culisante in dauna celor semifixe.
- Cand ai nevoie de rezistenta la abraziune inclusiv a monturii (de exemplu la Dunare).

Pentru constructia ei corecta ai nevoie de 2 chestii. Un forfac rigid (poate fi un monofilament dar cel mai bun e flourcarbonul, care e si mai rigid si "invizibil" in apa ajutand la camuflaj) si care nu trebuie sa fie de o lungime mare (de regula 12-15cm), lungime care ar anula rigiditatea. Un alt avantaj e simplitatea ei, necesita doar firul si carligul, fara anouri, varnisuri si alte "briz-briz"-uri. :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

cornelserbu scrie:
radu_popeanu scrie:
cipica scrie:Cred ca la fel de interesant de discutat este si despre lungimea monturilor folosite.
Ce pareri aveti?
Eu imi adaptez rigurile si lungimea lor in functie de substratul pe care pescuiesc si de stilul in care pescuiesc.
Plantat, in general folosesc riguri mai lungi (25-30 cm) si incerc sa asez si sa intind rigul pe substrat. De asemenea, pe substrat malos pescuiesc cu riguri lungi. Plantat, intotdeauna folosesc fire moi, matasoase, indiferent de substrat. Pescuind lansat din mana, scurtez lungimea rigului (15-20 cm), pe substrat tare folosesc riguri combi, facute din amnesia si un fir moale sau fire moi (depinde de inspiratie), iar pe substrat malos, rigul e facut din fire moi. Cu momitoare, rigul e scurt, facut din fir moale. In general, nu ma prea abat de la ce am scris mai sus.
nu pre inteleg ce are firul rigid cu substratul ???
Pai, pentru mine cel putin, e in felul urmator: pescuind lansat din mana si daca substratul este tare, prefer riguri stiff sau combi, ca sa evit cat pot de mult ca montura sa se incurce in lanseu si sa am o prezentare cat mai buna. Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de osc1or »

[quote="radu_popeanu]
Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat![/quote]
Ce montura folosesti pe substrat malos, cand trebuie sa pescuiesti la distante extreme? dupa peste mare? aruncat din mana?
Critic echilibrat

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de radu_popeanu »

osc1or scrie:[quote="radu_popeanu]
Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
Ce montura folosesti pe substrat malos, cand trebuie sa pescuiesti la distante extreme? dupa peste mare? aruncat din mana?[/quote][/quote]
In cazuri de genul asta, fac un mic compromis. Folosesc un fir suplu pentru rig, carligul cu tub siliconic pe tija si la carlig atasez un sac solubil cat mai mic in care obligatoriu pun o bucata de spuma flotanta solubila sau prind de carlig un pufulete solubil in asa fel incat carligul sa se aseze cat mai usor pe substrat.
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Intrebare bazata pe experienta personala !

Mesaj de prologic »

radu_popeanu scrie:
osc1or scrie:[quote="radu_popeanu]
Pe substrat malos, nu folosesc monturi rigide, tocmai din caza ca risc sa am o prezentare defectuoasa, existand riscul ca rigul sa se afunde usor in mal si sa nu fie lipit de substrat E o abordare personala care pentru mine a functionat!
Ce montura folosesti pe substrat malos, cand trebuie sa pescuiesti la distante extreme? dupa peste mare? aruncat din mana?
[/quote]
In cazuri de genul asta, fac un mic compromis. Folosesc un fir suplu pentru rig, carligul cu tub siliconic pe tija si la carlig atasez un sac solubil cat mai mic in care obligatoriu pun o bucata de spuma flotanta solubila sau prind de carlig un pufulete solubil in asa fel incat carligul sa se aseze cat mai usor pe substrat.[/quote][/quote][/quote]
asa pierzi mult din distanta! Mai bine foloseste un plumb trilob :wink: :wink: :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”