Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Bobol2
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 12:58

Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de Bobol2 »

In primul rand, buna ziua! Ma bucur ca am gasit acest forum si pot beneficia de experienta veteranilor in acest domeniu. Sunt la inceput in pescuitul la crap, m-am documentat foarte mult in ultima perioada si, citind si vizualizand articole din diferite surse, bineinteles ca apar discrepante intre informatiile dobandite. V-as ruga cu amabilitate sa ma indrumati in urmatoarele chestiuni:
1)Care sunt dezavantajele monturii cu momitor in detrimentul celor cu plumb.
2)Pot fi folosite boiliesurile (atat solubile, cat si cele de fund, si chiar snowman-ul) impreuna cu rigurile foarte scurte ( aprox 4-7 cm) atasate momitorului. De folosit, bineinteles ca pot fi folosite, insa pot avea randament? Daca nu, de ce? Din cate stiu, monturile cu momitor folosesc plastice au porumb, de aici si problema cu boiliesurile.
3) Care este variant optima pentru monturile cu momitor :
I) momitor cu acel tub antitangle atasat (ma refer la stick urile de aproximativ 20 cm) utilizat pe fir textil ( aici, dimensiunea monturii, de la bucla cu care va fi atasat de linia principal, pana la vartej este de aproximativ 30-40 cm)
II) momitor simplu, fara tub, utilizat impreuna cu leadcore (leadcore care, din ce am citi trebuie sa aiba o lungime de 70 pana la 100 cm)
4) Care este cea mai buna optiune de a atasa forfacul ( avand in vedere lungimea foarte mica a acestuia):
I) agrafa rapida, impreuna cu acel con siliconic care are o lungime de aproximativ 4-5 cm (deci va acoperi forfacul pe o lungime de 2-3 cm)
II) vartej cu inel fara niciun altfel de protectie sau conuri
precizez ca in realizarea forfacului folosesc fir textil cu camasa.

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de vasea »

Răspunsul la prima întrebare îl găsești în articole de specialitate ca e un subiect vast. La celelalte iti spun părerea mea. Poți folosi boilies cu momitor fără probleme mai ales boiliesuri mai mici de ex. 10 12 16 mm, pelete porumb, popup, nu exista reguli atâta timp cât montura e legata bine șI proportiile corespund.Forfacului nu trebuie sa fie chiar așa de scurt gen 4, 5 cm ca e posibil sa intre cu totul în mal. Eu îl fac undeva intre 10 și 12 cm sau în așa fel încât momeala sa atingă baza tijei momitorului fără ca sa se poată încălci indiferent de momeala și obligatoriu din fir moale mătăsos fără camasa. Forfacul îl prind direct de vârtej cu inelus fără manșoane sau agrafe rapide deoarece cred ca îi limitează mișcarea. Uita de leadcore, pune momitorul direct pe înaintaș sau pe firul principal.

Mugu
Mesaje: 70
Membru din: Dum Mai 13, 2012 9:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de Mugu »

1. Distanta. Ai in schimb avantajul atractivitatii. Cu conditia sa si pui ceva pe momitor :)
2. Poti.
3. Cu tub.
4. Agrafa rapida.
Nu mai folosi fir cu camasa pentru forfac daca nu vrei in mod special sa-l faci combi.

Mugu
Mesaje: 70
Membru din: Dum Mai 13, 2012 9:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de Mugu »

Off topic.
Isi mai aminteste cineva aceste momitoare home made realizate din dopuri de la nu mai stiu ce bautura ? Erau pe vremea cand mulinetele aveau forma unui spray cu guta infasurata in jur si bambinele un bot de lut, prinse pe firul asezat pe 2 suporti "V" taiati dintr-un copac. Se taia capacul dopului, se gaurea cu un ac incins in foc, se punea pe el paine framantata in mana sau mamaliga si se prindea caras. :lol:
Fişiere ataşate
momitor.jpg
momitor.jpg (21.73 KiB) Vizualizat de 3547 ori

Bobol2
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 03, 2016 12:58

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de Bobol2 »

Va multumesc pentru raspunsuri, inca astept pareri. O alta intrebare: la momelile flotante indicat este ca forfacul sa fie ridicat in intregime de pe substrat, astfel incat momeala sa fie deasupra naditorului, sau este mai bine sa fie critic echilibrata, cu carligul cel mulut ridicat in ochet?
Totodata as vrea sa stiu, daca se poate, de ce credeti ca firul fara camasa este mai bun in aceasta situatie ? Eu il folosesc decojit cam 1-2 cm deasupra ochetului, in gen montura combi. Este mai avatajos de folosit forfacul integral fara camasa? De ce? Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de Digital »

Montura trebuie sa fie cat mai simpla si sa aiba cat mai putine noduri :wink:
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari incepator despre monturi cu momitor

Mesaj de dancalinescu »

"cel mult ridicat in ochet", theoretic ar putea sta asa si fara momeala flotanta datorita curentilor din apa.
Momelile flotante cred (strict opinia mea) se recomanda atunci cand vrei sa ridici carligul de pe fundul baltii si de obicei se cauta sa fie la cativa cm deasupra fundului deci in orice caz, nu se vizeaza ridicarea carligului in ochet.
Mai mult de atat, se mai folosesc si atunci cand substratul are mult mal. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”