Cum folosim marker-ul si plumbul de sondat?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Cum folosim marker-ul si plumbul de sondat?

Mesaj de serbtudor »

sunt la inceput in pescuitul crapului si as vrea sa va intreb cum se poate folosi markerul si plumbul de sondat pentru a afla adancimea apei,structurile....
Va multumesc anticipat...

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Mesaj de serbtudor »

chiar nu ma poate lamuri nimeni?!nu mi se pare o chestie chiar simpla..poate gresesc
totusi rog pescarii mai experimentati poate gasesc cateva minunte sa explice unui incepator..va multumesc

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Vezi ca exista butonul de cautare...dai un cuvant cheie (marker, de exemplu) si sunt gasite mai multe topicuri care contin respectivul cuvant !
Am gasit asta pe moment ...lectura placuta !
http://www.crapmania.ro/forum/viewtopic ... t=explorer
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

marker

Mesaj de viorel doloc »

Scule, accesorii, nade, etc., scumpe sau mai ieftine , toate acestea se pot cumpara de oricine, dar exista nu singur lucru care nu il poate cumpara nimeni....... EXPERIENTA PE BALTA (a se intelege teste,etc., nu vechime multa si degeaba.). Exista multe informatii legate de acest subiect(trebuie doar sa cauti) , dar ca sa-ti dea cineva un raspuns concludent , are ceva mai mult de scris(poti face un intreg articol) decat cateva randuri, ceea ce inseamna timp, pe care nu multi il au la dispozitie. Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa-ti spun.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Val Pangica scrie:Inainte de a incepe orice partida de pescuit este necesar si obligatoriu sa aveti o idee despre adincimea apei si conformatia structurii pe care pescuiti . Exista o larga paleta de metode folosite in acest scop de pescarii din toata lumea . Trebuie spus ca in orice partida de pescuit , pe lacuri , pe riuri sau pe mari si oceane ,adincimea apei in care pescuim ne da informatii importante asupra speciilor de pesti care habiteaza in locul respectiv , asupra nadelor si momelilor pe care urmeaza sa le folosim si in combinatie cu un studiu asupra structurii fundului de apa , asupra monturilor ce urmeaza sa le folosim . Nu trebuie minimalizata niciodata importanta acestui studiu , nu de putine ori acesta fiind decisiv in succesul unei partide de pescuit
Cea mai simpla dar si cea mai costisitoare varianta de studiere a apei este sonarul . Acesta ne va arata adincimile , temperatura apei , structura fundului precum si numarul si marimea pestilor din zona studiata . In schimb , costurile de achizitionare a unui sonar si a unei barci , chiar si gonflabila , nu este neglijabil . In plus , in majoritatea competitiilor de pescuit (la crap sau la rapitor ) , folosirea sonarelor este interzisa
O alta varianta mai ieftina , care se foloseste de ani buni , este mult mai simpla si se bazeaza pe folosirea unei combinatii de plumb si marker , atasate pe lanseta cu care urmeaza sa pescuim . Metoda este clasica si nu are nimic personal in ea . Este chiar atit de simpla incit multi pescari nu o folosesc corect . Trebuie mentionat de la inceput ca metoda nu cere echipament special , strictul necesar fiind un plumb greu , culisabil pe fir , si un marker confectionat din orice material cu flotabilitate superioara si vizibilitate marita
Pentru ca numai masurarea adincimii apei nu este de cele mai multe ori suficienta si pescarul doreste si o harta imaginara a structurilor fundului de apa , cei de la FOX INTERNATIONAL au gasit solutia universala . De ceva vreme am descoperit setul de 2 plumbi EXPLORER FEATURE FINDINGS . Voi incerca sa explic ce ofera acest set de plumbi si care este utilizarea lor corecta , ca o varianta simpla , la indemina tuturor , pentru studierea locului de pescuit
Astfel , primul plumb din set se prezinta in 2 variante de greutate ( 3 oz respectiv 4 oz ) si are forma unei bile sferice prevazute cu protuberante pe toata suprafata . Acest plumb este excelent in studierea structurii fundului de apa . Sa explica cum se foloseste si care sunt meritele acestui "explorator" .
Imagine
Modul de utilizare este banal - plumbul se ataseaza in capatul liniei principale si este lansat catre zona care urmeaza a fi studiata . Forma sferica si lipsa de colturi si forme ascutite , face ca acest plumb sa se strecoare fara sa se agate prin cele mai dificile structuri submerse si sa transmita catre pescar semnale puternice ; minima experienta a unui pescar il va face sa inteleaga aceste semnale si sa le traduca intr-un limbaj concret - craci ; acumulari de ierburi ; mal adinc ; busteni scufundati ; rizomi de stuf ; gropane ; praguri ; platouri ; etc . Prin simpla mulinare pe fundul apei a acestui plumb explorator putem sa ne facem o impresie generala asupra structurii zonei in care urmeaza sa pescuim . De aici mai departe intervine strategia fiecaruia in alegerea locului de pescuit ! Nu trebuie sa insist asupra importantei alegerii unei zone optime de pescuit si nu sunt putini pescarii care cauta structuri puternice in apa ; aceste structuri , in general , "tin peste" . Identificare pragurilor - platourilor - structurilor scufundate - etc sunt esentiale pentru un pescuit de calitate , indiferent de specia cautata . Nu cred ca are rost sa insist si asupra importantei gasirii pragului in apa curgatoare . Zona de prag este cautata de peste pentru ca ofera in primul rind protectie si in al doilea rind o seama de cuptoare imerse si alte strucuturi blocabile in curent , zone bogate in hrana , destul de aproape de mal astfel incit curentul sa nu spele microelementele nutritive . Daca imi permiteti comparatia - asa cum reciful sau epavele sunt cele mai potrivite zone pentru pescuitul oceanic asa putem asimila pragurile si structurile submerse de linga mal la pescuitul pe bratele Dunarii . Regula se respecta si pe lacurile interioare - zonele de prag sunt adevarate "camine" pentru peste si ele trebuiesc cautate si identificate ca atare . In plus structura fundului de apa este foarte importanta in aceasta conjuctura - pentru ca a pescuii pe namol sau pe fund tare , nisipos , nu presupune aceeasi tactica , iar posibilitatile pescarului de a prezenta nada si momeala intr-o anumit fel sunt diferite . Concluzia este aceea de a nu desconsidera niciodata studiul atent al apelor pe care urmeaza sa pescuiti !
Imagine
Cel de-al doilea plumb din setul produs de FOX International este , din punctul meu de vedere , mai important si mai valoros decit fratele sau mai mic . Cel de-al doilea plumb din set , avind o greutate de fix 84 grame , este cel mai potrivit plumb pentru a fi folosit in combinatie cu diverse markere - atit pentru masurarea adincimii apei in care pescuim cit si pentru demarcarea clara a unei zone restrinse pe care urmeaza sa ne plasam nada si momela ."Markerul", avind o greutate de fix 84 grame , este cel mai potrivit plumb pentru a fi folosit in combinatie cu diverse markere - atit pentru masurarea adincimii apei in care pescuim cit si pentru demarcarea clara a unei zone restrinse pe care urmeaza sa ne plasam nada si momela . Diferenta fata de fratele sau , sus descris , nu este foarte mare - ei avind aceeasi conformatie la baza ; in schimb "markerul" are in plus o tija metalica rigida care ridica vartejul de prindere cu firul principal , la o inaltime de fix 10 cm . Ce castigam in acest fel ? O siguranta sporita ca intr-o balta plina de mal gros , plumbul nostru de marker nu se va scufunda integral si nu ne va face probleme in masurarea apei , sau in interactiunea nostra directa asupra markerului . In opinia mea acest marker este o mica bijuterie - care ofera ofera siguranta , claritate in manipularea markerului, consecventa in precizia lanseurilor si elimina timpii morti din pescuit . In general timpul alocat nadirii si studierii baltii este destul de mic la majoritatea concursurilor . Plumbul "marker" da posibilitatea de a alcatui repede o montura si de a o folosi atit pentru masurarea apei cit si pentru marcarea ulterioara a locului de nadit si pescuit .
Revenind la masurarea adincimii apei - trebuie specificat ca exista cel putin 2 metode clasice de a face acest lucru , cu intermediul markerelor si a lansetei . Nu insistam asupra acestor tehnici pentru ca ele sunt clasice - dar vreau sa mentionez o tehnica adaptata care da garantia unei acurateti sporite . Hai sa vedem pe scurt in ce consta aceasta tehnica si ce avantaje are vizavi de tehnicile clasice :

Imagine

Montura folosita este cea clasica - pe firul principal , montam intii "plumbul marker" de la FOX - culisant - apoi 2-3 margele de cauciuc si legam in final printr-un nod Grinner , markerul propriu zis . Pentru markere recomand "Carp Marker Float" de la Fox pentru vizibilitate maxima si balti curate sau "Weed Marker Float" , tot de la Fox , pentru balti cu vegetatie la suprafata . Lansam spre zona dorita si dam fir mult astfel incit markerul sa iasa la suprafata , intindem firul bine si verificam corespondenta dintre miscarea firului pe tamburul mulinetei si actiunea markerului pe apa . Daca suntem multumiti cum evolueaza markerul , in sensul ca cea mai mica trasatura a firului se transmite markerului , asta ne indica ca firul nu este incurcat si ca se poate masura apa cu acuratete
- cunoscind lungimea dintre mulineta si primul inel , recuperam firul liber , multiplu din aceasta distanta . Cind simtim la mina ca markerul a ajuns la plumb asta inseamna ca am terminat de masurat adincimea apei - si facem socotelile . Concret , la un echipamentul la care distanta mulineta - primul inel al lansetei masora 0,70 metri x cate astfel de lungimi de fir am recuperat - socoteala finala ne indica cu acuratete adincimea apei de sub marker . Verificarea o facem eliberind firul si studiind modul in care markerul trage de firul liber . O iesire la suprafata "en-force" si fara incurcaturi ne arata ca nu am avut probleme si masurarea apei s-a facut in bune conditiuni si fara erori .
De mentionat - este faptul ca alti pescari masoara invers - prin tragerea firului pina markerul loveste plumbul - eu nu fac asa din obisnuinta si nu ca ar fii ceva gresit in cealalta metoda . E acealasi lucru - sa "iei" fir sau sa "dai" fir. Rezultatele sunt identice .
In lipsa de altceva putem folosi "plumbul marker" si pentru explorarea apei - dar nu recomand sa il folositi daca aveti si alte optiuni , deoarece tija metalica rigida poate cauza la un moment dat neplaceri ( agataturi ) .
Cele prezentate mai sus nu pot diminua meritele altor procedee de studiere a fundului de apa si a adincimii acesteia . Orice metoda este bine venita atit timp cit pescarul stie pe ce apa pescuieste si la ce sa se astepte din partea structurii scufundate . Am vrut numai sa scot in evidenta , o idee si un set de instrumente moderne care ne pot facilita un astfel de studiu . Restul depinde de priceperea si experienta fiecaruia dintre noi , dar un lucru este cert , niciodata nu strica sa stii pe ce structura pescuiesti . Daca ai si experienta de a interpreta corect rezultatele unui astfel de studiu , succesul nu poate fi prea departe . Fir Intins !

Astept intrebari de la voi , daca nu e clar ceva .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Mesaj de serbtudor »

ms mult...scuze,nu stiam ca exista deja articolul asta,altfel nu mai intrebam...numai ca nu sunt familiarizat cu acest site,sunt membru decat de 2 zile.oricum multumesc mult si scuze de deranj

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mamaaaaa, ce prezentare ai postat George...nici eu nu stiam ca exista un articol asa complex ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Tot meritul e al lui Val Pangica ,eu doar mi-am amintit ca a postat undeva un articol f.bun (ptr. incepatori) pe tema asta !
P.S
Sper sa nu se supere Val pe mine ca l-am repostat ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

samanoske72
Mesaje: 530
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 21:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re:

Mesaj de samanoske72 »

gor965 scrie:Tot meritul e al lui Val Pangica ,eu doar mi-am amintit ca a postat undeva un articol f.bun (ptr. incepatori) pe tema asta !
P.S
Sper sa nu se supere Val pe mine ca l-am repostat ! :D
daca nu am un bat de marker special si sondez cu o lanseta normala sa zicem cu o V2 are ceva?multumesc!...daca o V2 se poate numi normala !!!aaa, binenteles mai am si tot kitu' de markere de la fox(plumbi cu tija si markerul ala portocaliu in cap)

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: marker

Mesaj de ritesco »

Nu inteleg un lucru,unul e cu tija si unul fara,cu care sondezi si cu care masori adancimea.
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”