Mod atasare inaintas de montura

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Mod atasare inaintas de montura

Mesaj de florinalin »

Salutare
M-ar interesa sa aflu cum atasati voi montura (prin asta inteleg leadcore/monofilament/textil, plumb, carlig) de inaintas(textil sau mono).
Vreau sa aflu daca exista alte solutii in afara de bucla in bucla, legarea direct pe inaintas, etc
Sper sa nu veniti cu solutii gen agrafa pentru ca ma intereseaza eliberarea plumbului in caz de ruptura.
De asemenea m-ar interesa sa si pot desface cu usurinta acest mod de atasare despre care am vorbit mai sus.
Multumesc
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mod atasare inaintas de montura

Mesaj de Claudiu Garlea »

Pe bucla de la leadcore, bagi inaintasu, apoi dai spire cu capatul de inaintas pe inaintasul de sus, 6 spire, apoi capatul care ti-a ramas il bagi prin bucla de inaintas, nu pe cea de la leadcore. Umezesti, strangi si voila! Iar daca vrei sa-l desfaci tragi cu unghia de nod si ramai fara. Ca siguranta, pe capatul de inaintas, incerci sa faci un nod mic, desi n-are cum sa se desfaca, pentru ca pestele il strange cand il ai in drill, in timp ce tu cand vrei sa-l desfaci il tragi inapoi.

Nu stiu daca ai inteles, poate gasesc vreun filmulet sau nume la nodul asta. Asa e cand inveti din mers.

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Mod atasare inaintas de montura

Mesaj de florinalin »

Claudiu Garlea scrie:Pe bucla de la leadcore, bagi inaintasu, apoi dai spire cu capatul de inaintas pe inaintasul de sus, 6 spire, apoi capatul care ti-a ramas il bagi prin bucla de inaintas, nu pe cea de la leadcore. Umezesti, strangi si voila! Iar daca vrei sa-l desfaci tragi cu unghia de nod si ramai fara. Ca siguranta, pe capatul de inaintas, incerci sa faci un nod mic, desi n-are cum sa se desfaca, pentru ca pestele il strange cand il ai in drill, in timp ce tu cand vrei sa-l desfaci il tragi inapoi.

Nu stiu daca ai inteles, poate gasesc vreun filmulet sau nume la nodul asta. Asa e cand inveti din mers.

merci, am inteles, ai explicat f bine :)
mai astept si alte metode daca mai sunt.....
A bad days fishing is better than a good day at work...

heineken
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 05, 2012 20:54

Re: Mod atasare inaintas de montura

Mesaj de heineken »

Claudiu Garlea scrie:Pe bucla de la leadcore, bagi inaintasu, apoi dai spire cu capatul de inaintas pe inaintasul de sus, 6 spire, apoi capatul care ti-a ramas il bagi prin bucla de inaintas, nu pe cea de la leadcore. Umezesti, strangi si voila! Iar daca vrei sa-l desfaci tragi cu unghia de nod si ramai fara. Ca siguranta, pe capatul de inaintas, incerci sa faci un nod mic, desi n-are cum sa se desfaca, pentru ca pestele il strange cand il ai in drill, in timp ce tu cand vrei sa-l desfaci il tragi inapoi.

Nu stiu daca ai inteles, poate gasesc vreun filmulet sau nume la nodul asta. Asa e cand inveti din mers.
http://www.youtube.com/watch?v=HXH70227t98 minutul 21:25 explica Vlad Pavlovici

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Mod atasare inaintas de montura

Mesaj de florinalin »

heineken scrie:
Claudiu Garlea scrie:Pe bucla de la leadcore, bagi inaintasu, apoi dai spire cu capatul de inaintas pe inaintasul de sus, 6 spire, apoi capatul care ti-a ramas il bagi prin bucla de inaintas, nu pe cea de la leadcore. Umezesti, strangi si voila! Iar daca vrei sa-l desfaci tragi cu unghia de nod si ramai fara. Ca siguranta, pe capatul de inaintas, incerci sa faci un nod mic, desi n-are cum sa se desfaca, pentru ca pestele il strange cand il ai in drill, in timp ce tu cand vrei sa-l desfaci il tragi inapoi.

Nu stiu daca ai inteles, poate gasesc vreun filmulet sau nume la nodul asta. Asa e cand inveti din mers.
http://www.youtube.com/watch?v=HXH70227t98 minutul 21:25 explica Vlad Pavlovici
ms, am inteles, este exact ce a explicat si Claudiu mai sus. mai sunt si alte metode?
A bad days fishing is better than a good day at work...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”