montura cu momitor sau cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de ionut72 »

Ai reusit performanta ca, in doar cateva randuri, sa sustii mai multe "enormitati" decat multi altii in ani de postat pe forum!
Daca nu cumva e scris la misto ...
crapul mare pentru ca acesta este cel mai vizat de catre pescari, iar aici recomand montura helicopter.
:shock: :shock:
Daca pescuim la boiles vom allege carlige cu tija dreapta ... Pentru pescuitul cu boilesuri carligul trebuie matisat pana in punctul in care incepe curbura acestuia
Ori ori, sau sau!
Lungimea firului de par trebuie sa fie mai mica cu 3-4 mm decat marimea boilesului.
Neadevarat! De fapt, o lungime mare a firului de par e cam singura solutie (cu rezultate constante, dar nu infailibila) de selectie.
ca atare folosirea varnisului la confectionarea unei monturi = o mare tampenie.
Varnisul are 2 roluri: ajuta in aruncare la neincurcare in lansare si functioneaza ca martor al trasaturii. La pescuitul lansat din mana, in marea majoritate a cazurilor, e cvasi-indispensabil.
A treia intepare : este data de catre PLUMB care trebuie sa fie cat mai greu pentru a se realiza patrunderea in adancime a carligului in buza pestelui.
Nu intocmai adevarat. Da, un plumb greu te ajuta la autointepare (dar si unul usor, culisant, coroborat cu greutatea firului o face la fel de bine), dar, in timpul drillu-ului, este un avantaj pentru peste, nu pentru tine.

de aceea afirmatia
Atunci cand incepe ,,zguduiala” iar nada paraseste de frica crapului momitorul, acesta ramane in ,,fundul gol” in lupta cu pestele avand doar o greutate de 60 de grame fiind aruncat cu usurinta. In schimb daca avem un plumb de 110-130 de grame (greutati cu care se pot efectua aruncari la distanta), datele problemei se schimba si ,,rocherul” va veni catre noi spasit si cu capul in piept- captura sigura.
e, pur si simplu, o alta "nazbatie".

Apoi, ce zici de montura rigida? Stiff-rig? Dar de cea culisanta? Dar de faptul ca, niciodata, nu se foloseste leadcore pe o apa curgatoare si la Dunare (din cauza vibratiilor)?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Albert »

Madalin Dirla scrie:Noroc cu alde d'astia ca noi ca asa mai prinzi si tu cate un ciortan :lol: !!
Da, ce sa ne mai facem :lol:
Mai ales ca io-s obisnuit sa prind ciortani la match iar "parii" de 3lbs sa-i folosesc doar pentru crapi :) Amuzant e ca-mi si iese :lol:

@Cornel Serbu: adevarul e ca e normal ca un ciortan/crap sa atraga dupa el o montura. Daca are norc si-l prind eu, bine..daca nu...moare.
Si da, i-am prins "de montura" facandu-ma sa scot betele de la 150 de metri crezand ca l-am prins pe tata pestilor :)
Una peste alta eu cred ca prea putin pescari stiu sa faca o montura care chair sa protejeze pestele. Pacat ca nu se explica mai des cum sta treaba asta cu pierdutul plumbului sau cu opritorul la "semifixe".

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de cornelserbu »

Albert scrie:@Cornel Serbu: adevarul e ca e normal ca un ciortan/crap sa atraga dupa el o montura. Daca are norc si-l prind eu, bine..daca nu...moare.
Si da, i-am prins "de montura" facandu-ma sa scot betele de la 150 de metri crezand ca l-am prins pe tata pestilor :)
Una peste alta eu cred ca prea putin pescari stiu sa faca o montura care chair sa protejeze pestele. Pacat ca nu se explica mai des cum sta treaba asta cu pierdutul plumbului sau cu opritorul la "semifixe".
crap, ciortan, ce-o fi, nu atrage montura...in cel mai rau caz o trage si nu e deloc normal...nu asta am vrut sa spun.
nu mor ei asa usor :wink:
nu mai sta pe ganduri, explica tu !
problema e, daca pescarii tin cont de explicatie.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Am atasat cateva poze.
Fişiere ataşate
13052014628.jpg
13052014628.jpg (24.42 KiB) Vizualizat de 5274 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Se vede treaba ca cineva s-a suparat. Nu doream acest lucru si nici tonul mesajului cu ,,enormitati nu mi se pare correct. Eu zic sa pastram respectful fata de semeni si fata de pesti.
Am sa raspund punctual:
1) M-am referit la PESCUITUL DE PE MAL fara barcute .sonare, si alte fite atunci cand nu poti folosi decat markerul pentru a vedea ce fel de substrat este. Pe un teren malos o montura in linie cu un plumb de 110 g indifferent de lungimea forfacului fie el de 7, 10, 15, 20 sau 25 de cm datorita greutatii carligul v-a intra in mal si vei astepta o trasatura pana la iarna. De aceea prefer montura helicopter care are o capacitate mare de reglare. Carligul v-a ramane indoteauna pregatit in pozitie de lupta.
2) Referitor la carlige cred ca nu m-am facut inteles. Orice carlig fie cu tija dreapta, fie cu tija curbata are o curbura acea curbura este punctul in care coada carligului se termina si incepe ,,creierul” compus din punctul de forta (tractiune), semicercul de stationare, spinul si varful, dar asta este o alta discutie…
3) Referitor la lungimea firului de par: aici m-am referit la mecanica monturii care trebuie sa fie impecabila. Aceasta nu trebuie sa depaseasca dimensiunile mentionate deoarece montura v-a deveini nefunctionala ca un motor a carui bujie nu functioneaza. Merge, dar tremurat in trei pistoane…. Folosirea varnisului in constructia unei monturi ramane in continuare o tampenie si consider ca este folosita de catre pescarii ,,puturosi” care folosesc varnisul pentru a regala distanta firului de par fata de dimensiunile momelii pe care o folosesc. Cat despre martorul trasaturii eu zic s- a il lasam in boxa acuzatilor acolo unde ii este locul deoarece pe noi nu ne intereseaza decat ,,dosarele rezolvate” adica crapii pusi pe saltea. De aceea s-au inventat penarele. In penar trebuie sa ai macar cateva monturi pentru fiecare momeala, lungimea firului de par variind ca lungime, Ca atare avem monturi pentru bile de 16, 18, 20, 24, monturi pentru popapuri, monturi pentru prumb, monturi pentru plastice grele , monturi pentru plastic flotante etc. TOATE MATISATE FIX, lungimea firului de par si agresivitatea carligului neschimbandu-se niciodata. Nu se foloseste o montura cu varnis pe care sa pui momeala dupa cum iti tuna ( cand porumb cand bile etc,). Daca montura este matisata fix pentu fiecare momeala in parte ,,la ce dracu mai trebuie varnis?????
4) Referitor la plumb: nu am afirmat niciodata ca momitorul nu ar fi bun. Se poate pescui la momitor in toate anotimpurile mai ales primavara devreme sau toamna tarziu atunci cand pestele se hraneste apatic si e nevoie de finete. Deasemeni cred ca nu ati inteles contextul: am afirmat ca atunci cand vii la pescuit sunt niste costuri. Daca tot ai investit o gramada de bani in scule si echipamente la care se adauga transportul, mancarea si costul baltii macar trebuie sa obtii o alinare. Alinarea se obtine prin capturi. Intr-o zi slaba cand pestele nu prea trage e important ca fiecare prezenta (bib) sa reprezinte un peste prins. De aceea nu iti poti permite sa o ignori pentru ca acel bib poate sa fie si ultimul. Cu un momitor ai mai multe rateuri de cat cu un plumb. Referitor la greutate fa un exercitiu: daca te pun sa alergi dupa tine cu un carucior de butelie mai alergi cum alergi dar daca tragi dupa tine o remorca ti-a cam disparut mobilitatea si banuiesc si zambetul. NU mai pun faptul ca pe langa plumbul de 130 g mai coboara in timpul drilului treptat tinand in permanenta firul intins ,,indifferent cat este de beat pescarul de pe mal” si PLUMBUL SECUNDAR care cantareste si acesta minim 60 g. Deci s-au facut vreo 200 de g.
Asa dar m-am referit doar la mecanica monturii, mecanica care functioneaza mult mai bine cu plumb GREU de cat cu momitor USOR si nu m-am referit la DIVERSE TIPURI DE MONTURI.
Eu va doresc tot binele din lume si sa aveti fire intinse si bete sbuciumate.

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Am mai adaugat cateva poze
Fişiere ataşate
13052014629.jpg
13052014629.jpg (27.88 KiB) Vizualizat de 3926 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

poze
Fişiere ataşate
13052014630.jpg
13052014630.jpg (24.65 KiB) Vizualizat de 3921 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

poze
Fişiere ataşate
13052014631.jpg
13052014631.jpg (22.27 KiB) Vizualizat de 3922 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

poze
Fişiere ataşate
13052014632.jpg
13052014632.jpg (20.98 KiB) Vizualizat de 3922 ori

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: montura cu momitor sau cu plumb

Mesaj de Zota Stefan Doru »

poze
Fişiere ataşate
13052014633.jpg
13052014633.jpg (22.02 KiB) Vizualizat de 3922 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”