Montura Elicopter - Forfac

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

malavita scrie:si daca substratul este namolos ridici mai sus forfacul,in functie de adancimea lui
Nu ridici nici un forfac. Este greşită lansarea monturii cu bilele opritoare apropiate una de cealaltă, deoarece rişti, ori ca forfacul să se afunde in mâl (daca bilele opritoare sunt mai aproape de plumb decât înalţimea stratului de mâl), ori să rămână suspendat deasupra substratului (dacă distanţa de la bilele opritoare la plumb este mai mare decât adâncimea mâlului).

Montura "helicopter" românească se montează corect astfel: bila opritoare inferioară cât mai jos, lipită de plumb, iar cea superioară, sus, la 70-80 de cm. După lansare, în timpul zborului, forfacul (care se învârte, de aici şi numele monturii) se opreşte în bila opritoare superioară, iar la sfârşitul lanseului plumbul intră în mâl, iar forfacul alunecă pe fir şi se aşează uşor pe substrat, indiferent de adâncimea mâlului.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de florinalin »

Abordarea este corecta daca ai ca scop ca montura să rămână deasupra nămolului. Dar ca mecanica montura are mult de suferit. Autointeparea este ca și inexistenta... Practic pestele plimba rigul pe înaintaș și îl va scuipa intr.un final.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

florinalin scrie:Abordarea este corecta daca ai ca scop ca montura să rămână deasupra nămolului. Dar ca mecanica montura are mult de suferit. Autointeparea este ca și inexistenta... Practic pestele plimba rigul pe înaintaș și îl va scuipa intr.un final.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Nu, pentru că ... plumbul îngropat în mâl! În plus, eu folosesc numai materiale stiff (rigide), în speţă fluorocarbon, pe care îi e aproape imposibil sa-l scupie, odată ce a pus gura pe el. Din experienţă, dacă montura e construită corect, rata de rateuri nu depăşeste unul la 50.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de bogdanpesc »

Esti foarte bun daca ai rata de rateuri unu/50...nu am intalnit asa cava...mai am de crosetat/invatat la montura asta,dar nu cred ca ajung la performanta ta....unu/10 sunt super fericit/multumit
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de eugen dragnea »

ionut72 scrie:ori să rămână suspendat deasupra substratului (dacă distanţa de la bilele opritoare la plumb este mai mare decât adâncimea mâlului).
Aici m-ai pierdut...pai nu asta este scopul: sa ramana deasupra substratului ?!?
ionut72 scrie:Din experienţă, dacă montura e construită corect, rata de rateuri nu depăşeste unul la 50.
Mai conteaza si in cate partide faci raportul de 1 la 50 ca mai intervin si alti factori de la o partida la alta...totodata cand pescuiesti cu montura asta orice "bingaiala" a senzorului se considera rateu daca nu s-a finalizat cu o trasatura clara,ca se intampla multe cu rig-ul tau pe metrul ala de culisare...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Simu Alexandru »

montura elicopter are cea mai porasta mecanica si rata cea mai mare de scapare a pestelui se foloseste doar pentru distanta , iar de multe ori pestele este agatat din exterior
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:
ionut72 scrie:ori să rămână suspendat deasupra substratului (dacă distanţa de la bilele opritoare la plumb este mai mare decât adâncimea mâlului).
Aici m-ai pierdut...pai nu asta este scopul: sa ramana deasupra substratului ?!?
ionut72 scrie:Din experienţă, dacă montura e construită corect, rata de rateuri nu depăşeste unul la 50.
Mai conteaza si in cate partide faci raportul de 1 la 50 ca mai intervin si alti factori de la o partida la alta...totodata cand pescuiesti cu montura asta orice "bingaiala" a senzorului se considera rateu daca nu s-a finalizat cu o trasatura clara,ca se intampla multe cu rig-ul tau pe metrul ala de culisare...
Când vrei să pescuieşti deasupra substratului foloseşti, ori zig-rig-ul (inclusiv pentru forfacuri de câţiva cm), ori "helicopterul" englezesc, cand ai vegetaţie pe substrat.


Având în vedere ca folosesc montura, aşa cum am prezentat-o, din 2012, timp în care, probabil, am prins tone de peşte folosind-o, nu contează numarul de partide. Repet, secretul e folosirea forfacului "stiff" (în totalitate, inclusiv firul de păr), ceea ce face aproape imposibil pentru peşte sa scuipe montura, deşi înteparea nu este una impecabilă, la mijlocul buzei de jos, ci peştele se înţeapă în cele mai ciudate poziţii, deseori din exterior. La fel de bine folosesc forfacul rigid si la monturile in-line, sau "plumb pierdut", doar că astea îţi iau din distanţă.

Cât despre culisare, nu trebuie să vă faceţi probleme, gândiţi-vă doar la montura full culisantă, care funcţionează foarte bine.

Sfatul meu este să folosiţi montura exact aşa cum am prezentat-o şi veţi avea surprize plăcute. În orice caz, nu aveţi ce pierde, afară poate de câţiva crapi. Sau n-o folosiţi, continuaţi cu varianta pe care o ştiţi.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

SEPY31 scrie:montura elicopter are cea mai porasta mecanica si rata cea mai mare de scapare a pestelui se foloseste doar pentru distanta , iar de multe ori pestele este agatat din exterior
:D :D :D

Spune-le asta celor care pescuiesc în concursuri cu premii de mii de euro, sau loturilor de la campionatul naţional!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Simu Alexandru »

ionut72 scrie:
SEPY31 scrie:montura elicopter are cea mai porasta mecanica si rata cea mai mare de scapare a pestelui se foloseste doar pentru distanta , iar de multe ori pestele este agatat din exterior
:D :D :D

Spune-le asta celor care pescuiesc în concursuri cu premii de mii de euro, sau loturilor de la campionatul naţional!
Nu am ce sa spun poate gresec eu, aceasta este parerea mea cu toate ca si eu o folosesc, de sesizat este ca unii nu folosesc nici acul adecvat pentru montura rigida .
Eu pentru ea folosesc doar choddy , cred ca are cea mai buna mecanica pe aceste ace
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”