Montura Elicopter - Forfac

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Scrie răspuns
Mihai Mares
Mesaje: 35
Membru din: Mie Ian 09, 2019 15:09

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Mihai Mares »

Are cineva un link video cu un tutorial de realizare a elicopterului care sa permita eliberarea plumbului?
Nume utilizator schimbat din Myky

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ionut72 »

Myky scrie:
Mar Iul 09, 2019 10:23
Are cineva un link video cu un tutorial de realizare a elicopterului care sa permita eliberarea plumbului?
Pai nu-i foarte greu. Trebuie doar ca opritorul superior să poată să treacă de nodul dintre linia principală şi înaintaş.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Cucu Ionel »

Plumbul, la aceasta montura, se elibereaza doar in caz de ruptura a firului sau a inaintasului, cu tot firul de unde s-a rupt, conditia principala este cea enuntata mai sus de Ionut, opritorul de silicon de deasupra vartejului de care este atasata struna, sa culiseze peste nodul dintre inaintas si linie, in cazul in care s-a rupt linia, iar pestele pleaca cu struna dupa el. Nu se elibereaza doar plumbul, ca la monturile safety clip!
Fir intins

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

care-s cei mai ok plumbi de folosit aici?

szb
Mesaje: 380
Membru din: Lun Aug 15, 2011 18:41
Puncte: 0
Localitate: Sf.Gheorghe

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de szb »

Cu montura helicopter, se poate folosi saculeti solubil? Sau se foloseste alta montura?

Exo_luci
Mesaje: 196
Membru din: Mar Oct 01, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Exo_luci »

Se poate, daca folosesti 15lb si nu trebuie sa arunci foarte departe, pui direct pe carlig saculetul sau exista niste varteje speciale care le pui sa opreasca plumbul si acolo sub plumb agati si saculetul(de ex-carp spirit pva clips)

wendramy
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 22:41

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de wendramy »

O mare rugaminte la cei care pescuiesc des cu montura elicoper.....am si eu careva intrebari care ma macina?

1.folositi montura direct pe inaintas sau pe leadcore si de ce?din ce cauza se folosesc ambele si in ce conditii?

2.Stiind ca este o montura pe mâl,intrebarea e urmatoare,are rost de scos plumbul din mâl? P.s.cum pot afla grosimea mâlului pe care pescuiesc,macar aproximativ,in asa fel incat sa fiu sigur ca nu stau cu montura ingropata in el....

Avatar utilizator
Jack the Ripper
Mesaje: 148
Membru din: Joi Dec 21, 2006 16:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de Jack the Ripper »

Eu folosesc montura helicopter (varianta romaneasca - plumb cu tija) de aproape 3 ani si o fac direct pe inaintas sau ca o montura independenta (facuta tot pe textil de inaintas) pe care o leg bucla in bucla cu inaintasul. Nu folosesc leadcore din 2 motive: 1. nu poti trage usor leadcore-ul prin tubul plumbului si 2. chiar daca reusesti, nu-i vad utilitatea.
In ceea ce priveste masurarea stratului de namol, poti sa legi de inaintas o bucata de 50 cm de fit textil deschis la culoare si apoi pui plumbul. Arunci in locul in care pescuiesti, astepti 1 minut, recuperezi si masori cat s-a murdarit textilul. Cam atat este stratul de mal.

wendramy
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Iun 16, 2018 22:41

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de wendramy »

Jack the Ripper scrie:
Mie Oct 16, 2019 21:36
Eu folosesc montura helicopter (varianta romaneasca - plumb cu tija) de aproape 3 ani si o fac direct pe inaintas sau ca o montura independenta (facuta tot pe textil de inaintas) pe care o leg bucla in bucla cu inaintasul. Nu folosesc leadcore din 2 motive: 1. nu poti trage usor leadcore-ul prin tubul plumbului si 2. chiar daca reusesti, nu-i vad utilitatea.
In ceea ce priveste masurarea stratului de namol, poti sa legi de inaintas o bucata de 50 cm de fit textil deschis la culoare si apoi pui plumbul. Arunci in locul in care pescuiesti, astepti 1 minut, recuperezi si masori cat s-a murdarit textilul. Cam atat este stratul de mal.
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns.....doar ca nu am inteles cu firul textil deschis la culoare,deoarece as crede ca la recuperare prin apa se spala,si nu iti poti da seama cu exactitate cat e stratul de mâl.....
Apropo in legatura cu leadcorul,eu unul la fel am folosit mereu montura direct pe inaintas,insa stiind proprietatile leadcorului de a se aseza pe substrat,m-ar interesa daca intr-un mod sau altul ar influienta trasaturile?

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Montura Elicopter - Forfac

Mesaj de ilar »

Eu folosesc leadcore la montura, se cam cere pe la noi si nici fir textil nu e permis ca inaitas de forta, dar ar fi destul de greu sa iti dai seama care este adancimea malului si nici in ceea cr priveste numarul de pesti pierduti sau castigati cu sau fara leadcore

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”