Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

Salut tuturor,

tot cotrobaind pe internet dupa fel de fel am gasit o montura ciudata. Ideea mi-a placut asa ca "hai s-o incerc si eu". Am facut-o in week-end si o sa o testez la anul dat fiind ca anul asta nu stiu daca mai ies la pescuit.

Ideea e cam asa: intr-un plumb pierdut se da o gaura si se pune un cauciuc ca cel de la monturile in-line. Pe rig se ataseaza o jumatate de vartej nr. 8 care va intra in cauciuc, ca in poza de mai jos.
plumb_pierdut_1.jpg
plumb_pierdut_1.jpg (30.98 KiB) Vizualizat de 4822 ori
In momentul in care pestele absoarbe bila plumbul va functiona exact ca un plumb in-line, efectul de auto-intepare se produce(am incercat si asa este), vartejul sare din cauciuc, ca in poza de mai jos.
plumb_pierdut_2.jpg
plumb_pierdut_2.jpg (30.45 KiB) Vizualizat de 4822 ori
Care ar fi avantajele si dezavantajele:
- un avantaj ar fi ca, folosind un plumb pierdut, pot arunca mai departe decat cu un plumb in-line; pot pescui in agatatura si la plaur, pierzand plumbul daca asta vreau;
- efectul de auto-intepare este clar, ca la un plumb in-line;
- riscul de a se incurca rigul pe leadcore este redus aproape la 0.

Un dezavantaj posibil ar fi ca, cred, se scurteaza lungimea lanseului. Nu pot spune inca pentru ca nu am iesit la pescuit cu aceasta montura.

Ce parere aveti?

O zi buna,

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de vior3l »

Salut, interesanta montura, dar cred ca s-ar putea sa iasa vartejul in aruncare daca o sa folosesti o bila mai mare sau 2 pe firul de par, trebuie incercat :wink:

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de darius123 »

Cred ca ne complicam degeaba, timp pierdut.Si la montura cu plumb pierdut este auto-intepare.Consider ca singurul mic avantaj ar fi ca firul sta lipit de plumb, astfel scazand riscul incurcarii rigului in lansare.Cand nu mergem la pescuit perioade indelungate, ne gandim la tot felul de monturi complicate, dar cand esti la pescuit 3-4 zile, nu mai ai nici timpul si nici cheful sa te complici.Toti am incercat macar o data monturi complicate, dar pana la urma tot monturile clasice sunt folosite in 90% din cazuri.

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

darius123 scrie:Cred ca ne complicam degeaba, timp pierdut.Si la montura cu plumb pierdut este auto-intepare.Consider ca singurul mic avantaj ar fi ca firul sta lipit de plumb, astfel scazand riscul incurcarii rigului in lansare.Cand nu mergem la pescuit perioade indelungate, ne gandim la tot felul de monturi complicate, dar cand esti la pescuit 3-4 zile, nu mai ai nici timpul si nici cheful sa te complici.Toti am incercat macar o data monturi complicate, dar pana la urma tot monturile clasice sunt folosite in 90% din cazuri.
Aici nu sunt de acord cu tine. Daca cineva iese la o partida de 3-4 zile, nu mai zic ca ar fi un concurs, si nu are timp si mai ales chef "sa se complice" cand pestele nu raspunde cum trebuie, atunci este perdant din start, mai bine sta acasa. Replici sau ganduri de genul "las-o acolo", "merge si asa" n-au ce cauta, parerea mea, la un pescar. Si nici timp pierdut nu este pentru ca vii cu plumbii gata facuti, nu stai sa-i torni pe balta.

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de george n »

din punctul meu de vedere in felul asta ii destul de complicat. cel mai simplu mod ii cu un elastic micut pe plumb care sa prinda forfacul si sa il tina fix pe plumb. sau cu scotch ori altceva de acest fel. ii acelasi lucru si mai putina bataie de cap.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de zfcristian »

george n scrie:din punctul meu de vedere in felul asta ii destul de complicat. cel mai simplu mod ii cu un elastic micut pe plumb care sa prinda forfacul si sa il tina fix pe plumb. sau cu scotch ori altceva de acest fel. ii acelasi lucru si mai putina bataie de cap.
Banda pva , am folosit de multe ori si merge perfect si se si topeste dupa ce lansezi

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

george n scrie:din punctul meu de vedere in felul asta ii destul de complicat. cel mai simplu mod ii cu un elastic micut pe plumb care sa prinda forfacul si sa il tina fix pe plumb. sau cu scotch ori altceva de acest fel. ii acelasi lucru si mai putina bataie de cap.
Si unde mai este efectul unui plumb in-line? Ca tocmai aci' e smecheria, vartejul ala nu e pus acolo sa tina rigul lipit de plumb ci ca plumbul sa lucreze ca unul in-line.

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

zfcristian scrie:Banda pva , am folosit de multe ori si merge perfect si se si topeste dupa ce lansezi
Acelasi raspuns ca mai sus. Si unde mai este efectul unui plumb in-line? Ca tocmai aci' e smecheria, vartejul ala nu e pus acolo sa tina rigul lipit de plumb ci ca plumbul sa lucreze ca unul in-line.

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de vior3l »

Autointepare are si plumbul pierdut :)

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de zfcristian »

robert_anisoiu scrie:
zfcristian scrie:Banda pva , am folosit de multe ori si merge perfect si se si topeste dupa ce lansezi
Acelasi raspuns ca mai sus. Si unde mai este efectul unui plumb in-line? Ca tocmai aci' e smecheria, vartejul ala nu e pus acolo sa tina rigul lipit de plumb ci ca plumbul sa lucreze ca unul in-line.
Nu prea vad sa lucreze ca unul inline ci mai degraba rolul acestui sistem e sa ajute in aruncare .
De curiozitate vezi la montura inline cand pestele da sa plece si intinde rigul imediat "l-a curentat "plumbul cand da sa il miste si apare autointeparea .
La montura propusa de tine rigul intai culiseaza prin acel inel iar efectul de intepare apare mult mai tarziu ca la montura clasica inline .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”